Kurkuma (Curcuma longa) to roślina uprawna, rosnąca w ciepłym klimacie, w wielu regionach świata. Wywodzi się z Azji, a rośnie również np. w Ameryce Południowej. Wchodzi w skład przyprawy curry, ale jest także wykorzystywana w medycynie tradycyjnej i coraz częściej współczesnej.

 

Lecznicze zalety kurkumy znane są od setek lat. Słynie m.in. z właściwości przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych, żółciopędnych, oczyszczających, diuretycznych, hepatoprotekcyjnych, tonizujących i antymutagennych. To sprawia, że od dawna kurkumę stosuje się w leczeniu wielu chorób, takich jak kolka, czerwonka, żółtaczka, schorzenia wątroby, katar, ospa wietrzna, świerzb, przeziębienia, zapalenie spojówek i w schorzeniach dróg moczowo-płciowych oraz w przypadkach niestrawności, a nawet reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wszechstronność kurkumy dość wcześnie skłoniła naukowców do jej dokładnego zbadania. Zaczęto jak to zwykle bywa od analizy składu chemicznego. Pierwszą wyizolowaną substancją (rok 1870) była kurkumina, odpowiedzialna za żółtą barwę rośliny. Kolejne wnioski z badań potwierdziły niezwykłość zastosowań kurkumy w medycynie ludowej. Obecnie jest ona jedną z najlepiej zbadanych roślin leczniczych, a ilość patentów, w jakich została uwzględniona przekracza 600. Również liczba artykułów w prasie naukowej poświęconych kurkumie jest imponująca.

Wracając do kurkuminy, dziś już wiadomo, że jest ona substancją odpowiedzialną za całą aktywność terapeutyczną kurkumy. Po pierwsze działa antyoksydacyjnie, czyli przeciwutleniająco, co jest istotne gdyż wymiata wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie tzw. chorób cywilizacyjnych. Aby zobrazować czym jest oksydacja wystarczy wyobrazić sobie masło wystawione przez dłuższy czas na działanie powietrza i temperatury. Wiadomo powszechnie, iż takie masło szybko zjełczeje. Podobne procesy zachodzą w organizmie. Należy więc zawsze pamiętać o antyoksydantach, które zapobiegają utlenianiu, czyli „jełczeniu” naszego organizmu. Po drugie kurkumina działa przeciwzapalnie, obniżając poziom histaminy i wzmagając naturalną produkcję kortizonu. Po trzecie przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, co wpływa na poprawę krążenia, jednocześnie chroniąc nas przed arteriosklerozą. Po czwarte chroni wątrobę przed czynnikami toksycznymi. Istnieje także wiele dowodów na kanceroprewencyjne działanie kurkuminy. A w ostatnich testach laboratoryjnych okazało się, że ma właściwości inhibicyjne w stosunku do wirusa HIV.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonamiBadania kliniczne

 

Kurkuma i dyspepsja

116 pacjentów z 5 szpitali w Indiach poddano leczeniu nadkwasoty i wzdęć. Podzielono ich na trzy grupy. 41 osób przyjmowało placebo, 36 osób znalazło się w grupie otrzymującej lek przeciw wzdęciom i 39 w grupie otrzymującej kurkumę. Każdy z pacjentów otrzymywał po 2 kapsułki placebo, leku przeciw wzdęciom lub wyciągu z kurkumy – 4 razy dziennie przez siedem dni. Badania wykazały, że kurkuma jest równie skuteczna w przypadku niestrawności, co farmaceutyki tradycyjnie zalecane na wzdęcia. Rezultaty tych testów klinicznych opublikowano w J Med Assoc Thai. 1989 Nov;72 (11):613-20

 

Martwicze zmiany skórne w przebiegu nowotworu

Wyniki tych badań opublikowano w Tumori 28 lutego 1987 roku, a przedmiotem dociekań było działanie alkoholowego wyciągu z kurkumy i maści sporządzonej z kurkuminy. Wyciąg i maść zastosowano u pacjentów z martwiczymi zmianami skórnymi wywołanymi chorobami nowotworowymi. W prawie 90 proc. przypadków zanotowano osłabienie wydzielanej przez wykwity woni, a niemal we wszystkich przypadkach zanik swędzenia. Ok. 10 proc. pacjentów odczuło zmniejszenie bólu związanego ze zmianami, a w kilku przypadkach skutek taki utrzymywał się przez wiele miesięcy. Zaledwie u jednej osoby nie nastąpiło polepszenie.

 

Alkoholowa choroba wątroby

Jakiś czas temu świat obiegła sensacyjna informacja, że oto naukowcy amerykańscy, fińscy i z Hongkongu odkryli, iż kurkumina może zapobiegać aktywacji czynnika genetycznego wywołującego zapalenie wątroby i w efekcie prowadzącego do jej marskości. Badania przeprowadzono na szczurach, dzieląc je na cztery grupy. Jednej z nich podawano tran oraz alkohol etylowy, drugiej tran oraz dekstrozę, trzecia otrzymywała to samo, co pierwsza oraz kurkuminę, a czwarta grupa to, co grupa druga plus oczywiście kurkuminę. Okazało się, że szczury karmione tranem i alkoholem miały stłuszczoną wątrobę i nabawiły się marskości. Jeśli jednak dodatkowo były karmione kurkuminą, żadna z tych chorób ich nie dotknęła. Dieta zawierająca alkohol w porównaniu z dietą zawierającą dekstrozę prowadziła do większego wiązania nuklearnego czynnika kappa B, odpowiedzialnego za uszkodzenia wątroby. Okazało się też, że kurkumina zapobiegała aktywacji czynników kappa B u szczurów, którym podawano alkohol. W badaniach tych po raz pierwszy udało się wskazać, że kurkumina zapobiega alkoholowym chorobom wątroby. Wyniki tych badań opublikowano w 2003 roku w lutowym numerze American Journal of Physiology – Gastrointestinal and Liver Physiology.

 

Rak jelit i odbytnicy

W 2001 roku w Clinical Cancer Research ukazał się artykuł na temat brytyjsko-amerykańskich badań dotyczących doustnego podawania pacjentom z rakiem jelit i odbytnicy wyciągu z kurkumy. 15 pacjentom z rakiem jelit i odbytnicy odpornym na chemioterapię przez okres do 4 miesięcy podawano standaryzowany wyciąg z kurkumy w ilości od 440 do 2200 mg dziennie. A oto cytat z artykułu, będącego streszczeniem badań: „(...) Stan jednej trzeciej pacjentów biorących udział w tych badaniach był przez 3 miesiące lub dłużej stabilny, a u jednego z nich wyciąg z kurkumy mógł mieć związek z obniżeniem się poziomu markerów i remisją guza (...). Prawdopodobieństwo, że pacjenci z rakiem jelit i odbytnicy skorzystają na przyjmowaniu wyciągu z kurkumy związane jest z większymi dawkami i potrzebne są dalsze badania, zakrojone na szerszą skalę, z udziałem grup kontrolnych”.

 

Na wymienionych wyżej badaniach nie kończy się ich wykaz. Oczywiście potrzeba jeszcze lat, by w pełni udało się wykorzystać możliwości lecznicze kurkumy, choć już dzisiaj pozostaje ona przedmiotem szczególnego zainteresowania naukowców, a w praktyce wchodzi w skład niezliczonej ilości opracowanych patentów leczniczych. Zanim jednak pojawi się jakaś syntetyczna kurkumina wszyscy korzystać będziemy z substancji naturalnej zawartej w kurkumie. Może to i lepiej, wszak pamiętamy jak było z syntetyczną chininą. Po pierwszych spektakularnych sukcesach okazało się, że dziś w niektórych regionach świata (Indochiny) nie jest ona w ogóle skuteczna, a milionom osób podawano tam coś, co w ogóle nie działało.

 

Jacek Godek


HERBSECRET.PL poleca
Curcumin PRO - suplement diety

 

Vilcacora 3000 - suplement diety

 

 

Dodaj komentarz
Gosia
Kurkuma jest wskazana dla poprawy funkcjonowania układu pokarmowego działa prawidłowo na pracę jelit
anita z Pozania
wspierałem leczenie ekstraktem konopnym CBD + CBDA 6 % kupionym w konopnej farmacji w Poznaniu dzięki temu olejkowi lepiej przechodziłam chemioterapie , nie miałam odruchu wymiotnego i nie byłam tak osłabiona , Miałam kłopoty ze spaniem, po spożyciu ekstraktu śpię jak niemowlę, po południu czułem się zmęczona, teraz mimo walki z choroba poziom energii o wiele wyższy i utrzymuje się przez cały dzień.... ekstrakty konopne maja dowiedzione właściwości w blokowaniu oraz rozprzestrzenia niu się komórek nowotworowych widząc lepsze wyniki jestem pełna nadziei można przeczytać o tym produkcie wpisując w gogle konopna farmacja Poznań
wojtek
cynamon tylko cejloński
Maria
Lepszą q proszku, naturalna. Kapsułki, tabletki , otoczka, zawsze zawierają chemię.
Maria
Sklepy z przyprawami świata. Jest paczkowana oraz na wagę..
Andrzej
Witam a czy może kurkumina może być stosowana na pieczenie swędzenie skóry, mam takie dolegliićwości piecze mnie pali jak ogień skóra w pewnych częściach ciała . To trwa już 2 lata lekarze mi nie pomagają nie wiem co już robić. Może mi ktoś doradzi co robić
j-23
Nie ma oleju z oliwek. Jest Oliwa.
mariola
czy Ty masz apteke, lub jestes lekarzem_ nic nie warta lepsza naturalna
Marek
Jaka jest różnica pomiędzy świeżą kurkumą a suplementami ?
Głównie to suplementy zawierają więcej kurkuminy niż sama kurkuma. Na przykład, w jednej kapsułce suplementu dostarczasz 500mg kurkuminy, podczas gdy w łyżeczce kurkumy w proszku masz tylko 15mg. Korzeń kurkumy czy otarta kurkuma są przyprawami, często używanymi w kuchni indyjskiej. Poprawiają smak potraw. Jednak nie każdy lubi goryczkowy smak kurkumy i niekoniecznie ma ochotę dodawać ją codziennie do posiłków. Świetnym zamiennikiem są tutaj suplementy, które ponadto zawierają naturalny olej z kurkumy.


berberus
Teraz rozumiem dlaczego zółta rasa jest najliczniejsza
Jurek
Sa 2 rodzaje cynamonu chinska podroba Casja i z Madagaskaru Ceylon. Ten pierwszy zawiera duze ilosci kumaryny ten jest szkodliwy dlatego mozna go uzywac tylko w malych ilosciach. Natomiast Ceylon moza spokojnie uzywac leczniczo.
wala
A ja po prostu jem ja na surowo, kawalek wielkosci malego palca. Jest strasznie paskudna w smaku ale da sie wytrzymac, czuje sie bardzo dobrze. Polecam ludziom w slabej kondycji i po operacjach, szczegolnie nowotworowych.
krys
W Niemczech na amazonie(to takie allegro),mozna kupic curcumin w korzystnych cenach.Mozna tez poszukac kurkumine liposomalna ,kzora ma przyswajalnosc 95%,ale jest dosc droga.
Jagut
Ja znalazłam prosty sposób na zjadanie kurkumowe. Kupiłam kapsułki i sama robię kurkumowe tabletki.
jurek
Jak długo bierzesz Licur czy może w walce z nowotworem ? czy na inne schorzenie?
wiesław
na nowotwory korzeń mniszka
Mallgorzatka
Chciałabym z tobą popisać na temat tej pasty
Michał
Faktycznie , co jak co ale nie widziałem jeszcze suplementu z tak wysokim poziomem bioretencjii jak ten licur , obiecujacy produkt napewno go wypróbuje
Beli
Są dobre i to jak ^^ ostatnio nowością okazał się licur , świetne działanie i przyswajanie na bardzo wysokim poziomie.
Xea
Gó$#no prawda , ja biorę Licur i nie mam co do niego żadnych zastrzeżeń. Suplement jest genialny , bardzo mi pomógł i teraz czuje się o wiele lepiej . Ten suplement jest chyba jedynym, wartym swojej ceny na rynku.
lolek
jak nazwa wskazuje cynamon ...to na pewno zawiera związki cyny :) :) :) łapaka do góry kto wierzy ? :) :)
kuro
Wszystkie nadają się tylko do kosza, więc nie musisz się dłużej zastanawiać ;) zaoszczędziłem Ci grosza
Martusia
Nie no podobno są suplementy które są dobre , nie ma co się rozpedzać . Lecz wśród tych mniej dobrych dodaj sobie curc i curcuminum complex / curcuminum now stanowczo je odradzam każdemu :
Hera
Które tabletki masz na myśli pisząc te , nic nie warte . Nie znam się kompletnie na tym więc prosiłabym o jakieś głębsze wytłumaczenie co oznacza nic nie warte , według ciebie.
ELUSIA
CHOLESTEROL OCZYWISCIE PRZEZ CH ...NIE WIEM CZEMU TAK SIE NAPISALO..
ELUSIA.
PIJE KURKUME JUZ 11 MIESIECY.PRZYGOTOWUJE JA TAK////2 OPAKOWANIA KURKUMY ZALEWAM 1/2 SYKLANKI WODY I ZAGOTOWUJE.POWSTAJE PASTA KTORA PRZECHOWUJE W SLOICZKU W LODOWCE.CODZIENNIE RANO PIJE JA PRZYGOTOWANA W NASTEPUJACY SPOSOB. 1 LYZECZKA PASTY Z KURKUMY 1/2 SZKLANKI MLEKA BEZ LAKTOZY jest w Lidlu...LYZECZKA MIODU I 8 ZIARENEK PIEPRZY ALBO POL LYZECZKI chili jalapeno kupuje w Piotr i Pawel BO TAM POPROSTU ZAWSZE JEST.DODAJE MASLA NA CZUBEK LYZECZKI I WYPIJAM CODZIENNIE .CHOROWALAM NA STAWY....NIE BOLA.SPADL MI CUKIER Z 136 NA 100.OBNIZYL SIE HOLESTEROL.MIKSTURA JEST BARDZO SMACZNA PIJE JUZ WIELU MOICH ZNAJOMYCH.ACHA ZAPOMNIALAM DODAC ZE MIALAM DUZE PROBLEMY Z WYPROZNIANIEM KTORE USTEPUJA NATYCHMIAST.POLECAM WSZYSTKIM Z CALEGO SERCA TYM BARDZIEJ ZE NIKT MI TEGO NIE OPOWIADAL TYLKO SAMA SPRAKTYKOWALAM NA SOBIE.SPROBUJCIE.NAPRAWDE WARTO
Kolo31
Kurkuma jest świetna, jest moim nierozłącznym towarzyszem w kuchni dodaję ją praktycznie do wszystkiego , polecam ją każdemu kto to czyta . Odstawcie te tabletki które są nic nie warte i przekonajcie się do tego co naturalne
poll
10 lat temu byłem uczestnikiem wypadku samochodowego w którym to w moje ciało wbiło się mnóstwo odłamków szyby. Mówiłem lekarzowi kilka miesięcy po tym zdarzeniu że pojawiła się na mojej ręce kująca mnie gulka i znikła dwa dni później.Lekarz stwierdził że jeżeli to szkło to są miejsca gdzie dotrze i zostanie np.pachwina i tak też się pojawiła gulka tylko że większa i faktycznie do dziś miejsca nie zmieniła.Niestety jest jeszcze coś mniejszego co się pojawia w różnych miejscach lekko boli i jest pod skórą.Parę miesięcy temu krwawiłem z jelit i nie znaleźli przyczyny.Czy to nadal mogą być te odłamki? I jak przekonać lekarza żeby chciał to sprawdzić,a nie szukał "pryszczy"
Ulla
Co Ty wypisujesz za pierdoły,myślis z że ludzie są aż tak ograniczeni.?No może niektórzy są
Robert
Quote :
Nie chcę tych suplementów, z których wchłania się procent czy dwa, bo to się mija z celem :/
Z tego co mi wiadomo w tej chwili na rynku raczej nie znajdziesz dobrego suplementu z kurkuminą, który wykazywałby się większym poziomem bioaktywności bynajmniej o takim nie słyszałem

doloress
A co jeśli nie chcę jeść łyżkami kurkumy, czy są jakieś tabletki, które dobrze się wchłaniają do organizmu? Nie chcę tych ssuplementów, z których wchłania się procent czy dwa, bo to się mija z celem :/
Marek
Głównie to suplementy zawierają więcej kurkuminy niż sama kurkuma. Na przykład, w jednej kapsułce suplementu dostarczasz 500mg kurkuminy, podczas gdy w łyżeczce kurkumy w proszku masz tylko 15mg
Bogna
Moja ciocia zmarla w poniedzialek na nowotwor pluc ... z tego co wiem to leczyla sie wszelkimi sposobami i przedluzyla sobie zycie o dwa lata ... nie jestem lekarzem ale twierdze ze bardzo wazne jest podejscie nastawienie ludzi nie tyle wykancza choroba co brak wiary nadzieji czytalam ostatnio ze pewnien chory na nowotwor tarczycy pil codziennie kurkume wymieszana z pieprzem oliwa z oliwek w dosc duzych ilosciach dodawal do tego wode i pil kilka razy dziennie guzy zaczely zanikac ...ile ona malat mysle ze mozna by sie posunąć do tego zeby przekonac ja ze taka terapia przyniosla wpaniale efekty u innych mysle ze to da nadzieje ...
selena
Moja kolezanka dowiedziala sie, ze ma raka pluc z przerzutami do kosci i watroby. Rak jest umiejscowiony blisko kregoslupa wiec lekarze nie chca podjac sie operacji. Czy pomoze jej kurkuma. W piatek zaczyna chemioterapie. Litosci. Pomocy.
m57
To szerokiej drogi..
maly35
w islandii caly czas od kilkudziesieciu lat uzywaja cynamonu i zyja po 100 lat
ole
emma said :
nie uzywajcie cynamonu jest w niej kumaryna ktora jest rakotworcza
hahahaha co ty za bzdury wypisujesz!

emma
nie uzywajcie cynamonu jest w niej kumaryna ktora jest rakotworcza
halina
TAK JEST SOLAREN BYL ALE SIE ZMYL Z APTEK NO I OCZYWISCIE ZE SKLEPOW ZIELARSKICH JA CODZIENNIE RANO MUSZE SIE NAPIC KAWUSI[nalog]DO DAJE W JEDNYM TYGONIU SZCZYPTE CYNAMONU W 2 IMBIRU A W 3 KURKUMY I TAK NA OKRAGLO DO CZEGO TO DOJDZIE TO SIE ZOBACZY A PROBOWALAM NAWET Z HERBATKA TO WCALE NI ZLE NO I LEKKO ROZGRZEWA CO TERAZ SZCZEGOLNIE WSKAZANE CHLODNE NO I NADCHODZA ZIMOWE WIECZORKI DORADZAM I ZYCZE CIEPLYCH I MILYCH WIECZORKOW H.W.
Ananaska
Może na tej stronie znajdziesz coś na ten temat http://leczniczeziola.pl/545/kurkuma
urszula
a jak stosowac i mieszac
deathmanm
Hej. A jak ma wpływ kurkuma na mózg i nerwy? Szukam wszystkich informacji co do paraliżu. michalczapka@gm ail.com
Turmerik
Sklep Natura, na przeciwko baru wegetariańskieg o.
Turmerik
Używam soku z kurkumy od niedawna i przede wszystkim bardzo poprawiło mi się trawienie, bardzo dobrze mi robi na żołądek. A zacząłem zażywać na oczyszczenie krwi bo tak poleca ajurewda. Zobaczymy co będzie dalej. W każdym razie na razie bardzo pozytywnie :-)
ewka
To nie musi być olej z oliwek. Ważne, żeby to był "jakiś" olej: kokosowy, lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek, tran co Wam pasuje.Chodzi o to, ze w oleju z kurkumy wytraca się kurkumina, która własnie ma zbawienne działanie na organizm ludzki.Poza tym, dzięki zmieszaniu z olejem, kurkumina przedostaje się do limfy i krąży w organizmie, a nie jest od razu z niego wydalana.Po drugie, pieprz zwiększa wchłanianie ok. 2000x. A dokładnie chodzi o piperynę zawartą w pieprzu lub chili - to piperyna zwiększa przyswajalność.Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości ;-)
Magda
Poczytaj, i wszyscy inni też: http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1630061,1,jedzenie-curry-ochroni-watrobe,index.html
Jacek
Jedni piszą, że trzeba jej unikać bo wytrąca kurkuminę inni, że kurkuma bez oliwki nie będzie działać...
eva
żeby zadziałała, trzeba ją rozmieszać z oliwą z oliwek (lub ewentualnie olejem rzepakowym)i pieprzem. Bez oliwy nie ma szans na jej działanie (tak podaje książka: "Antyrak"), a pieprz pomaga ją przyswoić. Pamiętajcie o oliwie! ...inaczej to bez sensu chyba...
Kaśka
dobra kuracja, sprawdzona : przez 7 dni łyżeczkę kurkumy rozpuścić w małej ilości wody lub mleka lub miodu 2 x dziennie, każdy a Ci co chorują na łuszczyce dodatkowo muszą smarować 2 razy dziennie wykwity skórne.
Magda
Polecam preparat AZ Medica, sprawdziłam na własnej skórze
kuba
Witam szukałem parę miesięcy temu kurkumy w kapsułkach, ni i wreszcie się pokazała. To naprawdę jeden z lepszych suplementów.
Magda
lekarz????
Stefania
Lekarz zalecil mi lewatywy z kurkumy, ale nie jestem pewna, ze ta z hipermarketow będzie dobra, czy prawdziwa, gdzie mozna w Krakowie dostac pewna kurkume ?
krystyna
stosuję ją od 10lat,do wszystkiego-zamiast soli, w ilościach żeby potrawa smakowała,wodę rozbielić lekko mlekiem i dodać kurkumę do smaku,by nie powiedzieć,że jest gorzka i niedobra,gorycz ka kurkumy podnosi walory smakowe potrawy,do gotowania dodawać na końcu,dodana na początku gotowania wydłuża czas gotowania, nie stosuję żadnych innych przypraw/mamy je już w organizmie-wolne rodn iki,toksyny/,dodaje ją nawet do mięsa mielonego na kotlety,nie mam soli,cukru,żadn ych serów, chleba,kapusty kiszonej i ogórków,cebuli i czosnku w domu, w Ameryce żyje ponad 100.000 ludzi ponad 100 lat,to bardzo mądry naród.Mają wszystko najlepsze. a nas się ogłupia,że tabletki leczą,u mnie zmarła aptekarka,wysta wiła 3 piętrową kamienicę i nawet się do niej nie wprowadziła wraz z apteką/ma jakieś usterki budowlane/.ludzie przestańcie kopać sobie groby łyżkami przez nieprawidłowe odżywianie,jak pisze Prof.Michał Tombak w swoich książkach/jest w internecie/bo wyginiemy i Polski nie będzie.Co spożywamy ma być: nie surowe,nie kwaśne i nie zimne,zmarła druga młoda sportsmenka,a mówi się,że sport,to zdrowie,spotkał am koleżankę,emery tkę z kijkami w dużym mieście/zmarł jej mąż 4 lata temu,mówi,że nagle/,co jej pomogą kijki jak żle się odżywia.Lekarka mnie zatruła!ŻYJĘ DZIĘKI KURKUMIE!TRUJĄ WAS tabletkami a zaraz będą tzw choroby starcze i choroby psychiczne.
ewa-aza
:-)skorzystam z podpowiedzii sprobuje:-*
beti
trochę przesadzacie! Jecie ją od lat w każdej musztardzie! a serio to jest miłym (żółtym) barwnikiem do ryżu,klusek itd w małych ilościach nie ma żadnego smaku, w większych staje się ciut ostra, ale nie spotkałam nikogo kto by ja wyczuł! polecam dodawać gdzie się da, szczególnie do zup! A zróbcie kiedyś ciasto do pierogów lub kluski... smaku zero a jaki efekt! A dodajcie kiedys do biszkoptu!
nowy
Odkryli to przypadkiem podczas stosowania innego leku zawierajacego kurkuminę!
Delta1
Czy to prawda że ma zbawienny wpływ na komórki.Pomoże odtworzyć zniszczone tkanki nerwowe po udarze mózgu.
Stiv
Ja wiem z dobrego źródła (od Kolegi-biochemika), że przyswajanie (bio-dostępność)kurk uminy można zdecydowanie poprawić, spożywając z nią "równolegle " kilka cząstek ananasa PozdrawiamStiv
seba
po spozyciu trzeba koniecznie stanąc na głowie i trzy razy obrócic sie wokół siebie inaczej nie zadziała z pieprzem kolorowym, ach i najwazniejsze po ty wszytskim spacer koniecznie 25 km bez prrystanku
GOSC
musi byc z pieprzem --ALE KOLOROWYM--nie zwykły jaki uzywamy na codzien jest kilka gatunkow kolorowego ,najlepiej zmieszac i zmielic razem --pozdrawiam:D8); -):cry::cry::cry :
grom
Z tego co czytałem leczy kurkumina nie kurkuma.a jest jej 5% w kurkumie.Olej z oliwek i alkohol rozpuszcza i wytrąca kurkuminę z kurkumy. Pieprz potęguje przyswajanie.Tak podają praktycy.W innym wypadku jest wydalona z organizmu w stanie prawie nie naruszonym.
anka
musi byc z pieprzem i papryka bo inaczej nie dziala czytalam w ksiazce pt anty rak
Yan
Polecam w takiej sytuacji SOLAREN ale uwaga jest na spirytusie!
Alutka
między innymi paskudna bakteria e-coli boi się kurkumy. Właśnie jestem w trakcie kuracji. Rozpuszczam łyżeczkę kurkumy w niewielkiej ilości wody i popijam. Poza tym dodaję do czego się da :D
Nawiedzony
Używam od lat. Np dodaję do gotowanych ziemniaków - mają piekny żółty kolor i wchłaniają kurkumę. Ma trochę ostry smak 0 słaby bieprz krajeński, wcale nie jest gliniasta w smaku. Dodaję do sałaty z jogurtem, dodaję do smażonej cebulki i mięs (ale uwaga kurkumę dodaje się do smażonych na samym końcu i wtedy gdy zakończyliśmy smażyć) smażona jest gorzka bo się przypala.Dodaję do wszystkiego bo mnie wyjątkowo smakują potrawy z kurkumą.
Anna
jest dobra na te schorzenia :-)Coś w tym musi byc. Bo smak okropny..jak glina.. A dawka lecznicza to 2 g- 3,6 g dziennie. 2 g ma łyżeczka od cukru.kurkuma zabija komórki rakowe (nie wszystkie typy raka) w ciągu 24 h. A potem inne.No, ale jak to podać chorej, która nie może przełykać? I nawet nie można sprawdzić, czy to jej pomoże...