Mleko jest najskuteczniejsze w zwalczaniu odwodnienia, działa lepiej, niż napoje izotoniczne i sama woda – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie.

 

Wniosek płynący z naszych badań jest szczególnie istotny w ciągu gorących, letnich miesięcy – mówi Brian Timmons, szef uniwersyteckiego działu badań nad zdrowiem i aktywnością fizyczną dzieci.

Podczas ruchu organizmy dzieci odwadniają się, więc bardzo ważne jest dostarczenie im wystarczającej ilości płynów, zwłaszcza w przerwie pomiędzy kolejnymi rundami zabawy. Mleko jest lepsze niż napoje izotoniczne i woda, ponieważ jest źródłem białek o wysokiej jakości, węglowodanów, wapnia i elektrolitów.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Timmons dodaje, że mleko uzupełnia sód, który tracimy wraz z potem, i pomaga organizmowi lepiej zatrzymywać płyny. Poza tym dostarcza białek, które są potrzebne do rozwoju mięśni i wzrostu organizmu. Tych substancji nie można znaleźć w innych napojach.

W eksperymencie wzięły udział dzieci w wieku 8–10 lat, które wykonywały ćwiczenia fizyczne w komorze klimatycznej. Następnie podano im napój i zmierzono poziom nawodnienia ich organizmów.

Profesor Timmons stwierdził, że aktywne fizycznie dzieci zwykle nie piją wystarczająco dużo w trakcie ćwiczeń, więc często zaczynają ich nową turę z deficytem nawodnienia.

Poważne odwodnienie organizmu skutkuje zwiększonym ryzykiem chorób związanych z przegrzaniem organizmu, takich jak na przykład udar serca.

 

Źródło: medicalxpress.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz