Naukowcy z bostońskiego Dana-Farber Cancer Institute oraz Brigham and Women’s Hospital stwierdzili ciekawą zależność. Okazuje się, że większe szanse na powrót do zdrowia po zdiagnozowaniu raka mają ci pacjenci, którzy są w związku małżeńskim. Ich choroba najczęściej zostaje szybciej wykryta niż u osób samotnych. Lepiej przebiega też jej leczenie.

 

Wyniki badań amerykańskich specjalistów opublikowano w internetowym wydaniu „Journal of Clinical Oncology”.

– Zebrane przez nas dane sugerują, że małżeństwo ma znaczący wpływ na pacjentów chorujących na raka. Potwierdza się to w przypadku każdego rodzaju nowotworu – mówi Ayal Aizer, główny autor badania i uczestnik Harvard Radiation Oncology Program. – Podejrzewamy, że wsparcie współmałżonków jest czynnikiem odpowiedzialnym za wyzdrowienie. Mężowie i żony często towarzyszą pacjentom podczas wizyt lekarskich oraz upewniają się, że rozumieją oni wszystkie zalecenia i nie przerywają leczenia.

Reklama

 

Naukowcy dokonali analizy retrospektywnej ponad 734 tysięcy pacjentów, u których zdiagnozowano raka w latach 2004–2008. W badaniach skupili się na dziesięciu rodzajach choroby, będących główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych: na raku płuc, piersi, trzustki, wątroby/przewodów żółciowych, jajników, odbytu, głowy i szyi, prostaty, przełyku oraz na chłoniakach nieziarniczych. Uwzględnili również czynniki, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia, takie jak wiek, płeć, wykształcenie, średni dochód na gospodarstwo domowe oraz miejsce zamieszkania.

Okazało się, że w porównaniu z pacjentami pozostającymi w związku małżeńskim, u pacjentów stanu wolnego – także owdowiałych – pojawiało się o 17 procent większe ryzyko wystąpienia przerzutów. Mieli oni też o 53 procent mniejsze szanse na otrzymanie właściwego leczenia.

– Nasze badanie nie jest afirmacją małżeństwa, to raczej wiadomość dla wszystkich osób, których krewni lub przyjaciele zachorowali na raka. Wspierając taką osobę, pomagając jej przebrnąć przez kolejne wizyty lekarskie i ukończyć całe leczenie, można znacząco wpłynąć na wynik jej kuracji – podsumowuje współautor badania, Paul Nguyen.

 

Źródło: medicalxpress.com