Ekstrakcja, zwana potocznie usunięciem zęba, jest rutynowo wykonywanym zabiegiem stomatologicznym. Powstała rana powinna zagoić się szybko i bez komplikacji, jednak, niestety, występują od tego wyjątki. Zdarza się, że powstają różnego rodzaju powikłania potrafiące przysporzyć pacjentowi wiele bólu i dyskomfortu. Można temu zapobiec, stosując się do kilku bardzo prostych zasad.

 

 

Jak przygotować się do usunięcia zęba?

Ekstrakcje zawsze przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, które eliminuje nie tylko odczuwanie bólu, ale również wszelkich innych bodźców. Znieczulenie może również działać w obrębie podniebienia i gardła, co u niektórych pacjentów prowadzi do chwilowych trudności w przełykaniu.

Jeżeli przyjmujemy leki na stałe, należy koniecznie poinformować o tym stomatologa przed rozpoczęciem zabiegu. Niektóre choroby, takie jak nadciśnienie lub alergie, mogą wymagać zastosowania innego środka znieczulającego. Z kolei u pacjentów chorujących na cukrzycę rany goją się trudniej i może być wskazane zaopatrzenie zębodołu szwami lub osłona antybiotykowa. Najważniejsze jednak jest poinformowanie lekarza o wszelkich chorobach serca oraz przyjmowaniu leków rozrzedzających krew. W zależności od rodzaju przyjmowanych leków mogą nie występować przeciwwskazania do usunięcia zęba, ale często należy na krótki czas odstawić lub zmienić leki. Nie można jednak samemu podejmować takich decyzji – zawsze konieczna jest konsultacja ze specjalistą. W przeciwnym razie mogą rozwinąć się groźne powikłania, takie jak długo utrzymujące się i obfite krwawienie po ekstrakcji zęba.

Reklama

 

Co robić zaraz po usunięciu zęba?

Najczęściej rana po usunięciu zęba jest zaopatrzona jedynie jałową gazą, którą należy przygryzać przed około 20–30 minut, aż do momentu, w którym zacznie ustępować krwawienie. Niewielkie krwawienie może utrzymywać się do kilku, a nawet kilkunastu godzin po zabiegu i nie należy się tym martwić. Nie powinno się również jeść i pić przez dwie godziny po zabiegu, a później przez kilka dni unikać twardych pokarmów. Pojedyncze ekstrakcje zębów przeprowadzane w miejscowym znieczuleniu nie wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów, więc po chwili odpoczynku można spokojnie wsiąść za kierownicę. Przy bardziej rozległych zabiegach, które wywołują stres i niepokój warto jednak skorzystać z uprzejmości bliskich i nie decydować się na samodzielne prowadzenie samochodu.

 

Nie jeść i nie pić nic gorącego!

Unikanie gorących napojów i pożywienia w dniu przeprowadzonej ekstrakcji zęba jest jednym z najważniejszych zaleceń dla pacjenta. Po usunięciu zęba w zębodole formuje się skrzep, na podstawie którego powstała rana będzie się goić. Wszelki kontakt z ciepłem może prowadzić do uszkodzenia lub utraty skrzepu. Rozwija się wtedy suche bolesne zapalenie zębodołu, potocznie zwane suchym zębodołem. Jest to bardzo bolesne powikłanie i często wymaga długiego leczenia, aby całkowicie wyeliminować powstałe dolegliwości. Dodatkowo należy również unikać palenia papierosów, zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych, które również generują w jamie ustnej ciepło działające szkodliwie na powstały w zębodole skrzep. Z tego samego powodu nie powinno się płukać jamy ustnej przez około 24 godzin oraz unikać wytwarzania w jamie ustnej podciśnienia, na przykład podczas picia przez słomkę lub kichania.

 

Zimne okłady

Po usunięciu zęba, zwłaszcza wymagającym dłutowania, może pojawić się obrzęk narastający do 2–3 dni po zabiegu, który zmniejszy się przy stosowaniu zimnych okładów. Można w tym celu wykorzystać specjalne kompresy żelowe dostępne w aptece lub zamrożone artykuły spożywcze. Nie należy jednak chłodzić okolicy pozabiegowej cały czas, zalecane są przerwy co kilka minut. Warto również unikać pełnego słońca oraz wysiłku fizycznego bezpośrednio po zabiegu.

 

Dbać o higienę jamy ustnej

Pomimo obecności rany po usunięciu zęba nie można zapominać o utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Już tego samego dnia, najlepiej wieczorem, można szczotkować zęby, omijając jednak okolicę zębodołu. Nie należy oczyszczać rany pozabiegowej, a gromadząca się na niej warstwa szarego lub brunatnego włóknika jest zjawiskiem prawidłowym. Do dwóch tygodni po ekstrakcji może być w jamie ustnej odczuwalny nieprzyjemny posmak, który ustąpi po zasklepieniu rany.

Zastosowanie się do przedstawionych zaleceń nie daje gwarancji, że powikłania po usunięciu zęba nie wystąpią, ale znacząco zmniejszą ich ryzyko. Znajdują zastosowanie zarówno po pojedynczych ekstrakcjach, jak i przy większych zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej.

 

Dominika Cichońska
lekarz dentysta

Żyj Długo