Mleko jest najskuteczniejsze w zwalczaniu odwodnienia, działa lepiej, niż napoje izotoniczne i sama woda – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie.

 

Wniosek płynący z naszych badań jest szczególnie istotny w ciągu gorących, letnich miesięcy – mówi Brian Timmons, szef uniwersyteckiego działu badań nad zdrowiem i aktywnością fizyczną dzieci.

Podczas ruchu organizmy dzieci odwadniają się, więc bardzo ważne jest dostarczenie im wystarczającej ilości płynów, zwłaszcza w przerwie pomiędzy kolejnymi rundami zabawy. Mleko jest lepsze niż napoje izotoniczne i woda, ponieważ jest źródłem białek o wysokiej jakości, węglowodanów, wapnia i elektrolitów.

Reklama

 

Timmons dodaje, że mleko uzupełnia sód, który tracimy wraz z potem, i pomaga organizmowi lepiej zatrzymywać płyny. Poza tym dostarcza białek, które są potrzebne do rozwoju mięśni i wzrostu organizmu. Tych substancji nie można znaleźć w innych napojach.

W eksperymencie wzięły udział dzieci w wieku 8–10 lat, które wykonywały ćwiczenia fizyczne w komorze klimatycznej. Następnie podano im napój i zmierzono poziom nawodnienia ich organizmów.

Profesor Timmons stwierdził, że aktywne fizycznie dzieci zwykle nie piją wystarczająco dużo w trakcie ćwiczeń, więc często zaczynają ich nową turę z deficytem nawodnienia.

Poważne odwodnienie organizmu skutkuje zwiększonym ryzykiem chorób związanych z przegrzaniem organizmu, takich jak na przykład udar serca.

 

Źródło: medicalxpress.com