Migrena to ból głowy, prześladujący głównie kobiety. To ból uważany przez wielu neurologów za uwarunkowany genetycznie, chociaż sposób jego dziedziczenia poza postacią tzw. rodzinną nie jest dowiedziony. Jest bólem jedno-, rzadziej obustronnym, dokuczającym w sposób napadowy. Towarzyszą mu nudności, często wymioty i fonofobia. Bóle migrenowe nasilają się w czasie aktywności fizycznej.

 

Szacuje się, że migrena prześladuje ok. 8 do 10 proc. populacji. Spośród tych osób mniej więcej 50 do 60 proc. nie zgłasza się do lekarza.

Czas trwania napadu określa się między 4 a 72 godzinami, przy czym w niektórych postaciach migreny ten czas może być znacznie wydłużony.

Na migrenę można zachorować w każdym wieku. Dzieci także chorują, chociaż charakterystyczne jest zapadanie na nią w wieku dojrzałym.

 

O migrenie rozmawiamy z prof. dr. hab. Janem Kochanowskim.

 

– Czy w przypadku migreny istnieją uwarunkowania genetyczne?

– Tak. Są stwierdzone. Potwierdzają się głównie w tzw. migrenie rodzinnej. Wiadomo gdzie jest uszkodzenie, na którym chromosomie, a także w jaki sposób jest przekazywane i dziedziczone. Niemniej migrena jest chorobą o nie odkrytych jeszcze w pełni genach, które o niej decydują.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

– Czy wiadomo, jakie są przyczyny tej choroby?

– Medycyna nie wyjaśniła jeszcze przyczyny zapadania na migrenę. Jest wiele różnych teorii na ten temat. Generalnie rzecz biorąc uważa się, że w przebiegu migreny efektem końcowym jest stan porażenia naczyń i jałowy proces zapalny w okolicach tych naczyń. To najprawdopodobniej doprowadza do obniżenia progu pobudliwości receptorów zlokalizowanych w ścianach naczyń. Ponieważ głównym nerwem, który unerwia czuciowo głowę, a szczególnie ściany naczyń i opon jest nerw trójdzielny uważa się, że właśnie on odgrywa ważną rolę w patogenezie migreny. Są również teorie, które próbują wiązać migrenę z padaczką.

 

– Jakie czynniki prowokują migrenę?

– Kakao, czerwone wino, czekolada, orzechy – czasami są to inne substancje, na ogół dobrze znane osobom cierpiącym na migrenę jako te, które prowokują napady. Drugą grupę stanowią czynniki hormonalne. Bardzo często okazuje się, że napady migreny występują np. tylko w okresie miesiączkowania albo w okresie jajeczkowania. Mogą też być wywoływane przez doustne środki antykoncepcyjne. Trzecią grupę stanowią czynniki psychiczne. Ból migrenowy powodują tu stany wypoczynku, czyli okresy chwilowego odprężenia – na przykład krótkie weekendy. Również różnego rodzaju czynniki fizyczne, takie jak blask albo błysk światła lub czynniki związane z silnym pobudzeniem organu słuchu. Wywołać bóle mogą także niektóre zapachy.

Nie bez znaczenia pozostają również czynniki związane z higieną życia, na przykład zaburzenia snu. Uważa się również, że niektóre leki mogą doprowadzić do napadu migreny – zwłaszcza nitrogliceryna i leki hormonalne, o których już wspomniałem.

 

– Na czym polega leczenie migreny?

– Przede wszystkim trzeba tu powiedzieć, że migreny nie można wyleczyć. Z tego trzeba sobie zdawać sprawę. To jest choroba nieuleczalna. Natomiast leczenie napadów bólu głowy może odbywać się w obrębie trzech grup leków farmakologicznych. Pierwsza grupa to leki typowo przeciwbólowe. Należą do nich niesteroidowe leki przeciwzapalne, poczynając od paracetamolu poprzez kwas acetylosalicylowy i inne leki, których przyjęcie powoduje przerwanie bólu głowy o niedużym natężeniu. Druga grupa to takie leki, które działają na receptory serotoninergiczne, a więc na elementy budujące ból głowy. Do tej grupy należą ergotamina oraz tryptany.

Większość leków, jakie stosujemy w napadzie migreny, powinno się podawać w stosunkowo wysokiej dawce, np. kwas acetylosalicylowy – ok. 1 g, tj. 3 tabletki, paracetamol również gram i więcej. O wielkości dawki leku powinien zadecydować lekarz w oparciu o stan organizmu pacjenta. Inne będą dawki dla osób młodych, a inne dla starszych, inne dla osób leczących się na różne choroby, a inne dla tych, co na nic innego nie chorują. Zła dawka leku może zniweczyć leczenie.

W grupie leków działających na układ serotoninergiczny, bardzo dobrymi są wspomniane tryptany. Obarczone są jednak pewnym ryzykiem i nie powinny być stosowane bez wiedzy lekarza. Szczególnie dotyczy to chorych z nadciśnieniem tętniczym.

Elementem przerywającym ból głowy jest sen. Jeśli pacjent potrafi zasnąć, to budzi się bez bólu. Sen można spróbować sprowokować, stosując leki uspokajające lub nasenne.

Pod ścisłą kontrolą lekarzy podejmowane są też próby leczenia zapobiegawczego, którego celem jest skrócenie częstotliwości napadu i złagodzenie go. Trzeba tu jednak pamiętać, że leczenie to jest obarczone pewnym ryzykiem i dlatego powinno być podjęte w sposób rozważny, tzn. w sytuacji, kiedy lekarz dojdzie do takiego wniosku, a pacjent ten wniosek zaakceptuje. Leczenie takie jest długim procesem i trwa co najmniej pół roku. Bywa że pacjent narażony jest na uboczne objawy działania tych leków.

Jednymi z najczęściej stosowanych leków zapobiegawczych są leki z grupy beta-blokerów. Są to leki kardiologiczne, ordynowane w zaburzeniach m.in. rytmu serca. W wysokich dawkach są również skuteczne w walce z migreną. Także leki przeciwpadaczkowe przynoszą spodziewane rezultaty w zapobieganiu migrenie.

Ostatnio medycyna skłania się ku fitoterapii, upatrując w wyciągach z roślin skutecznych środków w zwalczaniu migreny.

 

– Czy istnieją powikłania pomigrenowe?

– Są dwie grupy powikłań. Pierwszą stanowią powikłania związane z samą migreną. Uważa się, że u pacjentów z migreną występuje większe prawdopodobieństwo udarów niedokrwiennych. Do tej grupy należą również stany migrenowe, czyli pojawianie się wielu napadów migreny jeden po drugim. Powikłaniem jest także migrena transformowana, czyli tzw. migrena przetrwała, która wiąże się z wydłużeniem czasu bólów głowy, a nawet tzw. codziennym bólem głowy. To są podstawowe następstwa migreny. Drugą grupę stanowią objawy uboczne występujące po lekach. Niesteroidowe środki przeciwbólowe stosowane na co dzień mogą wywołać ogromną grupę powikłań szczególnie związanych z układem pokarmowym. Tryptany natomiast dają powikłania w postaci nadciśnienia.

 

– Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała Danuta A. Matukiewicz


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
agaton
gratki, ja dopiero zaczynam swoją przygodę z ogarnianiem, dlatego wertuję net. przez długi czas ładowałam w siebie leki bez opamiętania, aż mąż wygonił mnie do neurologa. dostałam odpowiednie leki po serii badań i wprowadzam w życie zmiany. przejrzałam stronę od Ciebie. Git, nawet dziennik migrenowy sobie założyłam :D
Pawlinka
Mnie dużą ulgę przyniosły leki przepisane przez mojego neurologa - wreszcie trafiłam na super lekarza. Dodatkowo zmieniłam nawyki żywieniowe, więcej odpoczywam i staram się mniej stresować. Do moich ulubionych lektur dołączyła natomiast stronka abcmigrena.pl która jest dla mnie kopalnią wiedzy i porad, dzięki czemu powoli opanowuję moją chorobę.
jola
W moim przypadku leki odpadają, bo to migrena z wymiotami, idealna za to okazała się akupunktura, seria zabiegów u doktor Łączkowskiej w Bydgoszczy i już jest znacznie lepiej.
gość
Migrena jest uleczalna! Miałam to samo! chociaż w moim wypadku ograniczało się do aury i wymiotów. Koszmar. Próbowałam wszystkiego. Na migrenę idealna okazała się akupunktura + leki. Polecam udać się do Pani doktor Łączkowskiej w Bydgoszczy jest wspaniałym specjalistą, pomogła mi zwalczyć bóle głowy.
karola
Wypróbowałam już picie herbatek ziołowych, masaż leczniczy, akupunkturę, poprawa może i lekka jest ale nic nie zastąpi tabletki sumamigrenu kiedy trzeba wstać do pracy i normalnie funkcjonować.
eRzecznik
Homeopatia cieszy się stale dość dużym powodzeniem, nie ma nic złego w tego typu leczeniu pod warunkiem konsultowania go ze swoim specjalistą, niektóre leki wchodzą w interakcje z ziołami, niektóre zioła mają również działania niepożądane na które lekarz zwróci uwagę.
Wika
to jest choroba Hortona najlepiej sprawdzić u lekarza.
lidia
homeopata Mieczysław Wiktor przyjmuje w złotowie przychodnia lekarska złotów ul. norwida 8 tel./67/263 20 68 a wogóle przyjmuje w gdańsku wrzeszczu proszę wejść w GOOGLE wpisać Mieczysław Wiktor i będzie adres dokładny jeżdżę do złotowa z całą rodziną już 4 lata wizyty są raz na 3 miesiące rewelacja w poprawie zdrowia .oczywiście to homeopatia na rezyltaty trzeba poczekać ALE WARTO !!!!!!!!
Justyna
Panie Andrzeju, co to za homeopata,prosz ę o jakiś kontakt. Sama walczę z mogreną skojarzoną, biorę divascan, ale migrena i tak wyłącza mnie czasem z życia nawet na 5 dni. Monika66 , co to jest ten rezonator biofotonowy?
Monika66
Muszę się z Panem zgodzić. Mi lekarze przez 5 lat powtarzali, że migrena jest nieuleczalna i mam łykać lekarstwa a w trakcie napadu położyć się w ciemnym pomieszczeniu, w ciszy i czekać. No tak, szkoda tylko że leki nie sa na tyle skuteczne a nie mogę sobie pozwalać na wyłączenie się z życia na dwa dni.. w każdym bądź razie zmierzam do tego iż trafiłam na jednego lekarza który polecił mi rezonator biofotonowy ponieważ stosuje to u swoich pacjentów i rzeczywiście migrena im ustępuje, a jest to urządzenie całkowicie bezpieczne dla zdrowia i nie powoduje skutków ubocznych. Moja terapia trwała jakoś pół roku i już od prawie dwóch lat migrena nie wróciła, więc DA SIĘ !!
Aneta
Witam. Od dłuższego czasu też mam bóle głowy. Miałam dziwny atak, zdrętwiało mi pół ciała i język a jak pojechałam do szpitala zaczęła mnie bolić głowa i do tej pory czasami nie mogę wytrzymać z bółu. Dzieje się już to ponad pół roku. Byłam nieraz u neurologa i dostałam DIVASCAN, teraz lekarz skierował mnie do poradni leczenia bólu. Zobaczymy co będzie dalej.
marysia
:sad: juz od kilku miesiecy choruje na MIGRENE TRANSFORMOWANA dwa razy lezalam w szpitalu ze wzgledu na bardzo silny bol glowy dopiero po jakims czasie stwierdzono u mnie migrene transformowana czyli przewlekla lub przetrwala lekarze stwierdzili ze to najgorszy przypadek migreny poniewaz jest ona pomieszana dostalam na nia leki w postaci tabletek o nazwie DEPAKINE CHRONO 300 niestety stosuje ja juz cztery miesiace i nie ma zadnej wiekszej poprawy. Czasami mam dosyc poniewaz najgorzej jest w nocy kiedy zasne na dluzej niz dwie lub trzy godziny budzi mnie tak straszny bol glowy ze nie raz placze i prosze o to zeby sie to skonczylo nie moge sie przyzwyczaic do tego bolu i chyba nigdy nie bede mogla. Spie niemalze na siedzaco bo tylko wtedy moge przysnac i bol jest w miare do zniesienia gdy jednak poloze sie na plasko odrazu nasila sie do granic wytrzymalosci nie wiem juz sama czy to aby napewno jest migrena:sad:((
Gość
Co do leczenia homeopatią to radzę zapoznać się z tym tematem. Nie jest to ŻADNA metoda naukowa ! Niestety zdarza się, że po lekach homeopatycznych objawy ustają na dłuższy nawet czas, ale najczęściej wracaja ze wzmożoną siłą po dłuższym okresie. Towarzyszyć im mogą także inne niepokojące objawy. Radzę nie opierać się na homeopatii - metodzie niezbadanej naukowo i mogącej wyrządzić więcej zł niż dobra.Pozdrawiam
agnieszka
Wiem co to ból głowy :sad:(( niestety od 10-ciu lat cierpie na przewlekle miglreny przeplatajace sie z napieciowymi bolami glowy :sad:Pomaga mi lek o nazwie Divascan, zazywam go od jakiegos czau: 2x dziennie po 2 tabletki, lek nie wywoluje u mine zadnych skutkow ubocznych a tego balam sie najbardziej.Po miesiacu stosowania bole glowy sa rzadsze i nie tak bardzo dokuczliwe. Raczej polecam lek, ale trzeba sie uzbroic w cierpliwosc i nie zniechecac, poniewaz nestety pierwszych tygodniach zazywania nie widac zadnych efektow.
M
Witam! Przeczytałem ów temat i mam nadzieję że jeśli zastosuje się do powyższych porad to dam wytchnienie mojej szyi i co więcej w końcu przestanę odczuwać ból w karku.Ugh... dziękuję autorowi i pozdrawiam życząc zdrowia bo to główne przesłanie tej strony.Postaram się jeszcze odpisać czy porady na prawdę działają a teraz jeszcze załatwić kilka spraw i spać w określonej już pozycji
Andrzej
Nie zgadzam się ze stwierdzeniem ,ze migreny są choroba nieuleczalną i trzeba się z tym pogodzić. Sam cierpiałem przez 20 lat na migrenowe b. głowy i wszędzie informowano mnie o tym zę leczenia jako takiego nie ma- leki przeciwbólowe i wymienione w artykule. bez wiekszego efektu. Dostałem adres do lekarza homeopaty w zachodniej polsce. PO któtkim /6 miesiecy/ leczeniu od 5 lat nie mam napadów migreny lecz sporadyczne b. głowy. Podałem adres wielu cierpiacym na migreny i zawsze spotykałem sie z podziękowaniem za przekazanie informacji za skuteczne leczenie. Tak więc jeśli lekarze stosują tylko leki opisane w artykule to sprawa sie urywa. Brak wiedzy na temat leczenia innymi metodami. Myślę, ze powinniśmy jako pacjenci wziąc potwierdzenie na piśmie ze choroba jest nieuleczalna, a potem po wyleczeniu złozyc sprawę do sądu o odszkodowanie za spowodowanie cierpienia z powodu niewiedzy lekarza i niechęci do nauki. Pozdrawiam serdecznie.