Zachwyca pięknym wyglądem oraz przyjemnym, melisowym aromatem, którym wabi owady. Ze względu na zawarte w liściach olejki eteryczne jest także uwielbiana przez koty. Na ludzi działa kojąco i wprawia ich w dobry nastrój. Co sprawia, że tak chętnie uprawiamy kocimiętkę w swoich ogrodach?

 

Kocimiętka (Nepata cataria) to niezwykle aromatyczna roślina z rodziny jasnotowatych. Osiąga wysokość od 90 do 150 cm. Jej szarozielone liście w kształcie serca dochodzą do mniej więcej 10 cm długości. Puste w środku łodygi o średnicy 2,5 cm są pokryte delikatnymi włoskami. Rośnie bardzo szybko. Zanim rozkwitnie, wygląda raczej niepozornie, ale w pełni lata możemy ją podziwiać obsypaną drobnym kwieciem. Kwiaty zebrane w pionowe kwiatostany mogą mieć barwę niebieską, białą, różową lub lawendową (w zależności od gatunku). Każdy łagodny podmuch wiatru powoduje unoszenie się wspaniałego zapachu.

Kocimiętka w swej uprawie nie jest zbyt wymagająca, gdyż wyrośnie nawet na przeciętnej lub suchej glebie. Lubi miejsca nasłonecznione i bardzo dobrze znosi susze. Jest chwalona przez ogrodników, gdyż w swoim sąsiedztwie nie pozwala wyrosnąć chwastom.

Reklama

 

Skład i zastosowanie

Liście kocimiętki są wykorzystywane jako surowiec zielarski. Zawierają olejki eteryczne (karwakrol, pulegon, nepetol), irydoid nepetalakton, garbniki, gorczyce, witaminy (A, B i C), kwasy organiczne oraz składniki mineralne (magnez, fosfor, mangan, sód i nieznaczne ilości siarki).

W ziołolecznictwie kocimiętka znalazła szerokie zastosowanie jako środek uspokajający. Zawarty w niej nepetalakton wykazuje działanie bakteriostatyczne. Jest idealnym lekarstwem na bóle głowy i brzucha oraz łagodzi gorączkę. Roślina bywa także pomocna w leczeniu grypy i przeziębień.

Wyciąg z kocimiętki ma działanie antyseptyczne, odkażające oraz przeciwgnilne. Wypijany na czczo pomaga zwalczyć pasożyty przewodu pokarmowego, łagodzi niestrawność, biegunkę oraz kolkę. Nalewkę z tego zioła można stosować zewnętrznie w leczeniu bólu reumatycznego oraz artretycznego bólu stawów.

 

Dobry sposób na komary

Związek organiczny nepetalakton zawarty w olejku eterycznym ma tę właściwość, iż silnie przyciąga niektóre gatunki zwierząt (koty, motyle), a inne odstrasza (komary, muchy, mszyce). Dlatego zawieszenie w oknie paru gałązek kocimiętki skuteczniej odpędza niechcianych intruzów niż chemiczne preparaty owadobójcze. Na ludzi natomiast zapach olejków eterycznych zawartych w tej roślinie działa uspokajająco i relaksująco.

Kocimiętka jest źródłem nektaru dla niektórych owadów zapylających, takich jak motyle, pszczoły i ćmy. Dzięki niej pszczelarze mogą wzbogacić swoje pasieki.