Krwawienie z odbytu to objaw, którego w żadnym wypadku nie wolno ignorować. Może zwiastować kilka problemów. Nie warto tego objawu ignorować!

 

Aby ustalić, na jakim etapie doszło do krwawienia, a tym samym pomóc w postawieniu diagnozy, trzeba się przyjrzeć, czy krew jest świeża, czy może są to raczej skrzepy wymieszane z masą kałową.Świeża, czerwona krew najczęściej oznacza hemoroidy, chociaż oczywiście do postawienia dokładnej diagnozy konieczne jest wykonanie badań – per rectum (placem przez odbyt), kolonoskopii (badania jelita grubego) lub rektoskopii (badania endoskopowego odbytnicy).

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Skrzepy krwi mogą oznaczać, że do krwawienia doszło w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Jest to o tyle niebezpieczne, że część krwi, która nie wydostała się na zewnątrz, może zalegać w organizmie i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jeśli skrzepy są bardzo ciemne, a krew ścięta, może to oznaczać krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (krew ścina się wtedy po dostaniu się do żołądka pod wpływem kwasu solnego).

 

Przyczyny

Krew w stolcu może się pojawiać z wielu powodów. Najczęściej są to:

  • hemoroidy (guzki krwawnicze, zwane też żylakami odbytu)
  • szczelina odbytu
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • rak jelita grubego
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  • rak żołądka i dwunastnicy
  • zmiany naczyniowe
  • infekcja bakteryjna

Czasami zdarza się jednak, że to inne objawy – nagły ból brzucha, trwające od dłuższego czasu zaparcia, przewlekłe biegunki – mogą skłonić do szukania krwi w stolcu. Nie zawsze jest ona widoczna, czasami są to śladowe ilości, ale ich wykrycie może pomóc w postawieniu diagnozy. Dlatego przy tego typu symptomach pacjenci są kierowani na badania na krew utajoną.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
mlody
Witam mam 26 lat i wczoraj zauwarzylem w stolcu sktzepy krwi takie dosyc ciemne dodam ze nic mnie nie boli tylko czasami takie burczenie w brzuchu a lekarza sie boje prosze mi powiedziec czy to cos groznego dziekuje