Co to jest leukoplakia i czy stanowi poważne zagrożenie?

 

Leukoplakia to nieprawidłowy proces rogowacenia nabłonka błon śluzowych jamy ustnej i przełyku. Jej przyczyny nie poznano, uważa się jednak, że wystąpieniu leukoplakii sprzyjają różnego rodzaju urazy śluzówki, np.: chemiczne (tytoń, alkohol, ostre przyprawy), mechaniczne (ostre brzegi zniszczonych zębów, źle wykonane wypełnienia i protezy), termiczne (zbyt gorące posiłki) oraz elektrogalwaniczne związane z obecnością w jamie ustnej metali (wypełnienia amalgamatowe, korony protetyczne czy mostki).

Początkowo zmiana wygląda jak zmętniały nabłonek, przekształcający się stopniowo w białawe plamy, oporne na ścieranie. Plamy te są początkowo miękkie, z czasem jednak stają się wypukłymi twardymi tarczkami. Nieleczona leukoplakia rozwija się – na tarczkach powstają czerwone rozpadliny i nadżerki, z odczynem zapalnym na obwodzie. Czasem pojawiają się brodawkowate wyrośla. Leukoplakia rozwija się bezbólowo. Niekiedy – zwłaszcza podczas jedzenia czy palenia tytoniu – pacjent odczuwa pieczenie i szczypanie w miejscach wykwitów.

Leukoplakia zaliczana jest do tzw. stanów przedrakowych. Oznacza to stan związany z podwyższonym ryzykiem (5–15 proc.) wystąpienia raka. Ryzyko zezłośliwienia wiąże się z wiekiem pacjenta, nawykiem palenia, pracą w warunkach narażających na styczność z substancjami rakotwórczymi oraz z przewlekłymi urazami i stanami zapalnymi jamy ustnej.

Nim rozpoczniemy leczenie, trzeba jak najszybciej wyeliminować uchwytne czynniki drażniące. Czasem już to wystarcza, by zmiany cofnęły się całkowicie. Jeśli nie, należy wykonać badanie wycinka pobranego ze zmiany i wdrożyć leczenie chirurgiczne (zmrożenie lub wycięcie zmiany) i farmakologiczne.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

 

Dodaj komentarz
Gabriela
W grudniu ide na zabieg,leukopla kia faldow glosowych i przewlekle zapalenie krtani,a objawilo sie chrypka,ktora trwa od 1,5 roku,nie lekcewazcie zachrypialego glosu,po zabiegu sie odezwe.Pozdrawiam!
Maciek 29
jak moge spytac po ile panstwo maja lat? bo nie wiem w jakim wieku ta choroba sie najczesciej rozwija ... z gory dziekuje za odpowiedz
ewa
moja babcia leczy sie na to od 3 lat niby caly czas wyniki byly dobre ale lekarzowi cos sie nie podobalo i dostała skierowanie do kliniki onkologicznej w gliwicach a tam wyszło ze to jednak rak.znacie jakiegoś dobrego specjaliste?
ona
własnie zrobiłam wycinek warg sromowych i teraz czekam na wynik 2 tygodnie , potem zobaczymy. Leczenie bedzie zależało od wyniku...mam nadzieję że to nie rak.Odezwę się później.
Elizka
:cry::sad: mam coś takiego.Nie zawsze ,ale raz ,dwa razy w miesiącu.I nie wiem od czego.Jak jest -bardzo piecze i boli,i ogólny zły stan zdrowia.Wszystko inne można zrobić ,ale bardzo boję się wycinków.Do lekarza się wybieram,dopier o po przeczytaniu strony.Jakie będzie leczenie,a jaki wynik? Odezwę się póżniej.ELizka.