Bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, częste zapadanie na infekcje gardła i krtani, a nawet chrapanie mogą być objawami skrzywienia przegrody nosowej. Przypadłość ta jest najczęstszą wadą anatomiczną, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z jej istnienia, a jeśli nawet – nie wiążą jej ze swoimi licznymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego i nie tylko.

 

Skrzywienie zazwyczaj jest następstwem urazu, na przykład upadku czy uderzenia. Może dotyczyć części chrzęstnej lub kostnej nosa.

Nieznaczne skrzywienie z reguły nie powoduje większych dolegliwości i nie wymaga interwencji lekarza. Dowiadujemy się o nim przypadkowo, podczas rutynowej wizyty w przychodni. Jeżeli jednak towarzyszą temu częste problemy z gardłem, krtanią, zatokami i uchem środkowym, a także przemęczenie i bezdech senny, to problem powinien być skonsultowany z lekarzem, przynajmniej pierwszego kontaktu, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta do laryngologa.

Reklama

 

Konsekwencje

Skrzywienie przegrody nosowej w następstwie powoduje zły przepływ powietrza przez jamę nosa, co osłabia wentylację zatok i trąbek słuchowych, a to z kolei skutkuje problemami z prawidłowym funkcjonowaniem górnych dróg oddechowych i powtarzającymi się infekcjami. Często pojawia się także krwawienie z nosa oraz uciążliwy katar.

Gdy oddech staje się płytszy, a do organizmu dostaje się mniej tlenu, zaczynają się również problemy z bólami głowy i ciągłym zmęczeniem. Organizm nie regeneruje się podczas snu, zwłaszcza że nie przebiega on prawidłowo – przeszkadza bowiem chrapanie czy wspomniany już bezdech senny. Ten ostatni może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, bo z racji niedotlenienia stanowi obciążenie dla serca, a niekiedy prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego, arytmii, zawału czy nawet udaru mózgu.

 

Najgorzej po czterdziestce

Problemy te mogą narastać wraz z wiekiem – nasilają się zwłaszcza po 40. roku życia. Pojawiają się bowiem inne „przeszkody” pogarszające swobodne oddychanie, takie jak na przykład obrzęki alergiczne czy przerosty małżowin nosowych. Jest to też wynik zwiotczeń w strukturach nosa oraz zwiększonego zapotrzebowania na tlen w tym wieku w połączeniu z mniejszymi możliwościami adaptacyjnymi organizmu.

 

Leczenie

Na podstawie wyników badania endoskopowego – fiberoskopii – czy tomografii komputerowej okolicy nosa laryngolog może ocenić stopień skrzywienia przegrody i skierować pacjenta na jej korektę. Polega ona na usunięciu przewężeń w obrębie nosa. Zabieg ten wykonuje się operacyjnie. Nosi on nazwę septoplastyki. Zazwyczaj podnosi ona komfort życia pacjenta – zaczyna on lepiej oddychać, spać, a także odróżniać zapachy. Ustępuje też zazwyczaj powiązana ze skrzywieniem przegrody nosowej suchość w ustach.

Zabieg septoplastyki można przeprowadzić w każdym wieku.