ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Co tydzień - w każdy poniedziałek - na stronie będzie się pojawiał nowy artykuł w wersji do słuchania. Zapraszamy!

Około 30 tysięcy genów liczy ludzki genom. Z tej liczby, zdaniem gerontologów, aż ponad tysiąc w różnym stopniu uczestniczy w procesie starzenia się organizmu, zwalniając go lub przyspieszając. Dlatego też terapia genowa ma niewielkie szanse stania się remedium na zahamowanie starości. Znalezienie skutecznej modyfikacji wśród milionów możliwych genetycznych kombinacji wydaje się nierealne. Przynajmniej obecnie.

Jedynie sposób życia, ograniczona kalorycznie i bogata w antyoksydanty dieta oraz unikanie czynników rakotwórczych może spowalniać starzenie się organizmu. Obniżenie wartości kalorycznej codziennej racji żywieniowej uznaje się dzisiaj za skuteczną terapię opóźniającą starzenie. Mniej kalorii oznacza obniżenie poziomu produkcji wolnych rodników i aktywizację komórkowych mechanizmów obronnych, a także niższy poziom glukozy, której nadmiar przyspiesza m.in. miażdżycę.