Krwawienie z nosa to często występujący objaw chorobowy. Pojawiające się krwawienie ma swoje źródło w obrębie jamy nosowej. Może przybierać postać zarówno niewielkiego plamienia, jak i poważnego, zagrażającego życiu krwotoku.

 

Krwawienia z nosa zdarzają się u osób, które są przemęczone – dużo pracują i nie dosypiają – oraz żyją w ciągłym napięciu i stresie. Skłonność do samoistnych krwawień z nosa, częstych zwłaszcza u dzieci i młodzieży, bywa też rodzinna (dziedziczna).

 

Inne przyczyny

Nagłe i gwałtowne krwotoki z nosa towarzyszą skokom ciśnienia tętniczego krwi. Występują, gdy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 150 mmHg. Krwawienia z nosa mogą również wywołać preparaty zmniejszające krzepliwość krwi, na przykład z warfaryną. Działanie przeciwkrzepliwe ma również kwas acetylosalicylowy. Zawierają go leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę. Do krwawień mogą się również przyczynić długie i intensywne kuracje czosnkiem, na przykład przy przeziębieniu. Krwawienie z nosa często towarzyszy kobietom w ciąży (zwykle w drugim trymestrze). Wynika to z zachodzących wówczas zmian hormonalnych – to właśnie hormony sprawiają, że naczynka krwionośne śluzówki nosa są osłabione. Krwawienia mogą mieć także osoby z problemami laryngologicznymi, a nawet ci, którzy nadwyrężyli naczynka krwionośne wskutek kichania. Może być to także objaw nowotworu. Dlatego – jeśli krwawienia się często powtarzają i budzą nasz niepokój – najlepiej wybrać się na konsultację do internisty.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Możliwe powikłania

Przy dużym krwotoku mogą się pojawić objawy związane z dużą utratą krwi – osłabienie, senność, zaburzenia oddychania.

 

Pomoc doraźna

Trzeba dokładnie wydmuchać nos z krwi i skrzepów oraz przez około kwadrans uciskać palcami skrzydełka nosa. Dobre rezultaty odnosi przyłożenie zimnych okładów na nos, czoło i kark. Przy dużym krwawieniu należy usiąść z głową pochyloną do przodu, po to, by wydobywająca się krew nie spłynęła do gardła i oskrzeli.

 

Leczenie

Krwawienie hamuje się poprzez założenie do nosa tamponów. W razie konieczności stosuje się przyżeganie (przypalanie) chemiczne, elektrokoagulację (ścięcie białka żywych tkanek ustroju za pomocą łuku elektrycznego) lub leczenie operacyjne polegające na zamknięciu naczyń, które doprowadzają krew do miejsca krwawienia.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz