Żeńskie hormony, czyli estrogeny, androgeny, progesteron i prolaktyna to najważniejsi sprzymierzeńcy kobiecego organizmu. Dzięki nim panie czują się piękne, seksowne i gotowe na bycie mamą. Za co konkretnie odpowiadają poszczególne hormony i jakie objawy mogą towarzyszyć ich niedoborowi oraz nadmiarowi?

 

Hormony to związki chemiczne produkowane przez organizm, które regulują jego metabolizm. W ciele człowieka wytwarzanych jest ponad 100 hormonów. Każdy z nich pełni inną funkcję.

Reklama

 

ESTROGENY

Do grupy estrogenów zaliczamy estradiol, estriol oraz estron. Są one niezwykle istotne zarówno w organizmie kobiety, jak i mężczyzny. U panów odpowiadają za płodność, a u pań – między innymi za prawidłowy rozwój, czyli dojrzewanie oraz regularne miesiączkowanie. Dzięki estrogenom dziewczynki stają się kobietami, a ich ciała nabierają kobiecych kształtów. Hormony te wpływają również na tworzenie się naczyń włosowatych, wspomagają odkładanie wapnia w kościach oraz zwiększają ilość „dobrego” cholesterolu HDL w organizmie. Niedobór estrogenów może powodować nieregularne miesiączkowanie oraz problemy z zajściem w ciążę. Ich nadmiar z kolei objawia się złym samopoczuciem, bólami głowy, nudnościami, przybieraniem na wadze oraz nieregularnym pojawianiem się miesiączek.

 

ANDROGENY

Do tej grupy hormonów zaliczamy testosteron oraz androstendion. Wpływają one na wygląd, pozytywnie oddziałują na samopoczucie, regulują gospodarkę wapniową oraz pomagają w tworzeniu czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Zbyt mała ilość androgenów w organizmie skutkuje złym nastrojem oraz niekorzystnie wpływa na popęd seksualny. Zwiększona ich ilość powoduje nadmierne owłosienie ciała oraz problemy skórne.

 

PROGESTERON

Progesteron, zwany potocznie luteiną, jest wytwarzany przez jajniki. To hormon odpowiedzialny za występowanie owulacji. Jego stężenie w organizmie kobiety wzrasta w drugiej fazie cyklu. Za mała ilość progesteronu może powodować zaburzenia miesiączkowania oraz obfite krwawienia. Nagły spadek poziomu tego hormonu po porodzie przyczynia się do baby blues lub depresji poporodowej. Nadmiar z kolei sprzyja powstawaniu obrzęków i żylaków.

 

PROLAKTYNA

Prolaktyna pobudza wzrost gruczołów sutkowych oraz wywołuje laktację. Jest absolutnie niezbędna do utrzymania ciąży. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór w organizmie może być przyczyną bezpłodności. Zbyt duża ilość prolaktyny powoduje obrzmiałość piersi, nieregularność miesiączkowania oraz spadek libido.