Nudności, wymioty, uczucie pełności, bóle brzucha oraz ostry ból w okolicy prawego łuku żebrowego, promieniujący pod łopatkę, mogą być objawem kamicy żółciowej. Choruje na nią około 20 proc. populacji, dwa razy częściej kobiety niż mężczyźni. Czym jest ta choroba i jakie są przyczyny jej powstania?

 

Żółć ma zdolność pozostawania w stanie rozpuszczonym, jednak na skutek tłustego posiłku lub złego tolerowania np. czekolady, jajek czy mleka, może dojść do zmiany jej składu. W pęcherzyku na skutek wytrącania się kryształków cholesterolu i soli żółciowych powstają najpierw błotko żółciowe, a następnie złogi, które ulegają stwardnieniu i tworzą tzw. kamienie. Mają one skład mieszany, ale zdarzają się również jednorodne.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Niepokojące symptomy

Bóle po zjedzeniu tłustego posiłku, nudności, wzdęty brzuch, nadmierna potliwość oraz wymioty mogą występować sporadycznie. Częstym objawem jest ostry, napadowy ból w nadbrzuszu, promieniujący do prawego podżebrza. Powodem jest zatkanie się kanału, przez który żółć przedostaje się z pęcherzyka do przewodu pokarmowego. W pęcherzyku gromadzi się płyn zapalny. Pęcherzyk powiększa się, staje się napięty i twardy. Systematycznie wchłaniane do krwi są barwniki żółciowe, co w efekcie prowadzi do żółtaczki. Ból może trwać od paru minut do kilku godzin. Dolegliwości mogą ustępować i nawracać w zależności od ułożenia się kamieni. W przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego brzuch jest tkliwy podczas ucisku i nasilający się w czasie głębokiego wdechu. Pojawia się temperatura i dreszcze, czasem zażółcenie skóry, a w badaniach krwi duża liczba białych krwinek ipodwyższone CRP. Jeśli kolka trwa ponad 3 godziny należy koniecznie wezwać pogotowie.

 

Diagnostyka

Lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badania USG jamy brzusznej może stwierdzić czy mamy do czynienia z kamicą żółciową. Ocenie poddaje wielkość pęcherzyka i grubość jego ścian, określa wielkość kamieni i ich położenie oraz drożność przewodów żółciowych. Dodatkowo można też wykonać próbę wątrobową. Przy braku powikłań wyniki będą utrzymywały się w normie.

 

Doraźna pomoc

W razie wystąpienia niepokojących dolegliwości bólowych w nadbrzuszu (kolka), dreszczy, gorączki i wymiotów pojawiających się nagle i po raz pierwszy należy koniecznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej celem zdiagnozowania choroby i podjęcia dalszego leczenia.

Jeśli natomiast objawy pojawiały się już wcześniej i ustępowały samoistnie lub po przyjęciu leków można zastosować leki rozkurczowe i przeciwbólowe przepisywane przez lekarza lub ogólnodostępne środki żółciotwórcze i żółciopędne.. Do momentu ustąpienia bólu należy pozostać na czczo. Ból złagodzi też przyłożenie pod prawe żebro ciepłego termoforu. W przyszłości należy unikać tłustych potraw i wywołujących alergię, stosować dietę lekkostrawną, unikać alkoholu i pić zioła łagodzące stan zapalny.

 

Leczenie

W lekkiej postaci kamicy zaleca się leki doustne zawierające kwas ursodezoksycholowy – fizjologiczny składnik żółci. Zazwyczaj leczenie jest mało skuteczne. Gdy sole wapnia odkładają się w ścianie pęcherzyka, a złogi mają powyżej 3 cm wymagane jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na usunięciu pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia), który najczęściej wykonywany jest metodą laparoskopową.

Po zabiegu chirurgicznym należy bezwzględnie przestrzegać odpowiedniej diety, opartej na potrawach ubogotłuszczowych i wysokowęglowodanowych. Posiłki powinny być gotowane lub duszone, spożywane w małych ilościach, ale często. Niewskazane są tłuste mięsa i ryby. Unikać należy smalcu, margaryny oraz majonezu. Zalecane są odtłuszczone produkty nabiałowe, kasze i makarony oraz chleb pszenny lub graham.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

 

 

Dodaj komentarz
anna
Lekarz chirurg tez mi to powiedział po zabiegu !!!!
anna
To prawda !!!
Piotr
Wycięcie pęcherzyka robi z człowieka inwalidę do końca życia.