Naukowcy doszli do wniosku, że joga może pomóc w rehabilitacji osób, które przeszły udar mózgu. Podczas corocznej konferencji American College of Sports Medicine zaprezentowano wyniki dwóch oddzielnych badań, z których wynika, że pacjenci po udarze – dzięki ośmiotygodniowemu programowi rehabilitacyjnemu z wykorzystaniem jogi – odzyskiwali równowagę, siłę i wytrzymałość, a ich ciało stawało się bardziej elastyczne.

 

 

Pierwsza analiza wyników rehabilitacji przeprowadzonej pod okiem naukowców z Roudebush VA Medical Center potwierdziła, że dzięki jodze pacjenci odzyskiwali siłę, wytrzymałość, elastyczność i odporność na zmęczenie, ponieważ ćwiczenia wspomagały odzyskanie kontroli nerwowo-mięśniowej.

Reklama

 

Natomiast drugie badanie, przeprowadzone przez Indiana University-Purdue University Indianapolis, wykazało, że joga pomagała pacjentom w odzyskaniu umiejętności chodzenia: stawiali oni dłuższe kroki i utrzymywali szybkie tempo spaceru.

Naukowcy podkreślają, że chociaż zgodnie z ich obserwacjami joga może rzeczywiście pomóc osobom po udarze w powrocie do zdrowia, to zanim wybiorą się oni na zajęcia, powinni skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre ćwiczenia mogą zaszkodzić.

Według innych badań, osobom po udarze mózgu pomaga także… sztuka. Pacjenci lubiący teatr, muzykę czy malarstwo odzyskiwali zdrowie szybciej niż ci, którzy ze sztuką nie obcowali.

 

Źródło: huffingtonpost.com