ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Mięta pieprzowa, znana dotąd ze swoich właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozkurczowych, może także poprawiać zdolność wysiłkową i parametry wymiany gazowej oraz pozytywnie wpływać na częstość akcji serca i ciśnienie krwi u młodych mężczyzn (chodzi głównie o sportowców).

 

Potwierdzili to badacze z Uniwersytetu Mohaghegh Ardabili w Iranie. W eksperymencie wzięło udział 12 zdrowych panów. Przez 10 dni podawano im 500 ml wody mineralnej z dodatkiem 0,05 ml olejku z mięty pieprzowej.

Reklama

Okazało się, że ta substancja wykazuje pozytywne działanie na zdolność wysiłkową i parametry oddechowe. Najprawdopodobniej jest to wynik rozluźnienia mięśni gładkich oskrzeli, zwiększenia wentylacji i lepszego dotlenienia mózgu właśnie pod wpływem olejku.