Każdy z nas się z nim zetknął, przeżywał na własny sposób, opędzał się od natrętnych myśli. Zjawisko, które ciężko zdefiniować jest zaburzeniem natury psychicznej. Towarzyszy mu obniżenie nastroju, utrata energii, zaburzenia snu i apetytu, a także problemy somatyczne: pocenie się, zawroty głowy i przyspieszone bicie serca. Jak pozbyć się wewnętrznego niepokoju i jakie są jego przyczyny?

 

Niepokój – jak podaje Wikipedia – to stan emocjonalny charakteryzujący się poczuciem braku bezpieczeństwa, nieokreślonego dyskomfortu. Utożsamiany często z lękiem, różni się jednak od niego brakiem zmian fizjologicznych (uczucie duszności, pocenie się, przyspieszony puls), które zawsze towarzyszą lękowi może się pojawiać w przypadku różnych przejściowych, ciężkich sytuacji życiowych.

Lęk i wewnętrzny niepokój może być przemijający i pojawiać się w różnych sytuacjach, choćby w wyniku przepracowania, zetknięcia się z całkowicie nową sytuacją, która wywołuje stres (np. zmiana pracy, środowiska), wstrząsu spowodowanego np. kolizją drogową lub wiadomością o chorobie.

Wstrząs może prowadzić do niebezpiecznej reakcji organizmu, której skutkiem jest gwałtowne osłabienie krążenia krwi, co ogranicza dopływ tlenu do mózgu i innych ważnych narządów.

Reklama

 

Objawy niepokoju

  • Szybki lub słaby, nieregularny puls
  • Blada, ziemista skóra
  • Nadmierne pocenie
  • Uczucie słabości i zawroty głowy
  • Omdlenie
  • Uczucie lęku
  • Nudności, wymioty
  • Nadmierne pragnienie
  • Zaburzenia widzenia

 

Jak sobie radzić?

Jeżeli niepokój pojawia się ze względu na istnienie zaburzeń psychicznych zdecydowanie należy szukać pomocy u specjalisty. Natomiast obawa i lęk spowodowany przejściowym „nadwyrężeniem” zdolności adaptacyjnych ludzkiej psychiki pomocne mogą być przede wszystkim różnorodne techniki relaksacyjne. Niektórym pomagają ćwiczenia oddechowe, innym aktywność fizyczna, a jeszcze innym spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Jeśli odczuwamy napięcie nerwowe po przebytym wstrząsie, wypijmy szklankę naparu z melisy lekarskiej i rumianku lub dodajmy do wody kilka kropli nalewki z tych ziół. Pijmy cztery razy dziennie. Łagodne ukojenie znajdziemy stosując olejki lotne, takie jak lawendowy i geraniowy, pomagają one odzyskać spokój osobom, które doznały wstrząsu emocjonalnego.

 

Witaminy na stres

Mała dawka stresu nie jest groźna, a nawet korzystna dla organizmu, ponieważ czyni układ odpornościowy silniejszym. Dzięki temu łatwiej radzimy sobie z przeziębieniem i innymi chorobami. Jego nadmiar może zdecydowanie osłabić układ immunologiczny. Sposobem na zredukowanie stresu i uczucia wewnętrznego niepokoju może być odpowiednia dieta, pełna witamin i minerałów. Wstrząs może zmniejszyć apetyt, dlatego też komponujmy niewielkie posiłki złożone z ulubionych produktów zawierających cynk oraz witaminy B1, B2, B5, B12, które poprawiają sprawność umysłu i przeciwdziałają skutkom stresu.

Witaminy B pomagają w metabolizmie neurotoksyn, które mają związek z występowaniem niepokoju. Tiamina łagodzi poczucie dezorientacji, natomiast niacyna ma pozytywny wpływ na łagodzenie lęków, bezsenności i depresji. Witamina 5 uczestniczy w produkcji hormonów łagodzących stres. Witamina B12 pomaga produkować substancje w mózgu, które czynią człowieka bardziej szczęśliwym.

 

Więcej tryptofanu!

Tryptofan jest niezbędny do wytwarzania serotoniny (hormonu szczęścia), która poprawia nastrój. Ten aminokwas nie jest wytwarzany przez organizm, dlatego musi być dostarczany wraz z pożywieniem lub suplementowany. Jest zawarty w wielu pokarmach białkowych i najlepiej wchłania się wraz z węglowodanami. Jego niedobór w organizmie może powodować bezsenność, wahania nastroju, uczucie lęku, skłonności do przejadania się i przygnębienie. Najwięcej znajdziemy go w mięsie, rybach, nabiale i nasionach roślin strączkowych.