Naukowcy z Wielkiej Brytanii twierdzą, że kobiety pijące kawę mogą lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych niż te, które piją napoje bezkofeinowe. Jeżeli chodzi o mężczyzn, jest dokładnie na odwrót.

Kofeina zawarta w kawie zwalcza znużenie i działa jak stymulant. Wcześniejsze badania sugerowały, że może również chronić przed uszkodzeniem wątroby, cukrzycą, chorobą Alzheimera i stanami zapalnymi, takimi jak np. dna moczanowa

Doktor psychologii Lindsay St Claire i jej koledzy z Uniwersytetu w Bristolu postanowili sprawdzić działanie kawy zawierającej kofeinę na ludzi znajdujących się w sytuacjach wywołujących silny stres, np. w miejscu pracy.

64 osoby biorące udział w eksperymencie podzielono na pary tej samej płci i w podobnym wieku. Następnie przydzielono im zadania, wśród których znalazły się między innymi testy pamięci, układanie puzzli czy zadania negocjacyjne. Aby zwiększyć presję, zapowiedziano, że wszyscy będą musieli publicznie przedstawić uzyskane rozwiązania.

Parom podano kawę bezkofeinową, ale połowie z nich dodano do napoju kofeinę. Przez cały czas trwania eksperymentu monitorowano osiągane rezultaty.

Naukowcy byli ciekawi, czy konsumpcja kofeiny wpływa na odczuwany poziom stresu i wydajność. Ponieważ wiadomo, że obie płcie inaczej radzą sobie ze stresem – mężczyźni preferują postawę „walcz lub uciekaj”, a kobiety „zaopiekuj się i zaprzyjaźnij” – chodziło przy okazji o sprawdzenie, czy teoria odnosząca się do kobiet jest słuszna.

Wyniki wykazały, że damskie pary spożywające kawę z kofeiną ułożyły puzzle o 100 sekund szybciej od tych, które piły kawę bez kofeiny. Natomiast w przypadku mężczyzn, to panowie pijący „prawdziwą” kawę byli o 20 sekund wolniejsi od tych, którzy dostali napój bez kofeiny. Co więcej, kofeina zawarta w kawie sprawiła, że mężczyźni znacznie gorzej radzili sobie z zadaniami pamięciowymi.

Naukowcy doszli do przekonania, że podczas spotkań biznesowych zdominowanych przez mężczyzn podawanie nieograniczonych ilości kawy nie jest najlepszym pomysłem. Ostrzegają, że może to nawet prowadzić do sytuacji, w której panowie „niechcący sabotują sojusze, które stworzyli w celu rozwiązania stresujących problemów”.

Opisany tu eksperyment jest jednym z wielu przeprowadzanych przez zespół dr St Claire badający wpływ stresu na jednostki, pary i grupy. Jak się okazuje, mężczyźni są bardziej bezbronni wobec stresu, aczkolwiek lepiej radzą sobie w pracy grupowej. Ci, którzy pili kawę z kofeiną, wypadali lepiej, pracując indywidualnie.

 

Źródło: www.physorg.com