Kwas hialuronowy to naturalny składnik tkanki łącznej o właściwościach nawilżających, odpowiedzialny miedzy innymi za jędrność skóry i prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej. Z wiekiem jego ilość maleje, a efektem tego jest starzenie się organizmu.

 

Kwas hialuronowy jest glikozoaminoglikanem (rodzajem polisacharydu). Zarówno u ludzi, jak i u bakterii ma identyczną budowę chemiczną. Nazwa tego kwasu pochodzi od greckiego słowa hyalos, czyli „szkło”. Jest bezbarwny i szklisto-przezroczysty.

 

Gdzie występuje?

Ten naturalny składnik występuje we wszystkich organizmach, zarówno ludzi, jak i zwierząt. Znajduje się między innymi w stawach, w kościach i w gałkach ocznych. Najwięcej jest go jednak w skórze. To tu znajduje się nawet 50 proc. tej substancji.

Reklama

 

Jakie funkcje pełni?

Kwas hialuronowy jest jednym z najważniejszych składników skóry i tu spełnia ogromnie pożyteczną funkcję: wiążąc wodę w naskórku, zapobiega powstawaniu zmarszczek. Nadaje też cerze sprężystość i elastyczność. Ponadto utrzymuje w organizmie wodę oraz płyn tkankowy, który jest zawarty w macierzy pozakomórkowej, na właściwym poziomie. Chroni więc skórę przed wysychaniem, a także wzmacnia jej właściwości ochronne.

Kwas hialuronowy potrzebny jest też naszym stawom. Wpływa na poprawę ich funkcjonowania, zmniejszając tarcie i zwiększając nawilżenie. Jest również odpowiedzialny za zdrowie chrząstki stawowej.

 

Zależny od wieku

W 40. roku życia mamy o połowę mniej kwasu hialuronowego niż wówczas, gdy mieliśmy 20 lat. To dlatego nasza skóra z wiekiem staje się pomarszczona i sucha. Zaczyna nam też szwankować układ kostno-stawowy.

 

Jak sobie z tym radzić?

Skórze pomogą kremy zawierające kwas hialuronowy, które przywrócą jej młody wygląd. Stawom natomiast pomogą preparaty, w których składzie znajduje się ten właśnie składnik.