Chodzimy, poruszamy się, zginamy ręce i nogi. Biegniemy na autobus lub zaciskamy pięść w bezradnym geście... Wszystko to możliwe jest dzięki tkance mięśniowej, z której między innymi zbudowane jest nasze ciało.
Tkankę tę tworzą włókna mięśniowe. Dzięki specyficznej właściwości kurczenia się, umożliwia nam ona wykonywanie najdrobniejszych ruchów. Mięśnie stanowią ok. 45% całkowitego ciężaru ciała człowieka. Dzięki nim utrzymujemy właściwą postawę, a nasz organizm otrzymuje 85% całego wytwarzanego ciepła. Kurczliwość mięśni jest wynikiem impulsów płynących z ośrodków nerwowych do włókien mięśniowych.

 

Doświadczając niekiedy uczucia bolesnego ukłucia w łydce czy stopie mylnie nazywamy je skurczem, gdyż pojęcie to związane jest właśnie z mechaniczną pracą naszych mięśni. Skurcz mięśnia może być izometryczny, co oznacza wzrost napięcia mięśnia, przy czym nie zmienia się jego długość. W przypadku skurczu izotonicznego natomiast mięsień skraca się bez zmiany napięcia.

 

„Złapał mnie kurcz!...”

Wykrzyknąć może niedoświadczony pływak podczas dłuższego przebywania w wodzie. Prawdopodobnie za długo zażywał kąpieli lub zbyt mocno forsował mięśnie podczas pływania. W takim właśnie przypadku często narazić można się na wystąpienie kurczu mięśnia.

Kurcz oznacza mimowolne, zbyt mocne skurczenie się mięśni. Dotyczy to zarówno mięśni poprzecznie prążkowanych (otaczających szkielet ) jak i gładkich (wchodzących w skład ścian narządów wewnętrznych, takich jak żołądek, jelita lub naczynia krwionośne). Kurcz, zwany też spazmem, nie jest zależny od naszej woli, a przyczyny jego powstania związane są z wpływem różnego rodzaju zewnętrznych bodźców.

Wśród rodzajów tej dolegliwości wyróżnia się tzw. kurcze toniczne, charakteryzujące się tym, iż mięsień utrzymuje się w napięciu przez dłuższy czas, a także kurcze kloniczne, powodujące kilka krótkich następujących po sobie skurczów.

Kurcze toniczne występują w przypadku poważnych chorób takich jak tężec, zatrucie strychniną czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą też wystąpić wśród objawów udaru cieplnego, po nadmiernie przedłużonym pobycie na słońcu.

Kurcze kloniczne natomiast są charakterystyczne dla schorzeń typu udary mózgu, a także zatruć. Mogą również mieć miejsce podczas śpiączki.

Zdarzają się też przypadki występowania kurczów toniczno-klonicznych – najczęściej w przypadku padaczki lub tzw. rzucawki porodowej.

Inne rodzaje kurczów, które „atakują” nasze mięśnie to te znane pod nazwą zawodowych. Narażona jest na taki rodzaj kurczu np. ręka pisarza (czy urzędnika) godzinami wygięta w charakterystyczny sposób przy wykonywaniu jednej, monotonnej czynności.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Dlaczego „łapią” nas kurcze?

Przyczyny pojawienia się kurczów są uzależnione od zewnętrznych bodźców oraz od tego w jakim stopniu nasze mięśnie są przystosowane, „wyćwiczone” w wykonywaniu rozmaitych czynności. Kurcz może nas „złapać” podczas wzmożonego wysiłku lub w trakcie cięższej niż zwykle pracy fizycznej w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale także jeśli przeforsujemy się, zbyt długo grając w piłkę, biegając (kurcz łydki) czy po jednodniowej wizycie na siłowni (np. kurcz przedramienia). Na pewno każdy z nas doświadczył kiedyś tego rodzaju bolesnego „rwania” w jakiejś części ciała na lekcji wychowania fizycznego w szkole, podczas biegu na długim dystansie czy gry w siatkówkę.

Kurcze często przytrafiają się także sportowcom, w szczególności uprawiającym sporty wodne, jak np. windsurfingowcom. Jest to też związane z trwaniem przez dłuższy czas w jednej pozycji i forsowaniem określonych partii tułowia, np. prawej lub lewej ręki. I choć różne są metody na uniknięcie bolesnych ukłuć w stopie czy łydce, nie ma skutecznej rady aby im całkowicie zapobiec.

Biorąc pod uwagę odporność organizmu, powtarzający się kurcz może być spowodowany niedoborem pierwiastków takich jak magnez, wapń czy potas. Prawdopodobne jest to w sytuacji bolesnych kurczów występujących podczas snu, na które cierpi spora grupa osób.

Z punktu widzenia medycyny, przyczyną powstawania kurczów jest zmniejszenie ukrwienia w najmniejszych obszarach mięśni. Związane jest to również z zaburzeniami przemiany materii i nieracjonalnym odżywianiem się, a także niedostatecznym poziomem płynów w organizmie. Należy też wziąć pod uwagę, że stosowanie tabletek przeczyszczających lub odwadniających może również w dużym stopniu przyczynić się do wystąpienia kurczów.

 

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej podatni na kurcze są zarówno osoby nie mające na co dzień styczności ze sportem, jak również te, które uprawiają go wyczynowo. Prawie zawsze decyduje o tym zmęczenie mięśni, nadmiernie „eksploatowanych” w krótkim czasie. Grupą osób szczególnie narażonych na kurcze są chorzy na cukrzycę, a także osoby mające problemy z ciśnieniem krwi. Niewykluczone, że dotyczy to też ludzi posiadających kłopoty na tle nerwowym oraz regularnie przyjmujących określony rodzaj leków.

 

Jak leczyć kurcze?

Kurcze, mimo towarzyszącej im bolesności nie są dolegliwością, którą można złagodzić, stosując leki przeciwbólowe; tabletki nie są żadnym rozwiązaniem. Jeśli kurcze powtarzają się lub trwają dłuższy okres czasu, można stosować środki rozluźniające mięśnie lub leki uspokajające.

Najskuteczniejsze w łagodzeniu kurczów jest wykonanie masażu bolącego mięśnia. Masaże dają najlepszy efekt jeśli wykonuje się je na ciepło (pomaga też ciepły prysznic). Innym skutecznym sposobem pozbycia się kurczu jest maksymalne naciągnięcie mięśnia. W praktyce utrudnia to pulsujący ból w miejscu wystąpienia dolegliwości. Często w przypływie nagłej boleści zamiast rozciągnąć, zginamy rękę czy nogę, co powoduje wydłużenie czasu ustąpienia kurczu. Należy pamiętać o tym, że wykonując przysiad stojąc na palcach, dajemy mięśniowi możliwość zmiany ułożenia.

Jedna z metod, którą stosują sportowcy, polega na szybkim ukłuciu napiętego mięśnia (igłą czy agrafką); po wykonanym wysiłku, w trakcie którego wystąpił kurcz, rozgrzewają mięśnie.

Reklama
Reklama

 

Zapobiec kurczom...

...można wykonując codziennie nieskomplikowane ćwiczenia rozciągające, polegające np. na staniu przodem do ściany i podparciu się o nią, mając jednocześnie obie stopy postawione na podłodze. W tej pozycji trzeba wytrzymać ok. 20 sekund i powtórzyć ćwiczenie kilka razy (także kilkakrotnie w ciągu dnia).

Oprócz ćwiczeń należy uzupełniać niedobory magnezu, potasu i pić najlepiej 1,5 litra płynów dziennie. Najlepszą metodą na uniknięcie niespodziewanych kurczów jest dbanie o kondycję, ale z umiarem; jeśli chcemy sobie pofolgować podczas sporadycznej partii tenisa, dajmy naszym mięśniom szansę wycofania się z gry w porę...

 

Katarzyna KontuszSklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
t
Mnie pomaga żywa sól magnezowa, bo skurcze mam przez niedobór magnezu.
Ala
Mnie pomaga wapno, dwie tabletki rozpuszczam w bardzo małej ilosci wody
Jola
Ja bardzo często odczuwam skurcz mięśni - na poziomie barków i wzdłuż kręgosłupa na odcinku piersiowym - praca siedząca i zbyt mała aktywność- niestety:(. Staram się komponować tak posiłki, żeby były bogate w magnez a zarazem piję dużo wody - wiem że to też ma znaczenie. Mnie "stawia do pionu" masaż - masaż całego ciała o nazwie TOTAL RELAX - polecam. U mnie trwał ponad godzinę co pozwoliło mi za każdym razem poczuć mega rozluźnienie w spiętych partiach ciała.
MARIA
mam nidowład strun głosowych czy moge brać! "Magnez skurcz", cyz to jest potas i magnez cyz sam magnez. Bo brałam do grudnia Aspargan i 4 m-ce nie biorę bo juz został wyrzucony z hurtowni. proszę o szybką odpowiedx
propos
torebka papierowa do dmuchania + sok z korzenia pietruszki i selera
Jadzia
słyszałam że ponoć pomaga na takie kurcze ukłucie igła w to miejsce ale jeszcze nie sprawdziłam
Jadzia
Mam częsty problem z kurczami w sumie to już od dziecka łapały mnie najczęściej w łydkach teraz to nawet paraliżuje mi cała nogę. Czy spinanie mięśni tez powoduje kurcze gdyż zauważyłam ze mimowolnie często tak robię nawet podczas jazdy samochodem. W obecnej chwili aby w małym stopniu temu zapobiec temu przestałam pic kawe lub pije tylko 1 dziennie bo czasem zdarzało wypić się 2 lub 3 w ciągu całego dnia.Dość często dostarczam magnez biorę nawet tabletki "Aspargin" ale nawet to już nie pomaga również pije dużo wody oraz dostarczam witaminy organizmowi często tez staram się układać nogi wyżej niż ciało by wyrównać krążenie bo i z tym są problemy. czytałam o ćwiczeniach ale u mnie stosuje jedynie basen gdyż mam prace stojąca i biodro po operacji.. Ciągle walczę by jakoś funkcjonować może ktoś podpowie co dokładnie powinnam zrobić??
OxiLa
Zdzicha mnie na skurcze lekarze przepisali witamine " E 400 ui" 1 tabletke dziennie...mam teraz je rzadziej
Zdzicha:(65)
Ludzie Wy chyba nie mieliście ataku skurczów wewnątrz ud-mam to od dłuższego czasu jak sobie radzę wzywam wszystkich Świętych na pomoc, w miedzy czasie połykam tabletki takie jak Torpesil, ketonal 2-magnezu forte popijając dużą ilością wody mineralnej po 10 minutach dochodzę do siebie, spac mi sie chce a boję się połozyć, a i co lekarze nie mogą mi pomóc, środki przeciw bólowe i koniec.I męcze się aż do śmierci tak będzie prędzej chyba zwariuje!
Tomek
Dziękuję za informację. Dowiedziałem się wszystkiego o skurczach :) Dla obolałych życzę szybkiego wyleczenia skurczy :P
Magda
Kochana, jest XXI wiek, a ty nie idziesz do lekarza, a rady szukasz wśród "internetowych ekspertów"??? Dziewczyno, idź już lepiej do znachora. A najlepiej do doktora. Może masz za niski poziom potasu na ten przykład...
Marlena
Witam mam pytanko? Jak mozna sie pozbyc bolu u stopy zlapal mnie skurcz w lewej stopie a po tym skurczu nasila mi sie bol miesni i niemam pjecia jak sie tago pozbyc jak morzecie mi doradzic bede bardzo wdzieczna dziekuje;-)
ewamaria
A NOCNE KURCZE-LYDEK,UD,A NAWET PALCY OD NOG!!!???WYSTARCZY NAWET MINIMALNY RUCH,A JUZ WYKRECA SIE MIESIEN-ROBI SIE TWARDY,A BOL SIE PRZEMIESZCZA- NIE SPOSOB TO PRZERWAC!!!POTA S,MAGNEZ-DOBRE...WIEC JAK SOBIE ULZYC??? JAKA RADA???POZDRAWIAM CIERPIACYCH
jacek
po wylewie podpajęczynówkowym ,chciałem szybko powrócić do sprawności fizycznej.Udało mi się to ,po około roku od wylewu rozpocząłem pracę fizyczną dochodząc do sprawności dającej mi możliwość podjęcia pracy zawodowej.Po dwóch i pół roku od opuszczenia szpitala podjąłem pracę .Wszystko było dobrze przez około dwa lata ,teraz mam masę problemów ze skurczami.Myślałem,że jest to spowodowane pracą fizyczną ,którą wykonuję i jestem do niej nie przygotowany należycie. Jednak czytając komentarz o udarze jestem pewien,iż przyczyną moich problemów ze skurczami jest przebyty wylew.Medycy mówią o braku magnezu,potasu, wapnia,który ja regularnie przyjmuję mimo to jestem nieustannie nękany skurczami.Morze przyczyną skurczów są przyjmowane regularnie leki.Proszę o pomocne wypowiedzi na tym forum.
Monika tar
Mam problem z nogami. Na początku pojawiały się skurcz ,a potem ból w lewej nodze.Ból pojawiał sie ok. 3 razy w tygodniu a od 3 miesięcy trwa non stop i teraz doszł druga noga z takimi samymi objawami .Doradżcie co mam zrobić a może ktoś z was ma taki sam praypadek.