Zauważyłeś nieestetycznie wyglądające plamki o żółtobrunatnym lub różowym zabarwieniu na skórze ramion, pleców lub dekoltu? To może być łupież pstry. Często bywa mylony z przebarwieniami skórnymi lub bielactwem, dlatego niezwykle istotne jest postawienie prawidłowej diagnozy przez lekarza specjalistę. Jakie są metody leczenia tej choroby?

 

Łupież pstry (łac. pityriasis versicolor) to powierzchowna choroba naskórka spowodowana przez drożdżaki. Na skórze widać płaskie plamy o nieregularnych kształtach. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. W rzadkich wypadkach choroba ta dotyka dzieci.

 

Objawy

Łupież pstry często bywa mylony z bielactwem, ponieważ objawia się na ciele w postaci beżowych, żółtobrunatnych lub różowych odbarwień wielkości około 4 milimetrów. Wykazują one tendencję do szerzenia się i łączenia w jednolitą powierzchnię. Najczęściej zmiany występują w okolicach tułowia (na ramionach, klatce piersiowej, dekolcie i plecach), a także na karku oraz rękach. Rzadziej pojawiają się na twarzy, na nogach oraz na głowie. Uwidaczniają się na opalonym ciele. Skóra w miejscach chorobowo zmienionych jest skłonna do łuszczenia się oraz wysuszania. Uczucie swędzenia występuje dość rzadko. Niestety, schorzenie to często nawraca.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Przyczyny

Chorobę tę wywołują drożdżaki z gatunku Pityrosporum orbiculare i Pityrosporum ovale, żywiące się potem oraz łojem. Powodem ich pojawienia się, a w konsekwencji – rozwoju łupieżu pstrego może być osłabienie odporności organizmu, zażywanie leków sterydowych i środków antykoncepcyjnych, ciąża oraz zwiększone wydzielanie łoju. Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza również stanowią czynniki sprzyjające tej infekcji. Do zarażenia się łupieżem pstrym może też dojść na basenie, w solarium lub w gabinecie kosmetycznym z powodu braku odpowiedniej dbałości o higienę w tych miejscach.

 

Leczenie

Łupież pstry prawidłowo i szybko zdiagnozowany jest możliwy do wyleczenia. W przypadku zaawansowanej choroby terapia może być jednak uciążliwa i długotrwała. Zazwyczaj aplikuje się maści antygrzybiczne zawierające clotrimazol oraz mikonazol. Lekarz może także zalecić kurację doustnymi środkami przeciwgrzybicznymi. Niestety, aż w 80 procentach przypadków objawy choroby nawracają. Dlatego ważne jest, by zapobiegać kolejnym nawrotom, stosując między innymi mydła oraz szampony zawierające kwas salicylowy. Na kąpieliskach należy zawsze używać klapek, w solarium – oczyszczać łóżko do opalania przeznaczonym do tego preparatem, a w gabinetach kosmetycznych – prosić o zdezynfekowanie narzędzi.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Dorotka
Łupież pstry pojawił się we wrześniu, chyba po solarium. Nie czekałam długo i od razu poszłam do apteki po maść i szampon. Niestety byłam rozczarowana efektami, których praktycznie nie było widać. Napisałam na forum i ludzie polecali różne sposoby – też domowe. Dopiero pod jakimś artykułem polecali Pityver – zestaw dermokosmetyków. Zamówiłam, zaczęłam smarować a pierwsze efekty widziałam po tygodniu, na razie jestem zadowolona.