Jest stosunkowo powszechnie występującym schorzeniem grudkowo-złuszczającym, atakującym skórę, błony śluzowe, paznokcie i włosy. Nie towarzyszą mu zmiany narządowe.
Choroba może pojawić się w każdym wieku, najczęściej jednak występuje między 30. a 60. rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn, rzadko występuje u ludzi młodych.

 

 

Na zmienionym chorobowo miejscu powstają wielkości 1–3 mm, czerwone, czasami czerwono-granatowe wykwity o płaskiej błyszczącej powierzchni, które nierzadko wywołują nasilone swędzenie.

Zmiany mogą występować na całej skórze, jednakże najbardziej podatne miejsca to nadgarstki, dłonie, przedramiona, pępek, okolica krzyżowo-lędźwiowa i okolice narządów rozrodczych. U wielu chorych zmiany pojawiają się także w obrębie jamy ustnej, na skórze głowy i na paznokciach.

Zmiany są długotrwałe – trwają kilka, nawet kilkanaście lat. Jednakże nie pozostawiają blizn. Choroba ma charakter przewlekły, z okresami remisji i zaostrzeń.

Przyczyna liszaja płaskiego jest ciągle nieznana. Uważa się, że w jego rozwoju mogą odgrywać rolę procesy autoimmunologiczne albo przyjmowanie niektórych leków. Lekarze sugerują także, że silnym czynnikiem wywołującym to schorzenie może być stres.

Choroba często występuje wraz ze stanem zapalnym lub marskością wątroby. Czasami towarzyszy cukrzycy. Jak do tej pory medycyna potrafi leczyć jedynie objawy tej dolegliwości, a nie jej przyczyny.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Zwykle tak się zaczyna

Wykwity mogą pojawiać się nagle lub narastać stopniowo. Zazwyczaj pierwszy wysiew niewielkich wielobocznych grudek pojawia się symetrycznie, w zgięciach nadgarstkowych i łokciowych rąk, na nogach, tułowiu, w fałdach skóry. Na skórze owłosionej zmiany lokują się wokół mieszków włosowych, czego skutkiem może być łysienie rzekomoplackowate.

W liszaju płaskim jamy ustnej wykwitem podstawowym są mlecznobiałe, szybko zlewające się z sobą grudki – najczęściej na błonie śluzowej policzków, niekiedy dochodząc do kątów ust i warg. Rzadziej występuje na wargach i dziąsłach, w dnie jamy ustnej i na podniebieniu miękkim.

Liszaj płaski na paznokciach objawia się płytkimi, płaskimi ubytkami w części dalszej płytki, stopniowym wykruszaniem się paznokcia od wolnego brzegu w kierunku korzenia. W zmianach zaawansowanych może dochodzić do zaniku płytki. Czasami zmiany na paznokciach występują w postaci podłużnych żółtawych bruzd.

 

Rozpoznanie i leczenie

Podstawą rozpoznania jest obraz kliniczny: charakterystyczne grudki, typowe umiejscowienie, zajęcie błon śluzowych i swędzenie. Potwierdza go badanie histopatologiczne.

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych w celu zmniejszenia świądu. Nasilone zmiany mogą być wskazaniem do stosowania terapii sterydami i cytostatykami. Czasami dobre efekty daje podawanie sulfonów i niektórych antybiotyków. Zdarza się, że lekarze próbują stosować pochodne kwasu witaminy A i cymetydynę.

Z leków zewnętrznych stosuje się głównie maści sterydowe. Zaleca się również szczególną dbałość o skórę, np. używanie rękawiczek, by nie dopuścić do kontaktu chorej skóry z chemikaliami, a także dbanie o stałe nawilżanie i natłuszczanie skóry maściami obojętnymi i kremami. Wysuszona, spękana skóra ułatwia bowiem wnikanie alergenów, a i staje się bardziej wrażliwa na czynniki drażniące.

Do innych metod wymienianych w leczeniu liszaja należy też fototerapia. Zalecane jest stosowanie na chorą skórę łagodnych płukanek osłaniających i powlekających, np. z siemienia lnianego czy malwy.

I bardzo ważna uwaga: wszystkie metody leczenia muszą być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarską.

 

Aleksandra Orłowska

 

* * *

Reklama
Reklama

 

Niektóre rodzaje liszaja płaskiego:

  • liszaj płaski brodawkujący, jest to postać przerosła, najczęściej występuje na skórze kończyn dolnych,
  • liszaj płaski zanikowy, w tej postaci zmiany ustępują, pozostawiając jednak ślady,
  • liszaj płaski barwnikowy, którego wykwity mają ciemne lub bardzo ciemne zabarwienie,
  • liszaj płaski mieszkowy, w którym zmiany umiejscawiają się w okolicy mieszków, przywłosowych, zajmują też skórę owłosioną,
  • liszaj płaski pęcherzowy, gdzie obok (lub wśród) typowych grudek pojawiają się zmiany pęcherzowe, występują również zmiany zanikowe skóry, błon śluzowych i płytek paznokciowych,
  • nietypowa odmiana stanowiąca przejście między liszajem płaskim i rumieniowatym.

 

Powikłaniem liszaja płaskiego może być erytrodermia – uogólniony odczyn zapalny skóry.

 

U osób cierpiących na cukrzycę liszaj płaski pojawia się częściej.

 

W przebiegu choroby niekiedy dochodzi do powstawania rozległych, złuszczających się zmian. Takie zmiany noszą nazwę liszaja płaskiego przerosłego.

 

Związek z występowaniem liszaja wykryto u palaczy i u osób gustujących w ostro przyprawionych potrawach.

 


HERBSECRET.PL poleca
Vilcacora 2020 UNO (60 Kapsułek) - suplement diety

 

Sangre De Drago

 

 

Dodaj komentarz
Kasia
Leczyć liszaj zaczełam od pierwszego dnia jak sie zorietowałam bo po pierwszym zostały blizny z niewiedzy (a zawsze na twarzy mi wkwitło). Tą chorobe trzeba zabijac w zarodku wiem z doswiadczenia.Dwa razy dziennie przemywłam spirytusem salicylowym to bolesne i smarowałam Trybiotikem poniewaz liszaj wykwita bardziej jesli jest zasuszany trzeba go bardzo natłuszczać.Pierwsze leczenie z pozostałoscią blizny trwało miesiac drugie tydzień.Sterydy i inne rzeczy nie pomagały , warto sprawdzić tylko trzeba systematycznośi i cierpiwości .Powodzenia .
suri1986
Ja początkowo bagatelizowałem objawy. włąściwie to co wyskoczył mi na nadgarstkach czy okolicach kostki u obu nóg jakoś nie przeszkadzało mi. Dopiero kiedy zaczął psuć mi się paznokieć stwierdziłem że trzeba coś z tym zrobić. Niestety pierwszy dermatolog nie poznał się(stwierdził że to różowaty jest) a kolejny przepisał maści, które na nic się nie zdały. Niestety w tym czasie kolejny paznokieć się zaczął psuć. Za namową kolegi poszedłęm do dietetyczki, którą spotkał w szpitalu, a która przyjmuje również w poradni Mój dietetyk Katowiece. Troche sceptycznie, ale zdecydowałem się na kurację dietą, która początkowo tylko zachamowała proces powstawania nowych oznak choroby, a po pewnym czasie zaczął cofać stare. Dodatkowo schudłem trochę i jestem naprawdę wdzięczny Pani Marcie!
RENIA
witam mam pytanko mnie też prze[osano METYPRED 5 DNI PO 3 TABLETKI 5 DNI PO 2 TABLETKI I DALEJ RESZTA DO WYCZERPANIA OPAKOWANIA. ALE PO 8 NIU JAK BRAŁAM PO 2 ZNOWU WYSKOCZYŁY KROSTKI A TAK ŁADNIE JUŻ SIĘ GOIŁO . ZAŁAMAŁAM SIĘ PROSZĘ NAPISZ CZY TOBIE TEŻ WRÓCIŁO CZY ZNIKNEŁO NA STAŁĘ
Henryk
Proszę o adres dobrego lekarza/ henryk_procek@g azeta.pl
kinga j.
cześć, chciałm spytać jak poszło leczenie liszaja??
kinga j.
witam, miałaś liszaja błony śluzowej?? napisz proszę jak wyglądało leczenie, bo mój tata ma już kilka miesięcy i nie możemy sobie z nim poradzić. Dzięki bardzo z góry :)
kasia
Witaj ja polecam dr Ziarkiewicz z Wrocławia bardzo dobry specjalista
ryba
ja smarowałam 30 lat temu z papierosów palonych przez tzw.fifkę tą smołą,zginęło bez śladu do dziś mam spokój,ojciec tak polecił,ja też polecam...........pewniak
Kasiaddddd
W mojej rodzinie ma tata. Miałam jeden bardzo silny atak rok temu. Nie licząc głowy, całe ciało. Wtedy czytałam książkę "Nic nie zdarza się przypadkiem" Terzaniego. Moja choroba cofnęła się po 2 tygodniach od przeczytania książki. Na początku używałam jakieś maści sterydowej (robionej na zamówienie, bardzo słabiej). Choroba była wywołana silnym stresem jaki przeżyłam około miesiąc przed pojawieniem się wysypki (dodatkowo jeszcze szczepiłam się na zakażenie wątroby - czytałam, że mają pewne teorie na temat związku choroby z szczepieniami). Od około roku na całym ciele mam ciemne plamy. LP ustąpiło i nie wraca. Plamy cofają się, ale staram się nie przyspieszać tego myślami i pragnieniem bycia normalną. Mówię do nich miło i głaszcze (rozumiem, że wielu z Was okropnie się wkurzy, bo ma 30 lat problem...ale idę o zakład, że tego jeszcze nie próbowaliśc ie - Brzmi też jakbym była nawiedzona, a nie jestem. Nie noszę lnianych sukienek i kolczyków z fasoli...) Traktuję swoją chorobę jak sygnał, który chroni mnie przed cięższą chorobą taką jak np. rak żołądka. Jak znak ostrzegawczy - takim posłańcom należy się szacunek. Moje ciało przypomina mi, żeby nigdy więcej nie dawała się źle traktować i nie myślała krytycznie o sobie, była bardziej ufna. Jest to choroba autoimmunologic zna. Autoagresywna. Czyli pierwsza rzecz przestać o niej myśleć jak o wrogu. To moja skóra oszalała, bo ją zamęczyłam (reszta w książce) Mi pomogło. Polecam też "Diagnostyka karmy" - to jest trochę mambo jambo, ale warto poznać inny punkt myślenia.
654KLJ654
ZNACZY PRZELECZYĆ JELITA NA PASOŻYTY: ROBALE, PIERWOTNIAKI I GRZYBY
valdi
tez mialem liszaja plaskiego .0bjawy mialem w jamie ustnej na stopach nadgarstki i.t.p. to byl horror.W Polsce sie niewyleczylem ,choc probowalem.Pracuje we Wloszech i tam pojechalem do kliniki dermatologiczne j,po miesiacu nie bylo sladu po liszaju,moge Tobie ponazwy tego lekarstwa: Mizollen jedna kapsulka przed spaniem przez 15 dni OLUX pianka (Schiuma cutanea) -niewielka ilosc pianki naniesc (najlepiej na maly talezyk poniewaz szybko sie rozposzcza) potem brac po trochu i smarowac miejsca wysypki,tylko zewnetrznie (nie smarowac blon sluzowych). Smarowac przez 10 wieczorow ,potem 5 dni przerwy i powtorzyc 10 wieczorow. Codziennie rano jakis crem nawilzajacy na cale cialo.Nie wolno sie drapac!
Robert
Witam wszystkich.Chciałbym poradzić wszystkim, których ta choroba przyprawia o fatalny nastrój.W wieku 10 lat wykryto u mnie tę chorobę, która zaatakowała moje kostki oraz kolana.Przez kilka lat lekarze testowali na mnie przeróżne maści, pobyty w szpitalach i nic nie pomagało. Aż kiedyś zupełnie przypadkiem skaleczyłem się w kostkę i zamiast wody utlenionej użyłem spirytusu salicylowego. Zauważyłem, że miejsce pokryte liszajem w okolicy skaleczenia zbladło po przetarciu go spirytusem. Od tamtego dnia regularnie przez kilka miesięcy wcierałem dwa razy dziennie w chore miejsca spirytus salicylowy.Dziś mam 36 lat i już dawno o problemie zapomniałem.Czasem gdy wyskoczy jakaś zmiana przesmaruje parę razy i po kłopocie.Pozdrawiam wszystkich.Ps.Odstawiłem wszelkie maści na czas wcierania spirytusu.
gaga743
Grazynka napisz do mnie gaga743@wp.pl jak leczyć liszaja płaskiego?i do jakiego lekarza pujść ?u mojej siostrzenicy stomatolog stwierdził na wizycie kontrolnej liszaja i kazał się skonsultować z lekarzem od błon śluzowych -czy to dobry początek leczenia -czy należy iść do dermatologa jeśli możesz podpowiedz.
ika
Dziekuje za informację.
ika
Idz do DERMATOLOGA
ika
Koniecznie do Dermatologa - im szybciej, tym wieksza szansa na wyleczenie
Jagoda
Chcę publicznie wyrazić moje spostrzeżenie w sprawie liszaju. Mój mąż swego czasu często miał liszaje na policzkach. Leczył je korzystając z porad dermatologa. Owszem, leki zawsze pomagały.Z dolegliwością zgłaszał się do specjalisty dość często.Liszaje były pierwszym symptomem choroby nowotworowej. Szkoda, że lekarze leczą skutek a nie informują pacjenta o różnych przyczynach powstawania liszai. Bije na alarm, należy szukać przyczyny dolegliwości, nie tylko leczyć skutek. Liszaje są bardzo często pierwszym symptomem rozwijającej się choroby nowotworowej. Żeby upewnić się należy niezwłocznie wykonać badania wykluczające, bądż potwierdzające chorobę nowotworową.Mój mąż zmarł na raka po około sześciu latach od powstawania pierwszych liszai.Miejmy oczy szeroko otwarte !!!
kobieta
Też stosowałam urynę. Nacierałam ciało i moczyłam paznokcie w starej, kilkudniowej urynie i pomogło. Paznokcie uratowane, nie mam swedzenia na ciele. Najbardziej dokuczała mi rana w szparze pośladkowej, tam też miałam i strasznie rozdrapałam, zrobiła się duża i boląca. Dzis już jej nie ma. Jamę ustną płukałam świeża ale przestałam... Teraz stosuję żucie oleju słonecznikowego może to mi pomoże :-)
Haliś
Cześć!własnie wróciłam od lekarza dermatologa z rozpoznaniem jak wasze, włos mi się zjeżył bo to jest niewyleczalne jak powiedziała P. Doktor , dostałam mnówstwo leków i maści i zobaczymy, martwię się bo do dzisiaj nie miałam problemów ze skórą, jak sobie z tym poradzić?:sad:
asia
czy mozna to wg w 100 % wyleczyc? :sad:
Miszu
Witam mam kłopot z liszajem strasznie sie mnoży :sad::sad:miałe m najpierw 1 na biceps 1cma później małe z 3 kropki na plecach ,poszedłem z tym do lekarza kazał mi brać tabletki i jakaś maść to wykupiłem to zapłaciłem 100 i teraz jest kłopotmam ogromny az mi psychika siada juz nie wiem co mam robić w ciągu 2 dni od brania przepisanych lekówmam górna cześć pleców , bicepsy, klatkę piersiowa,szyje i czyje takie małe grudki jak by miało mi juz wyskoczyć na twarzy wszędzie na nogach mam może z 10 ich , i teraz jestem mocno załamany bo nie wiem co robic mam tego setki na sobie masc to moze starczy teraz na 2 smarowania a kosztowała 40 zł :sad:(maść MUPIROX 20mg/g tabletki TAROMENTIN 500mg+125mgtabletki ZYRTEC 10mg tabletki LACIDOFILPROSZĘ O POMOC BO Z DNIA NA DZIEŃ MAM TEGO PRAWIE RAZ TYLE POMOCY !
damian
mam liszja na lewym przed ramieniu i nie wiem co mam zrobić. Nie wiem jak to leczyć. Kto mi pomoże pisać na mój E-mail:damian.nurkiewicz@op.pl PROSZĘ POMÓŻCIE MI !!!!!!
Bożena
Jak się czułaś po Metypred. Ja mam dawki trzydniowe malejące, zaczynam od 32 mg potem 28 mg, 24,20 itd. Pozdrawiam:-)
Magda
A jak myślisz? Iść do fryzjera, do kina, do sklepu, czy do lekarza??? A może do wróżki??? Uzyj rozumu.
ola
mam liszaja na prawym poliku jamy ustnej co mam robić :-);-);-):sad:8):P:-*:cry:
liszaj płaski
Niestety tez pojawiłomi sie to swiństwo w ustach , byłam dzisiaj z wizyta u stomatologa perdiodontologa specjalisty od chorób jamu ustnej , zalecił mi leczenie, mam nadzieje,ze pomoże. Leczenie długie i niestety lubiące powracać.
Kasia
Mój 12 letni syn ma liszaja płaskiego, ,,zwykły,, dermatolog z przychodni mimo 3 tyg. leczenia nie poradził sobie z tym dziadostwem, więc wysłał do szpitala.Syn jest po tygodnowym leczeniu w szpitalu i 2 tyg. leczeniu w domu / mąsci, tabletki, fototerapia/ i powoli stare zmiany zanikają , ale to naprawde bardzo powoli, tyle że pojawiaja sie też nowe, ale malutkie.Lekarz powiedział że leczenie liszaja jest bardzo długie.
Magda
Do drmatologa, to oczywiste...
Marian
Przez Dermatologa rozpoznano liszaja,jest teraz w ustach,zaczeło się około 2 miesiące temu a lekarz rozpoznał lecz nie udzielił żadnych wskazówek wedle leczenia.Proszę o pomoc,gdzie mam się zwrócić do lekarza-proszę czekam.pozdr
a
od dwóch tygodni leczę liszaja na klatce piersiowej i brzuchu! właściwie to już go prawie nie ma, ale lekarz zalecił dokończenie kuracji; maść Dermovate 0,05% dwa razy dziennie (po prysznicu) przez trzy tygodnie; żadnych kosmetyków (na chorą skórę) i witamina C.nie wierzyłam, że pójdzie tak łatwo
ela stan
dr.n.med. Górski tel. kontaktowy do rejestracji 61 4446029przyjmuj e w Grodzisku, Nowym Tomyślu i Koscianie. naprawdę warto
kataśka
od tygodnia mam te okropne plamy na tułowiu i aż tak bardzo nie swędzą. mam tylko nadzieję że to nie łuszczyca!!!
krychna
na liszaj płaski piję na czczo jedną łyżkę nafty oczyszczonej z apteki"PETROLEUM D5",natomiast na paznokcie których prawie nie miałam(łamliwe, rozdwajające się miękkie jak papier)stosuję już drugą buteleczkę odżywki do paznokci z firmy EVELINE 8w1,teraz jak beton twarde i długie ,jest ok
650ci
Witam, około 2 lata temu miałem liszaja płaskiego zdiagnozowanego przez panią dermatolog, diagnoza i leczenie standardowe: maści, płyny, tabletki na uspokojenie itp...NIC to nie pomagało. Aby się tego POZBYC trzeba poprostu WYLUZOWAĆ i potraktować to jako stan przejściowy. Nie myśleć o tym, a kiedy wykwit zaczyna swędzieć, użyć poprostu zwykłej WODY UTLENIONEJ. Należy także kupić w aptece ZWYKŁE 'czyste' mydło bez dodatków i jego używać.Choroba u mnie przebiegała w sposób mocny, miałem plamy w rękach stopach, nogach i tułowiu. Przejmowałem się tym. Trzeba sobie powiedzieć 'co ma być to będzie' i poprostu olać to. W tej chwili nie mam już tego. Jak pojawiło się szybko tak samo w pewnym momencie samo zaczeło schodzić.
Marta
OD WRZEŚNIA CHOROWAŁAM I NIKT NIE BYŁ W STANIE MI POMÓC DOPIERO PRYWATNA WIZYTA PRZYNIOSŁA REZULTATY. MÓJ LEKARZ STWIERDZIL ZE BYŁO TO BARDZO ZAAWANSOWANE STADIUM. POMOGŁ STERYD METYPRED MAM DOKŁADNĄ INSTRUKCJĘ JAK GO BRAĆ ALE MOŻE NICH KAŻDEMU INDYWIDUALNIE LEKARZ DOBIERZE ODP DAWKĘ. MIAŁAM GO WSZĘDZIE WE WŁOSACH W BUZI I NA CAŁYM CIELE. POMAGA TEŻ STERYD W PŁYNIE DO GŁOWY ELCOM I STOSOWANIE LEKU ATARAX NA NOC. MOCNO USYPIA:-)A NAJWAŻNIEJSZE NIE SWĘDZI. PO STOSOWANIU TYCH LEKÓW JUŻ PO 3 DNIU BYŁA POPRAWA A PO 5 ZNIKNĘŁO CAŁKOWICIE SWĘDZENIE:-)
sobie taka jedna
OD WCZORAJ ZAUWAŻYŁAM TAKĄ WYSYPKĘ ALE MAMIE NIC NIE MÓWIŁAM BO JUŻ PÓŻNO BYŁO(MAM 12 LAT0)PASUJE DO OPISU MAM JE NA PRAWYM UDZIE TAM MAŚCIŚ JAKĄŚ POSMAROWAŁAM ALE SIOSTRA (PRACUJE W APTECE)MA COŚ PRZYWIEŻĆ CZY TO JEST STAŁE DA RADĘ SIĘ TEGO POZBYĆ? PODOBNO JEST OD STRESU.OD KILKU DNI MAM NIEPRZYJEMNOŚCI CZY TO OD TEGO DORADCIE MAMA MÓWIŁA ŻE JEJ Z RĘKI ZNIKLO JAK MAŚCIĄ SMAROWAŁA WTEDY BYŁA MNIEJ WIĘCEJ W MOIM WIEKU POMOCY
tea57
Od ponad 20 lat ma to świństwo- duzo na nogach i placach , brzuchu. Są okresy zaostrzenia- wtedy idę do lekarza zapisuje maści, tabletki- biorę przez jakiś czas i znowu mam spokój ale tylko pozorny gdyż wykwity na nogach pojawiają się i swędzą - nauczyłam się z tym żyć, jest to tak dokuczliwe ale mozna z tym żyć. Kilka razy w roku wg wskazań lekarza jestem na solarium - pomaga.
Zofia
Jak w tytule to trwa 32 lata. Są okresy bardziej i mniej agresywne. Nie dotyczy mnie problem paznokci, ale jamy ustnej tak. Klinika dermatologiczna w Warszawie (leczenie szpitalne) zaaplikowała steryd ENCORTON doustnie w dużej dawce i wszystkie zmiany ustąpiły, ale tylko na około 6 m-cy. Po naturalnym wypłukaniu sterydów z organizmu nastąpił wysyp większy o 100% niż przed leczeniem. Straciłam tylko dużą część włosów. Na szczęście odrosły. Aktualnie leczę nadal: maść sterydowa 3-4 dni, SUDOKREM 3 tygodnie i cały czas połykam RANIGAST 160mg 2xdz. Kuracja przynosi efekty powoli, ale od jej rozpoczęcia nie znam co to jest świąd, To wielki sukces. Czytałam pytanie o możliwość opalania - moja odpowiedź brzmi: nigdy na słońcu, bo naświetlanie promieniami słonecznymi powoduje odnawianie wykwitów w miejscach wyleczonych, a często z większym nasileniem tj stary wykwit otacza się małymi aby po pewnym czasie zlać się w jedno duże ognisko. Proponuję wszystkim naznaczonym liszajem uzbroić się w cierpliwość, cieszyć się z każdej przerwy, a przede wszystkim z pozbycia się świądu. Pozdrawiam.
monika
ja choruje na wzw-b choruje od 8lat , co jakis czas mi cos wyskakuje,no i dzisiaj znowu zauważyłam, że coś mnie swedzi,myślałam że może jakieś nowej generacji leki są na tą wstrętną chorobę. dużo zdrowia wszystkim liszajowcom życzę,oby pszepadła i nikt o niej nie wiedział
gecio
mam pytanie byłem u jednego dermatologa i powiedził mi ze mam luszczyce :sad: przeżyłem wtedy załamanie ale zrobiłem sobie nadzieje ze to moze jest jednkak liszaj więc poszedłem do drugiego no i podobno miałem racje to jest liszaj ale czy jak zdrapie liszaja to moze on krwawic w miejscu zadrapania ?
m
Piotr czy mógłbyś podać jakiś kontakt do Ciebie.
anna
od kilku lat walczę z liszajem kolejny dermatolog polecił mi maść na noc DERMOVATE + krem SUDOCREM . Połączenie warstwowe daje dobry efekt .Plamy znikają i nie swędzą .
Piotr
Witajcie ja wyleczyłem liszaja a miałem na stopach / dłoniach, paznokcie mi zeszły prawie całe, oraz na tułowiu i w ustach (na ustach też). Przede wszystkim pomogła mi klinika derm. w lublinie, tam przyjąłem ok. 36 naświetlań PUVA wraz z fotouczulającym i tabletkami( ok. 3 miesiące). Nigdy nie łykałem żadnych sterydów, tylko maści ale to jako dodatek. Paznokcie nie chciały w ten sposób się wyleczyć ale na to dr. Krasowska również z tej kliniki tyle, że już prywatnie (luxderm lublin) wyleczyła mnie cyklosporyną (z paznokciami zeszło się ok. 12 miesięcy). Naprawdę się da, paznokcie mam jako takie ale mam, nic mi nie wyskakuje od 3 lat. Naprawdę się da. Nie lekceważcie tej choroby nie smarujcie dziwnymi internetowymi preparatami tylko idźcie tam gdzie to jest uleczalne, a jeśli zadawnicie problem to blizny Wam zostaną a paznokcie nie odrosną nigdy. Nie traćcie czasu.
Andrzej K
Prosze panstwa,jestem ofiara liszaja od wielu lat i nic nie pomagalo.Paznokcie,lewa dlon,meska czesc,rany na stopach po swedzeniu i z tylu na ledzwiach.Uslyszalem o zyworodce jako o sposobie do pozbycia sie tego problemu.Zalozylem w domu mala hodowle tej rosliny i jestem na etapie leczenia .Robie oklady z soku lisci i widze ze z dnia na dzien nareszcie pomaga.Co za ulga!Wszystkich cierpiacych na liszaje i wszelkiego rodzaju grzybicy zachecam do picia soku i okladow.Wszystkie informacje sa na internecie.Leczenie nie jest krotkie .Powodzenia.
domino
Witam wszystkich cierpiących z powodu braku paznokci! Od 9 lat męczę się z tym problemem. Nie poddaję się, na przemian jem biotynę, cynk i żelazo. Przedostatnio pomogło, więc i tym razem łykam witaminy w pigułce!Latem jest lżej przynajmniej nie swędzi.
aga
również się z tym liszajem borykam od 5 misięcy, Lekarka przpisała mi maść Flucinar i kremuren plus oraz do łykania Clemastinum WZF, pomimo kuracji krosty nadal występują, co prawda pojedynczo, nie zbyt widoczne, ale dokuczliwe, mam pytanie, czy można się bez obaw opalać z tym ograniczeniem (co prawda dermatolożka zapewniała, iż można) ale rózne opinie czytałam na ten temat.
ello
jaka jest róznica miedzy łusczycą a liszajem płakskim ?
Jurek
Czy znacie dobrego dermatologa w Londynie , jesli tak to napiszcie gdzie przyjmuje i nazwisko
maria
:sad:POZDRAWIAM WSZYSTKICH ,PLASKICH; MAM TE CHOROBE OD PIECIU MIESIECY JESTEM ZROZPACZONA ALE DZIS BYLAM W KNUROWIE U DERMATOLOGA I NOWA NADZIEJA / ZE MOZE TYM RAZEM SIE UDA WIEM ZE TRZEBA SIE UZBROC W CIERPLIWOSC .JESLI MOJA KURACJA MI POMOZE JA PRZEKAZE INNYM DO USLYSZENIA:cry:
ania
mam to świństwo od 25 lat. Leczyłam się u różnych specjalistów. Pomagało ale na coraz krótsze okresy, im więcej lat mija tym gorzej sie objawia. Ania
mama oluni
mam dwuletnią córcię, lekarz stwierdził u niej liszaja na rączce zaleczył jej to rok temu a teraz znowu się pokazał czy to nie jest wyleczalne? czy może się rozprzesterzeni ć?czy rzeczywiście powstaje poprzez stres?
sebastian
iwa odwiedż dermatologa i poproś o przepisanie METRONIDAZOLU I kup w aptece maść NOVATE.ja też to zaczołem stosować i czekam na efekty.podobno trochę trzeba poczekać;-)
iwa
mam go z tylu pod kolanami dlaczego tam swędzi okropnie co mam robić:sad::sad:
sebastian
właśnie dowiedziałem się że mam to draństwo.ale spoko mam całą torbe lekarstw i maści od profesora i ruszam do boju,ludziska głowy do góry to nie jest nic strasznego.pozdrowionka seba.
emilia
super lekarz przyjmuje w knurowie w sanwicie wyleczył mnie chociaż byłam karmiącą mama bez sterydów polecam:-)
hmmm
sama sobie odpowiedziałas ....oj oj jak mam się pokazac bez tipsów , jak nie będę ich miała to koniec świata-ratujcie !masz czego chciałas, teraz są pewnie cudowne co fuu !? :o
iga
zajady,których nie mogłam wyleczyć kilka lat wyleczyłam maścią o nazwie PIMAFUCORT.Jest na receptę.
Beata
Jak możesz to napisz czym lekarz zaczął leczenie (maście ,tabletki).Dziękuję z góry.
Ed
mam to 25 lat, masakra!!!
Ewka
1,5 roku lekarz rozpoznał u mnie liszaj płaski. Po kuracji maściami objawy ustąpiły aby po roku znowu powrócić(typo wo w okolicy krzyżowo-lędźwiowej).Całkiem przypadkiem w tym czasie byłam na rehabilitacji i miałam zabiegi polem magnetycznym(ma gnetronik)- przypadek?,dolegliwości ustąpiły zobaczymy na jak długo.:-)
Dorota
u mojego męża stwierdzono liszaj płaski,ma go na rekach,stopach, plecach i w buzi!czym mozna smarowac zmiany liszaja w buzi?
Aga
Witam.Od 5 lat choruję na liszaj płaski.Od 3 miesięcy przeżucił mi się on na dziąsła.Mam zajady które nie chcą mi się zagoić.Nie wiem co robić.POMOCY
GRAŻYNA
Prośba do Andrzeja mam tez liszaja płaskiego na błonie śluzowej policzków trudno jest w tym miejscu smarowac jakie masz tabletki bo mój lekarz przypisuje mi tylko masc i tabletki ze sterydami
Andrzej
Pierwszy lekarz leczył mnie na grzybicę i nic z tego leczenia. Drugi powiedział liszaj płaski ( podejrzenie ) dał skierowanie na badania histopatologicz ne i przepisał maść i tabletki na dość długi okres leczenia. Objawy ustępują czekam na wyniki. Wynika że trafił bo wszystko co przeczytałem o tej chorobie to pasuje. Będę dalej pisał o tej chorobie bo pierwszy lekarz leczył grzybicę paznokcia.:-*
ewa
błagam pomózcie co mam robić !kilka lat przyklejałam tipsy i niestety tak mi zniszczyły paznokcie że mi zeszły całkiem ,widziałam że jest cos juz nie tak ale przyklejałam dalej bo jak miałam sie pokazać w pracy i wszędzie bez paznokci i tak sie załatwiłam .Czy pomagłybym iśc do kosmetyczki żeby mi coś z tym zrobiła ,nałozyła akrylowe jakies ,a naturalne żeby odrasytały?jest takia możliwośc ktoś wie ?prosze pomózcie !
zofia
kto mi pomorze z tym walczyc?
halina
miałam najpierw na stopach a teraz mam na ręce jak zwalczyć tą chorobę bardzo swędzi choć nie drapie tego:cry:
jurek
Witam miałem liszaja przed kolanami udało mi się wylecyc okło kilkunastu lat brałem różne środki i maści pomogły mi maści sterydowe pod folją( strecz )mam problem z paznokciami jak je odzyskać,dwa palce u każdej nogi oraz uszkodzenia drobne płytki paznokcia u obu nóg
j30
do zadowolona, o a ja mam problem bo mi od 15 lat nie moga pomóc, najpierw niby zdiagnozowali grzybicę, i dano lek po którym wszystko zniknęło ale gdy lekarstwo się skończyło wszystko wróciło, lekarz (przy akademii medycznej w gda)nie chciał słuchac że mnie swędzi podniebienie, poza tym miewam od około 10 lat(5 tylko swędziało niemiłosiernie) wykwity na tym podniebieniu, czerwone, niewielkie ale jest ich kilka po czym znikają ale tak jakby przemieszczały się 2 cm dalej, zawsze w obrębie podniebienia, już nie wiem czy to nie jest przypadkiem jakis liszaj, nie palę ale zauwazyłam, że gdy ktoś przy mnie pali to zaczyna swędzieć, czy miałas podobne objawy? bo chciałabym wiedziec co to za rodzaj grzybicy,liszaj a, pozdrawiam, chyba powinnam iśc do tych specjalistów o których piszesz
zadowolona
Mialam wiele szczescia z moja choroba ( liszaj płaski), ktora na poczatku w zaden sposob nie byla rozpoznana przez lekarzy rodzinnych i lokalnych specjalistow. Poprosilam w takiej sytuacji o skierowanie do Akademii Medycznej w Gdańsku (Klinika Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustne i Klinika Stomatologiczna )) i trafilam do bardzo dobrych specjalistow. Leczenie trwalo od lutego do czerwca tego roku i juz jest super. Problem ustapil, ale liszaj ten lubi dawac o sobie znac w sytuacjach stresowych. Najwazniejsza jest higiena. To polowa sukcesu a reszta to wytrwale i konsekwentne wykonywanie zalecen lekarzy. Podziekowanie dla wspanialych lekarzy. Pozdrawiam i zycze wytrwalosci w leczeniu
Karolina
ja mam 15 lat i prawy policzek i podbródek w jakiś strupach, boję się, że to mi już zostanie, w tamtym roku liszaja miałam na nodze i 200 zł same maście kosztowały teraz nie wiem co zrobić, mam 4 małe strupki o wielkości od 1-3 mmm a jeden, piąty ma ze dwa cm ;( nie wiem jak się pozbyć, boję się a mama mówi że mi to zniknie ;(pomocy ;(
parinka
można spróbować maści hydrokortizon na skórę, na paznokcie lekarz powinien przepisać lekarstwo w lakierze ale niestety nie pamiętam nazwy coś chyba na "b..."
mmm
na skorze glowy i na szyi:sad: i juz tak malo wlosow mi zostalo ze jestem tak zalamana ze masakra i szczerze bylam u 4 lekarzy i zaden nie pomogl:sad:
kris
czyzby na swiecie nie bylo metody skutecznego leczenia liszaja plaskigo paznokci ;-)chyba ze mamy tych pacjetow gleboko w ?????? no bracia lekarze ....:cry:
renata
mam liszaja płaskiego skóry głowy czy ktos się wyleczyłbadz ustąpiły objawy?(byłam u trzech specjalistów niestety włosy dalej wypadają) prosze o namiary na dobrego dermatologa
jan
Liszaj płaski,to było jak wyrok.Bez badań rozpoznał lekarz,potem badania potwierdziły.Zeszły mi wszystkie paznokcie !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!To było 17 lat temu.Z czasem odrosły,ale są brzydkie i zniekształcone.
Malina
Ja rowniez mam problem z paznokciami,cho dze po lekarzach i nikt niepotrafi mi pomoc.Wyniki sa idealne a problem paznokci pozostaje.Dzisiaj przypadkiem weszlam na te strone i przeczytalam o liszaju plaskim,obiawy pasuja.Paznokcie moje(prawie ich nie ma)z opisu pasuja do opisu komentarza z 15.01.2010.Mialam tez badania pod kontem grzybicznym negatywne.Jutro mam kolejna wizyte u lekarza zobaczymy co powie na moje odkrycie ze moze to byc liszaj,zaden z lekarzy nie wpadl na to ze moglby to byc liszaj. Mam nadzieje ze uda mi sie wyleczyc paznokcie i podzielic sie z innymi osobami co im pomoglo.Narazie musze byc dobrej mysli.;-)
jj
Czy liszaj jest zakaźny? Mojej siostrze urodziła się córeczka i ona i kilka dzieci urodzonych w tym samym szpitalu mają liszaje? Czy mogę przebywać z małą? Czy mogę się zarazić? Czy mogę później zarazić mojego 3 letniego synka? Poradźcie!
mohito
moj problem rowniez dotyczy paznokci (trzech).. problem pojawil sie w wieku 10 lat..wiec stosunkowo bardzo szybko jak na te chorobe.. masci,sterydy, oklady, natluszczanie i ciagle nic.. jedynie czekac az KTOS cos wymysli..
kris
od dwoch lat rozpoznano u mnie liszaja plaskiego ,jednak moje objawy sa nietypowe poniewaz zaatakowalo mi 100% plytek paznokciowych :cry: ksztalt macierzy przypomina zjezdzalnie a plytka paznokciowa sie luszczy i nikt z lekarzy nie umie mi pomoc /powiem wiecej nie wiedza jak sie za to zabrac masci sterydowe nie pomagaja