Są różne rodzaje daltonizmu. Większość daltonistów widzi kolory (stąd nazwa ślepota barw jest nieco myląca), a ma problemy jedynie z niektórymi barwami. Wynika to z mniejszej niż u normalnie widzących liczby czopków siatkówki odpowiedzialnych za percepcję kolorów.

 

 

 

Wyróżnia się następujące typy daltonizmu:

  • protanopia – niewidzenie barwy czerwonej
  • deuteranopia – niewidzenie barwy zielonej
  • tritanopia – niewidzenie barwy niebieskiej
  • całkowita ślepota barwna – nie odróżnia się barw, lecz skalę ich jasności.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Stopień upośledzenia widzenia barw jest bardzo różny, również w poszczególnych grupach. Ponadto prawidłowe rozpoznanie barwy zależy od odcienia, intensywności koloru, a także oświetlenia.

Niebieski, zielony i czerwony myli z szarym 1 proc. mężczyzn i 0,02 proc. kobiet; szary z purpurowoczerwonym – 1 proc. mężczyzn i 0,01 proc. kobiet, a szary z bladopurpurowym – 5 proc. mężczyzn i 0,4 proc. kobiet. Najczęściej występuje niemożność rozróżniania barw zielonej i czerwonej, której społeczeństwo nadało dość szczególne znaczenie związane z sygnałami zagrożenia i bezpieczeństwa – czerwonego i zielonego nie rozróżnia aż 8 proc. mężczyzn. Wiele osób z daltonizmem wrodzonym nie uświadamia sobie istnienia tej przypadłości, gdyż zwykle daltonizmowi nie towarzyszą inne wady wzroku. Jedynie całkowita ślepota barw, spowodowana niedorozwojem czopków siatkówki, łączy się ze znacznym obniżeniem ostrości wzroku i trudnością przystosowania się do światła.

Co ciekawe, rozróżnianie barw jest słabą stroną większości zwierząt, które w mniejszym lub większym stopniu nie widzą kolorów.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz