Wiele osób ma problemy z rozróżnieniem rodzaju kaszlu. A to ważne – bo od tego, czy kaszel jest mokry czy suchy zależy dobór leków. Rodzaj kaszlu świadczy także o zaawansowaniu infekcji, na którą cierpimy.

 

Kaszel jest na tyle powszechną przypadłością, że rzadko zastanawiamy się nad mechanizmem jego powstawania. A jest to po prostu odruch obronny naszego organizmu, który w ten sposób reaguje na podrażnienie czy uszkodzenie błony śluzowej górnych i dolnych dróg oddechowych. Dlatego musimy pamiętać, iż pomimo że kaszel bywa męczący i nieprzyjemny, jest on naszym sprzymierzeńcem i pojawia się wtedy, gdy istnieje jakieś zagrożenie dla naszego organizmu.

Zazwyczaj jest bowiem objawem choroby.

Kaszel suchy oznacza najczęściej, że właśnie złapaliśmy infekcję. Kaszel mokry pojawia się po kaszlu suchym, w późniejszej fazie infekcji, świadczy o jej zaawansowaniu, bądź o zakażeniu bakteryjnym.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Kaszel suchy

jest połączony z uczuciem podrażnienia tchawicy – tak jakby głęboko w gardle coś nas łaskotało. To powoduje ataki duszącego kaszlu lub ciągłe pokasływanie. Kaszel suchy jest męczący, brzmi jak poszczekiwanie i nie jest połączony z odksztuszaniem wydzieliny. Występuje na początku infekcji (po 2-3 dniach zwykle zmienia się w mokry), jednak może być także sygnałem alergii lub astmy (zwłaszcza, gdy ataki nasilają się w nocy).

Ale przyczyną suchego kaszlu może być nie tylko infekcja dróg oddechowych. Towarzyszy on również niewydolności serca, a może być reakcją na przyjmowanie leków (np. na nadciśnienie).

Zazwyczaj po 2-3 dniach pojawia się wydzielina, a kaszel suchy zamienia się w mokry.

 

Kaszel mokry

jest spowodowany przez podrażnione receptory nerwowe, które znajdują się w przełyku. Ma za zadanie oczyszczenie z wydzielin drogi oddechowe, co ułatwia wymianę gazową. Wraz z nią usuwane są żywe i martwe drobnoustroje, które przyczyniły się do rozwoju choroby.

Ze względu na obecność wydzieliny kaszel mokry nazywany jest także produktywnym. Wydzielina to lepka i gęsta substancja, o różnym zabarwieniu – może być biała, żółta, zielonkawa, a nawet podbarwiona krwią.

Kaszel mokry jest głębszy, o nieco bulgoczącym dźwięku niż suchy.

 

Leczenie

W leczeniu kaszlu suchego, spowodowanego infekcją, warto zażywać syropy - np. z cebuli, płukać gardło naparami z ziół i stosować środki nawilżające gardło (często pomaga ssanie zwykłych cukierków-szklaków, co „naoliwi” gardło).

Aby wyleczyć kaszel mokry należy stosować środki mukolityczne, czyli preparaty rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej usunięcie (nie stosować na noc). W zaawansowanym stadium lekarz często przepisuje antybiotyki.

W leczeniu kaszlu mokrego ważne jest nawadnianie organizmu. To także ułatwia rozrzedzenie wydzieliny, a w konsekwencji odkrztuszanie.

Uwaga – długo utrzymujący się kaszel suchy wymaga konsultacji lekarza, gdyż może być objawem różnych groźnych chorób.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
wik
Chyba się skuszę,bo strasznie kaszlę. Przyda się coś sprawdzonego na to męczące kasłanie. Staram się robić inhalacje, to jednak za mało.
Mija
Własnie zmieniłam syrop, mój specyfik zdecydowanie się nie sprawdza. Nie będę czekać aż zejdzie na oskrzela. Oby i u mnie jak najszybciej pomogło, bo mam dość kasłania.
frodo
Mój syn suchy ma zazwyczaj dwa dni i wtedy potrafi pomóc syrop domowej produkcji. Chyba, że sprawa dotyczy kaszlu mokrego. Wtedy podajemy fossidal, żeby zatrzymać przyczynę kaszlu i nie dopuścić do rozwoju przeziębienia.