ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Roślin doniczkowych nie należy przesadzać, gdy są w okresie spoczynku, czyli późną jesienią i zimą. Najkorzystniejszy na takie zmiany jest czas od marca do początków września. Tylko nieliczne gatunki odpoczywają w lecie (na przykład kalla – przesadzamy ją późną jesienią, bo kwitnie od stycznia do maja).

Reklama

 

Warto też pamiętać, że im roślina starsza, tym rzadziej ją przesadzamy. Młodej zmiana doniczki należy się na ogół co roku. Dorosłej wystarczy zwykle raz na kilka lat. Oczywiście wiele zależy też od potrzeb danego gatunku i tego, jak bujnie rośnie. I tak na przykład:

  • co rok lubią być przesadzane: zielistka, diffenbachia, asparagus, papirus, bilbergia;
  • co 2 lata: paproć, szeflera, grubosz drzewiasty, róża chińska, fikus, araukaria;
  • co 4 lata: palma, dracena, oleander, kencja, monstera.