W dzisiejszych czasach problem łysienia dotyka coraz większej liczby osób, niezależnie od płci i wieku. Odbiera pewność siebie, obniża poczucie własnej wartości i często jest źródłem frustracji. Jak prawidłowo zdiagnozować rodzaj łysienia? I czy istnieją skuteczne metody walki z tym problemem?
Łysienie to objaw chorobowy (przejściowy lub trwały) polegający na wypadaniu włosów na całej powierzchni skóry głowy lub na jej części. Rodzaj łysienia jest uzależniony od intensywności wypadania włosów w danym obszarze głowy. Wyróżniamy trzy rodzaje łysienia: androgenowe kobiet, androgenowe mężczyzn, plackowate i polekowe. Za łysienie odpowiedzialny jest dihydrotestosteron (DHT), pochodna testosteronu. Pod wpływem tego metabolitu meszek włosowy wytwarza coraz słabsze włosy. Niestety, nadwrażliwość na działanie DHT jest dziedziczna i to od obojga rodziców.
Rodzaje łysienia
- androgenowe łysienie kobiet – wypadanie włosów przebiega etapami i najczęściej rozpoczyna się w okolicach przedziałka lub też dochodzi do łysienia w obrębie całej skóry głowy. Do oceny stopnia łysienia kobiet służy skala Ludwiga, która określa przerzedzenie lekkie, rozległą utratę włosów i łysinę. Androgenowe łysienie najczęściej dotyka pań w wieku powyżej 30 lat.
- androgenowe łysienie mężczyzn – objawia się łysieniem w okolicy kątów czołowych oraz szczytu głowy wraz z cofnięciem linii włosów na czole. Do oceny stopnia utraty włosów przez mężczyzn służy skala Norwood-Hamilton, uwzględniająca osiem osobnych grup łysienia. Najczęściej dotyka mężczyzn w wieku powyżej 40 lat.
- łysienie plackowate – dochodzi do niego poprzez tworzenie się ognisk łysienia, w obrębie których skóra głowy nie jest zapalnie zmieniona. Choroba ta rozpoczyna się nagle i może doprowadzić do całkowitego wyłysienia.
- łysienie polekowe –spowodowane zażywaniem leków cytostatycznych i immunosupresyjnych, a także tych podawanych w trakcie chemioterapii w leczeniu onkologicznym (wówczas wypadają również włosy z brwi i rzęs) oraz w schorzeniach dermatologicznych (takich jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik). Zażywanie środków antykoncepcyjnych oraz przeciwtarczycowych i przeciwkrzepliwych również skutkuje wypadaniem włosów. Po odstawieniu tych ostatnich preparatów włosy jednak odrastają, czasami jeszcze bujniejsze niż były.
Przyczyny powstawania
Za łysienie może odpowiadać wiele różnych czynników od dziedziczenia po chorobę lub reakcję organizmu na przyjmowane leki. Łysieniu kobiet może sprzyjać farbowanie włosów oraz stosowanie drażniących środków do pielęgnacji skóry głowy. Natomiast na łysienie męskie wpływ ma łojotokowe zapalenie skóry głowy lub łupież tłusty. Przyczyny łysienia plackowatego nie zostały sprecyzowane, jednak uważa się, że jego wystąpienie ma podłoże autoimmunologiczne.
Leczenie
Leczenie każdego typu łysienia jest niezwykle trudnie i długotrwałe. Jednak dokładną terapię określa lekarz po postawieniu poprawnej diagnozy stanu chorobowego. Pomocne może się okazać leczenie farmakologiczne, na przykład podawanie minoksydylu. Jednak najbardziej trwałe rezultaty zapewnia transplantacja włosów. Zabieg trwa około jednej godziny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.
Porady
Aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów, należy zadbać o prawidłową higienę skóry głowy oraz o odpowiednią dietę bogatą w żelazo i produkty wysokobiałkowe. Nie wolno bagatelizować takich symptomów, jak na przykład nawracający łupież, i odpowiednio wcześnie trzeba zadbać o jego leczenie. W celu wzmocnienia włosów zalecane jest stosowanie mieszanek ziołowych, między innymi naparu z szałwii, a także wcieranie w skórę głowy oleju rycynowego oraz masaże z użyciem olejku zawierającego witaminę E.