ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Optymistycznie nastawiony do życia partner może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji w jesieni życia. Wynika to z badań naukowców z Uniwersytetu Stanu Michigan, którzy przez osiemnaście lat gromadzili dane na temat blisko 4,5 tys. małżeństw po 50. roku życia.

 

Analiza wykazała istnienie zależności pomiędzy spędzaniem życia z optymistami a redukcją prawdopodobieństwa rozwoju demencji, choroby Alzheimera i innych zaburzeń poznawczych.

Dr William Chopik – współautor badań: – Osoby, które pozostają w związkach z optymistami, częściej utrzymują prawidłową masę ciała i są bardziej aktywne fizycznie. Optymiści dają swoim partnerom dobry przykład i motywują ich do pozytywnych zmian zachowania. Gdy partner jest optymistą, udziela się to drugiej połowie, co sprzyja dłuższemu życiu i lepszej kondycji umysłowej. Optymizm może być przekazywany w genach, jednak istnieją też wyniki badań, które sugerują, że optymizmu można się nauczyć.

 

Źródło: Journal of Personality

Żyj Długo