Malformacja tętniczo-żylna (z ang. AVM – arteriovenous malformation) jest wadą układu naczyniowego, która, jak się ogólnie przyjmuje, powstaje w okresie rozwoju płodowego lub tuż po urodzeniu. Nie jest wadą odziedziczoną, a przyczyna jej powstawania ciągle czeka na wyjaśnienie. Znana jest z postaci tzw. naczyniaków, które, co warto wyjaśnić każdemu choremu, nie są zwyrodnieniami nowotworowymi. Choroba, dotykająca w równym stopniu mężczyzn, co kobiety, polega na obecności nieprawidłowych, zazwyczaj krętych naczyń łączących jedną lub kilka tętnic z układem żylnym.

 

Krew przepływając przez każdy nasz narząd, wpływa do niego poprzez tętnice, które dzielą się na najdrobniejsze naczynia zwane naczyniami włosowatymi lub włośniczkami. W naczyniach tych m.in. dochodzi do przekazania tkankom tlenu i odebrania produktów przemiany materii. Ten prawidłowy przepływ krwi zaburza obecność malformacji tętniczo-żylnej. Takie przypadki wywołuje brak naczyń włosowatych, co powoduje zmniejszenie oporu przepływu. Krew, przepływając przez malformację, wraca do serca bez żadnych zmian w swoim składzie.

Fizjologicznie tylko krew tętnicza jest bogata w tlen i dlatego tętnice są koloru jasnoczerwonego. Po przekazaniu krwi tkankom krew staje się ciemnoniebieska i taki też kolor charakteryzuje żyły. W przypadku malformacji żyły przewodzą utlenowaną krew pod podwyższonym ciśnieniem i stają się jasnoczerwone oraz ulegają poszerzeniu.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Malformacje tętniczo-żylne są dosyć powszechne w naszym organizmie i na ogół nie powodują żadnych objawów. Szczególnym narządem, w którym zaburzenia przepływu krwi mogą wywołać niepokojące objawy i stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, jest mózg. Ale i wówczas większość chorych z malformacjami tętniczo-żylnymi mózgu przez całe swoje życie nigdy się o tym nie dowiaduje. Najczęściej ta anomalia wykrywalna jest przypadkowo podczas badań obrazowych – np. tomografii komputerowej wykonywanej po urazie głowy. W takich przypadkach chorzy stają w obliczu poważnych problemów: czy leczyć chorobę, która nie daje żadnych objawów? A jeśli tak, to jakie jest ryzyko leczenia i jakie jest ryzyko niepodejmowania żadnych kroków terapeutycznych? Dylemat jest tym trudniejszy do rozstrzygnięcia, że chorzy mogą spotkać się z wieloma różnymi opiniami specjalistów, i wcale nie oznacza to, że któryś z nich nie ma racji.

Inną formą ujawnienia się choroby jest krwotok śródmózgowy wynikający z nieprzystosowania naczyń żylnych malformacji do przepływu krwi pod podwyższonym ciśnieniem. W grupie, w której doszło do wystąpienia jakichkolwiek objawów, krwotok dotyka ponad 50 proc. chorych. Krwotok śródmózgowy jest zawsze, bez względu na przyczynę, zdarzeniem dramatycznym związanym z ryzykiem śmierci (10 proc.) lub powikłań neurologicznych (30 proc.), takich jak niedowłady, porażenia czy zaburzenia mowy. Krwotok z malformacji tętniczo-żylnej dotyka najczęściej osoby młode, czym różni się od typowych krwotoków w przebiegu nadciśnienia czy wywołanych pękniętym tętniakiem mózgu.

Zbliżonym pod względem częstości występowania sposobem manifestacji malformacji tętniczo-żylnej mózgu jest padaczka spowodowana podrażnieniem kory mózgu, najprawdopodobniej także przez poszerzone naczynia żylne. Napady padaczkowe mogą być częściowe (np. drgawki tylko jednej kończyny) lub uogólnione z całkowitą utratą kontroli i świadomości.

Znamy jeszcze i inną przyczynę występowania objawów malformacji tętniczo-żylnej mózgu. Jest nią tzw. zespół podkradania krwi. Ponieważ malformacja stanowi zespół naczyń o obniżonym oporze przepływu, krew chętniej płynie przez nią niż przez naczynia otaczające prawidłowe obszary mózgu. W zależności od ciśnienia przepływu krwi oraz lokalnych wahań zapotrzebowania na krew w danym momencie, przepływ przez otaczające malformację obszary może spadać do poziomu powodującego niedokrwienie. Wywołać to może cały wachlarz objawów, które różnią się między sobą, zależnie od lokalizacji malformacji, jej wielkości, ilości naczyń z nią związanych oraz strumienia przepływu krwi. Objawy niedokrwienia powstającego w takim mechanizmie są przejściowe, ale w niektórych przypadkach może dojść do trwałych uszkodzeń mózgu.

Zdarza się, że malformacje tętniczo-żylne mózgu mogą powodować bardzo subtelne zaburzenia powodujące np. trudności w nauce i dziwne zachowania w dzieciństwie, które poprzedzają wyraźne objawy skłaniające do konsultacji medycznych.

Innym objawem – bardzo charakterystycznym dla malformacji tętniczo-żylnej, chociaż niekoniecznie występującym – jest szmer w głowie słyszany przez lekarza po przyłożeniu do głowy stetoskopu. Szmer ten, tylko w nielicznych przypadkach słyszany przez samego pacjenta, wywołany jest przepływem zwiększonej ilości krwi przez tętnice i żyły malformacji. Gdy przepływ jest wyjątkowo duży, pacjent może mieć zaburzony słuch, trudności w zasypianiu oraz ogromny dyskomfort psychiczny.

Jak rozpoznać malformację tętniczo-żylną mózgu? Zazwyczaj po wysunięciu podejrzenia malformacji zlecane jest badanie CT lub MRI mózgu, które wykonywane w opcji naczyniowej uwidacznia szczegóły anatomiczne naczyń mózgu. Jednak najistotniejszym badaniem, które najdokładniej pokazuje anatomię naczyń i ewentualne patologie naczyniowe, jest arteriografia mózgowa polegająca na podaniu środka kontrastowego do naczyń mózgu i rejestracji jego przepływu za pomocą aparatu rentgenowskiego. Nowoczesne opcje arteriografii pozwalają tworzyć wspaniałe przestrzenne obrazy naczyń, co niezwykle pomaga w podejmowaniu decyzji na temat odpowiedniej metody leczenia. Nie dość że dzięki arteriografii mózgowej możemy postawić pełne rozpoznanie choroby, to pozwala ona także zastosować jedną z metod leczenia, jaką jest leczenie wewnątrznaczyniowe. Polega ono na wprowadzeniu pod kontrolą aparatu rentgenowskiego cienkiego cewnika do tętnic odżywiających malformację oraz na dokonaniu zamknięcia dopływów i tzw. nidusa malformacji przy pomocy klejów lub sprężyn.

Pamiętać należy, że leczenie wewnątrznaczyniowe jest często leczeniem wieloetapowym polegającym na zamykaniu kolejnych dopływów tętniczych co kilka tygodni lub nawet miesięcy w następujących po sobie sesjach. Wydaje się, że zlikwidowanie każdego dopływu stanowi zmniejszenie ryzyka krwotoku z malformacji. Z wszystkich metod leczenia malformacji tętniczo-żylnych mózgu efektywność leczenia wewnątrznaczyniowego jest niestety najmniejsza.

Najbardziej radykalnym sposobem leczenia malformacji tętniczo-żylnych mózgu jest ich całkowite chirurgiczne usunięcie. Procedura ta jest niestety uzależniona od lokalizacji malformacji, liczby dopływów i odpływów oraz ich wielkości. Często czynniki te powodują, że operacja jest praktycznie niemożliwa do wykonania. Niekiedy przed leczeniem można zastosować wewnątrznaczyniowe zamknięcie dopływów tętniczych w celu zminimalizowania ryzyka krwawienia śródoperacyjnego. Problemem leczenia operacyjnego malformacji tętniczo-żylnych jest to, że liczba przypadków kwalifikujących się do takiej procedury jest stosunkowo mała, a chorzy operowani są w wielu ośrodkach, przez co niesłychanie trudno jest neurochirurgowi zdobyć wymagane doświadczenie.

Najmniej ryzykownym sposobem leczenia, niestety o nieprzewidywalnej do końca skuteczności, jest leczenie radiochirurgiczne. Polega ono na zastosowaniu promieniowania w celu zniszczenia oraz wywołania zarośnięcia naczyń wchodzących w skład malformacji. Niestety jest ono skuteczne tylko w przypadku małych malformacji. Problemem jest także to, że radiochirurgia zabezpiecza chorego przed krwawieniem dopiero po około 2 latach, a jest to przecież najważniejszy cel leczenia malformacji tętniczo-żylnej mózgu. Krwawienie z malformacji tętniczo-żylnej jest najistotniejszym problemem wpływającym na podejmowanie decyzji terapeutycznych. Ogólnie przyjmuje się, że ryzyko krwawienia wynosi około 2–4 proc. w skali roku.

Co zrobić w przypadku rozpoznania malformacji tętniczo-żylnej mózgu? O ile nie jest to przypadek wymagający pilnej interwencji neurochirurgicznej z powodu dużego krwiaka śródmózgowego (nie każdy krwiak wymaga operacyjnego usunięcia), należy bardzo dokładnie przedyskutować wszystkie aspekty leczenia z lekarzem prowadzącym. Niestety jest to choroba niesłychanie zmienna pod względem lokalizacji w mózgu oraz powiązań z prawidłowymi naczyniami. Nie ma więc możliwości określenia najlepszej metody leczenia. Trzeba za każdym razem indywidualnie przeanalizować, jakie szanse i ryzyko niesie ze sobą każdy z dostępnych sposobów. Pamiętać przy tym należy, że osoby z rozpoznaną malformacją tętniczo-żylną mózgu nie powinny przyjmować kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) oraz niesterydowych środków przeciwzapalnych (wiele powszechnie używanych środków przeciwbólowych). Istotna jest także kontrola ciśnienia tętniczego krwi. Niestety, poza wymienionymi wcześniej metodami, nie jest znana żadna inna zapobiegająca krwawieniu z malformacji. Tryb życia chorego po leczeniu jest także bardzo indywidualną sprawą, głównie uzależnioną od stopnia radykalności leczenia, więc kwestie te należy zawsze przedyskutować z lekarzem prowadzącym.

 

Dr n. med. Radosław Michalik


HERBSECRET.PL poleca
Maca - suplement diety

 

Senior Protect 50+ - suplement diety

 

Vilcacora 2020 UNO (60 Kapsułek) - suplement diety

 

 

Dodaj komentarz
Bartek
Witam,Neurochir urg Krzysztof Tybor Łódź Pozdrawiam
Monika
Chętnie przeczytam podobny artykuł na temat anczyniaka Jamistego w mózgu i malformacji żylnej .
Bożena
Witam obecnie zmagam się z takim problemem z moją 2 tygodniową córeczką.Ten wpis dodał mi dużo nadzieji bo stan mojej córeczki jest krytyczny .Jak mogę się z panią skontaktować czekam na odpowiedź pozdrawiam
Miłosz
Witam ja mam też MAL-FORMACJĘ NACZYNIOWĄ TĘTNICZO-ŻYLNĄ MÓZGU Przeszedłem 3 embolizacje wstawienie stymulatora mózgu ale nic nie dało jedynie w 1993 roku uratowali mnie bo ta mal-formacja rosła i w Akademii Medycznej Gdańska wstawili mi zastawkę między mozgę a mal-formację. Mam nadal ataki utraty świadomości w trakcie której nic nie widzę nic nie słyszę nic nie czuję czasami upadam na ziemię i 4-tnie miałem rozwalone brew oka i szyte. Taki atak trwa około 10-15 minut może ktoś z państwa wie o jakieś nowej metodzie leczenia mal-formacji mózgu proszę o pomoc bo takich ataków mam w miesiącu około 3-4.
Bio
Inny lekarz!
Bio
To zależy sa 3rodzaje leczenia tzw klejenie polega na wpuszczeniu substancji która zakleja i zaślepia żyle.Radioterapia(ga mmaknife)I operacja usunięcia avm
Bio
Angiografia to jest badanie w celu zlokalizowania avmI zbadanie jak szybko wpływa i wypływa krew z mózgu.Dopiero po tym badaniu podejmuje sie decyzje jak leczyć malformacje żylna.
Anka
Witam, mam synka, który w wieku 6-tygodni przeszedł operację wycięcia krwiaka móżdżku. Wylew (IVst) był spowodowany malformacją tętniczo-żylną. Poszukuję innych rodziców, którzy zmagają się z podobnym problemem. Dodam, co najważniejsze:) Dziś syn ma 11 lat i jest w b.dobrej formie. A lekarze nie dawali mu żadnych szans...
Karolina
Witam Cię Sylwio! Doskonale Cię rozumiem, ponieważ jestem w podobnej sytuacji. Przed trzema laty, naczyniak u mojego męża, o którym wcześniej nie wiedzieliśmy, bo nie dawał żadnych objawów, nagle i nieoczekiwanie pękł. Mąż przez 2 tygodnie był nieprzytomny. W szpitalu w Rzeszowie przeszedł zabieg embolizacji. Z bardzo poważnego stanu, wyszedł niemalże cudownie. Zaburzenia mowy, które występowały na początku, z czasem ustąpiły.Mąż wrócił do pracy, stara się żyć normalnie. Zdarzają się ataki utraty świadomości (dzieje się tak dlatego, że naczyniak może podkradać krew z mózgu), jednak lek, który zastosowano u mojego męża, zapobiega tym atakom. W chwili obecnej zachodzi konieczność podjęcia decyzji, czy zostawić zaklejonego naczyniaka w takim stanie jak jest, czy zdecydować się na operację chirurgiczną.Jest to decyzja niezwykle trudna, rozmawialiśmy z neurochirurgami z wielu ośrodków w Polsce i ich zdania są podzielone. Obydwoje z mężem staramy się nie tragizować, ale szukać jak najlepszych rozwiązań. Zawsze jestem zdania, że problemy trzeba rozwiązywać, a nie mnożyć. Orężem, który pozwolił przywrócić mózg do dobrej kondycji oraz utrzymywać elastyczność naczyń krwionośnych, co jest niezwykle ważne przy tego typu schorzeniach, są suplementy diety. Jestem dietetykiem żywieniowym i mam ogromną świadomość, jak dużą rolę pełnią składniki diety. Sama doświadczyłam powyższych problemów i rozumiem każdą osobę, która zmaga się z chorobą. Bezpłatnie pomogę każdemu, kto sobie będzie życzył. Proszę dzwonić pod nr tel. 696793585.
sylwia
U mojego męża także wykryto malformacje naczyniową. Spadło to na nas jak grom z jasnego nieba. Teraz poszukujemy najlepszego specjalisty, który zająłby się mężem. Po wstępnych konsultacjach wiemy, że operacja usunięcia malformacji jest nieunikniona. Zwracam się do osób, które są w podobnej sytuacji, a może już są po operacji, o podanie namiarów na specjalistów neurochirurgów.
mam prośbe iak morzesz to napisz numer telefonu tego Doktora prosze
Prosze podaj numer tego Doktora
Emilia Celej
osiem lat temu miałam operacje na malformacje naczyniową tentniczo żylną w Gdańsku .Udało się bynajmniej taką mam nadzieje.Operacje przeprowadził dr.Zieliński będe mu zawsze do końca mojego życia niezwłocznie wdzięczna.Pozdrawiam z wielkim szacunkiem lekarzy takich jak Dr.Zieliński.
karolinna
Witam, posiadam malformacje- tetniczo zylna na glowie mam 22 byłam na konsultacji u dr. Wawrzykowskiego tylko niestety leczy on dzieci , kazal mi bym zrobila Alteriografie i nejlepsze po tym badaniu bedzie zabieg operacyjny czy ktos wie moze jaki lekarz zajmuje sie tym w Polsce??
Tesa
Do Ulki : Kochana ja mecze się z naczyniakiem tętniczo-żylnym w móżdzku już od 20 lat. Zdania lekarzy na temat ciąży były bardzo podzielone ze to ryzyko,a jednak zdecydowałam sie pomimo lęku mam dzisiaj dwoje cudownych dzieci o dziwo będąc w ciaży czułam się o wiele lepiej niż poza tym stanem... Co będzie dalej czas pokaże... Wiadomo ze wszystko jest kwestia indywidualnego przypadku . Życzę wszystkim zdrowia :-)
Ulka
Madziu a w jakim szpitalu byłaś z synkiem? u jakiego specjalisty?
magda
mój siedmio letni synek trafił na neurologie z lekkim niedowladem prawej ręki stało sie to raptem nie wiadomo z kad wykryto u niego torbiel pajeczynówki niby nie dająca objawów ucisku więc nie wiadomo z kad ten lekki niedowład po 5 dniach wypisano nas do domu niestety po kilku dniach dziecko dostało udaru niedokrwiennego a jak wczesniej wspominalam ma dopiero 7 lat i dotad byl zdrowym dzieckiem bo długich doszukiwaniach w krwi w brzuchu dosłownie wszedzie wyszło po badaniu aniografem ze to nie typowa malformacja naczyn i glupia infekcja moze powodowac nawet udar w tej przypadłosci mam nadzieje ze to byl tylko pojedynczy incydent i zero udarow i tego typu chorobstwa przed nami do tej pory nie wiadomo dlaczego ten udar powstal i nie wiem jak dalej mam z tym postepowac
Ulka
Przeczytałam właśnie wszystkie komentarze, choć ich nie wiele jest. Ja jestem w podobnej sytuacji. Dwa lata temu wykryto u mnie malformacje tętniczo-żylną mózgu, ale w porównaniu do wymienianych tutaj rozmiarów u mnie jest ona znacznie większa. Radioterapia niestety była niemożliwa do zastosowania, embolizacja także w trakcie jej wykonywania została wstrzymana, bo jak się okazało mam zbyt wąskie tętnice i cewnik nie jest w stanie przejść przez nie. Została operacja, ale... nie zdecydowałam się, bo opinie lekarzy były tak różne, że ogromnie się przestraszyłam, Nadal się boje, bo mam zaledwie 20parę lat i w gruncie rzezcy całe życie przede mną. O istnieniu malformacji dowiedziałam się przypadkiem, bo wcześniej nie miałam żadnych objawów. Właściwie ogólnie nadal mi nic nie dolega. Poza tym strachem. Żyje normalnie i staram sie nie zwariować. Jak każda kobieta chciałabym mieć dziecko. Szukam kogoś kto także miał podobną sytuację. Może jest ktoś kto zdecydował się na dzidziusia będąc w podobnej sytuacji. Dodam, że rozmawiałam z lekarzami na temat ciąży i zdania są także podzielone, choć właściwie każdy z nich mówi, że można próbować. Będę wdzięczna za info.
Anna
witam. niedawno wykryto u mnie malformacje naczyniowe mózgu około 4mm. Mój neurolog powiedział że nic tu na to nie poradzi i ze tak musi być. moje bole głowy sa nie do zniesienia nie spie po nocach, a jak próbuje zamknąć oczy to odrazu mi sie kreci gdy je otwieram widze potrójny obraz wszystko mi sie rozmazuje. nie wiem co z tym robic i czy szukać innego lekarza.
Franek
Witam,W 1993 roku (w wieku 8 lat) miałem zabieg usunięcia malformacji tetniczo-zylnej zlokalizowanej w prawym płacie ciemieniowo-skroniowym. Cała malformacja nie została wtedy usunieta ze wzgledu na umiejscowienie i zapewne dostepne srodki/ sprzet medyczny etc. 5 lat pozniej dostałem 2 napadów padaczkowych (padaczka objawowa z napadami o zlokalizowanym poczatku - napady lewostronne bez drgawek - polegajace na wykreceniu twarzy w lewa strone i krotkotrwalym 'wylaczeniu sie'). 2 incydenty mialy miejce w 1998 roku i do 2012 roku czyli przez 14 LAT nic sie nie dzialo! (przy przyjmowaniu neurotopu 600 - 1 tab. na noc).Niestety w marcu 2012 mialem nastepny napad, tym razem w nocy z drgawkami toniczno-klonicznymi. Co gorsza dzis pojawil sie nastepny, rowniez z drgawkami, tym razem w dzien.To juz 2 napady w odstepie 5 miesiecy (kiedy nic sie nie dzialo cale 14lat). Moja neurolog zalecila mi wizyte u neurochirurga i ewentualny zabieg neurochirurgicz ny majacy na celu usuniecie pozostalosci zmian naczyniowych.Czy ktos z Was był/jest w podobnej sytuacji i może cos na ten temat powiedziec?Czy ktos z Was miał PONOWNY zabieg usuniecia resztek malformacji? Bardzo obawiam się ponownej ingerencji w mozgowie i możliwych komplikacji po zabiegu.
esia
u mnie wykryto malformacje zylne oun czy powinnam sie jakos oszczedzac fizycznie czy normalnie zyc ?
Ania
Czy ktoś wie co się dzieje z leczoną wewnątrznaczyni owo malformacją już po zabiegu chodzi mi o to czy ona na przykład obumiera czy jak??
Beata
Wykryto u mnie dosc duza melformacje naczyniowo mozgowa i chcialam spytac czy wielkosc tej anomalii moze miec wplyw na stany depresyjne.
adam
W prawym płacie czołowym po podaniu kontrastu ujawniono malformacjenacv zyniową o typie naczyniaka zylnego widoczne jest nieco szerszeodprowad zające naczynie zylne oraz drobne rozgałenzenia w obrebie istotybiałej - głowa meduzy .W istocie białej lewego płata ciemniowego widoczne drobne , ok 3mm ,ognisko wzmocnienia po dozylnym srodku-budzące podejrzeniedrug iejmalformacji o typie teleangiektazji naczyn włosowatych . Ponadto wlewj półkuli mózgu w istocie białej w przyleganiu do trójkata komorybocznej , widoczna jest nieregularnaprz estrzen płynowa o wym , ok 6x7 mmotoczona bardzo waskim rabkiem gliozy- w pierwszym rzędzieporencef alia.Podnamiotowo w prawej półkuli mózdzku ujawniono pojedynczaok 4-5 mm strefe podwyzszonego sygnałuw obszarach T2-zaleznych -najpewniej o charakterze niespecyficznej demielinizacji.Pozatym sygnałistoty szarej i białej prawidłowy, bez cech restrykcji dyfuzji ipatologicznego wzmocnienia sygnału po dozylnym podaniu srodkakontrasto wego.Układ komorowy nieprzemieszczo ny.Szerokosci układukomoroweg o i zbiorników przestrzeni podpajeczynówkowej w normie. Nieuwidoczniono cech VII i VII o prawidłowym przebiegu i sygnale. Cechydtłuszczen ia szpiku , najpewniej pozapalne, w obrebie dolnym czesciwyrostków sutkowych kosci skroniowych- wyrazne wieksze po stronie lewej.
ela SKI
PANI ASIU DZISIAJ PRZECZYTAŁAM TWÓJ KOMENTARZ I SIĘ PRZESTRASZYŁAM JJA MIAŁAM MALFORMACJE TĘTNICZO-ŻYLNĄ JESTEM JUŻ PO ZABIEGU ANGIOGRAFI NIBY JEST WSZYSTKO DOBRZE ALE TE OBIAWY MAM IDENTYCZNE JAK TY NAPADY GORĄCA SŁABOŚĆ I NUD I TEŻ NIE WIEM PRZYCZYNY TEGO MARTWIĘ SIĘ CZY COŚ SIĘ ZNÓW NIE DZIEJE MOŻE TO POPROSTU JUŻ TAK BĘDZIE BOJĘ SIĘ ZNÓW IŚĆ DO LEKARZA POZDRAWIAM:-*
Asia
Ostatnio zaczeły dolegac mi inne objawy... Robi mi sie słabo i nie dobrze, nie moge nad tym panowac, jezeli to uczucie przechodzi jest dobrze ale jezeli nie przechodzi to potem odczuwam goraco przechodzace przez cale ciało az do głowy , robie sie czerwona i sciskam wszystko co mam pod reka aby mi to przeszlo. Ostatnio napiłam sie szklanki piwa i odrazu zaczeło mi sie robic słabo, jak pije kole jest tak samo. Jem kolacje pozniej niz zawsze jest tak samo -nie dobrze. Jednak gdy ,cwicze na siłowni czy chodze na saune czuje sie dobrze i nic mi nie dolega. Nie wiem jak ale nie moge tego uczucie wyzwolic sama, to samo przychodzi i ustaje. Ciaza jest wykluczona wiec naprawde nie wiem co mi dolega?! W środe mam zamiar jechac do lekarza, bede błagac mojego lekarza aby dala mi skierowanie do szpitala na dłuzsze badania. Czasem boje sie wyjsc z domu,ze zasłabne i nikt mi nie pomoze... Zasypiac rowniez sie boje,kiedy jestem bardzo zmeczona i staram sie zasnac rowniez robi mi sie nie dobrze :sad: