ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Nasza energia seksualna zależy od wieku, stanu emocjonalnego, poziomu hormonów oraz od trybu życia, jaki prowadzimy. Długotrwałe obniżenie libido może wywrzeć duży wpływ na psychikę i zaburzyć nasze relacje z partnerem. Co dokładnie decyduje o naszym libido i jak skutecznie walczyć z jego spadkiem?

 

Libido po łacinie oznacza ‘pragnienie’ i jest terminem, który stosuje się w odniesieniu do stopnia potrzeb seksualnych. Pojęcie to do powszechnego obiegu wprowadził twórca psychoanalizy Zygmunt Freud. Każda osoba charakteryzuje się innym stopniem popędu seksualnego, który może się zmieniać wraz z wiekiem oraz trybem życia, jaki się prowadzi. Libido spełnia w życiu człowieka określone funkcje, między innymi takie jak tworzenie więzi, umożliwianie przetrwania gatunku oraz rozładowanie napięcia.

Reklama

 

Co wpływa na stopień libido?

W różnych okresach życia libido jest na innym poziomie. Oprócz wieku, wyraźny wpływ na poziom energii seksualnej mają również czynniki zewnętrzne oraz stan psychiczny. U młodych ludzi (począwszy od okresu dojrzewania) pragnienie seksualne jest na wysokim poziomie, głównie za sprawą hormonów. Nie jest to jednak regułą, a negatywny wpływ na wysokość libido mogą mieć: stres, złe samopoczucie, zmęczenie, przyjmowane leki, choroby tarczycy oraz cykl miesiączkowy u kobiet. U pań libido jest słabsze, gdyż ich pragnienia często są powiązane z emocjami i wahaniami poziomu hormonów. Panowie natomiast szybciej odczuwają podniecenie oraz są bardziej podatni na bodźce.

 

Przyczyny spadku libido

Niestety, spadek libido może dotknąć każdego niezależnie od płci oraz wieku. O problemie tym możemy mówić wtedy, gdy brak ochoty na seks występuje w dłuższym okresie. Przyczyn takiego stanu może być kilka:

  • depresja
  • problemy w związku
  • choroby (np. cukrzyca, anemia)
  • hiperprolaktynemia (zwiększona produkcja prolaktyny, powodująca obniżenie popędu seksualnego)
  • inne zaburzenia hormonalne
  • przyjmowane leki (np. obniżające ciśnienie czy uspokajające)
  • stosowane używki (alkohol, narkotyki)

 

Jak pobudzić libido?

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, aby odzyskać ochotę na seks. W pierwszej kolejności należy wyzbyć się stresu, który jest głównym winowajcą obniżającego się libido (podwyższony poziom adrenaliny zmniejsza dopływ krwi do narządów płciowych). Należy więcej wypoczywać, uprawiać sport, zadbać o odpowiednią długość snu oraz relaks. Problemy w związku oraz kompleksy również mogą powodować obniżenie popędu, dlatego warto zdecydować się na szczerą rozmowę z partnerem. Należy również ograniczyć ilość spożywanego alkoholu oraz zadbać o odpowiednią dietę (imbir, rozmaryn, brokuły, cytrusy, orzechy, maca). Jeżeli kłopoty seksualne pojawiły się wraz z problemami zdrowotnymi, należy zgłosić ten fakt lekarzowi, gdyż może mieć to związek z samą chorobą lub z przyjmowanymi lekami. Pomocne również mogą się okazać środki podwyższające libido w postaci żeli, kremów lub suplementów doustnych dostępnych w aptece. Preparaty te powodują lepsze ukrwienie narządów płciowych, zwiększenie doznań seksualnych oraz obniżenie napięcia. Jeżeli opisane metody nie przynoszą satysfakcjonujących efektów, warto zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.