Dotyka co trzeciego czterolatka, co piątego 5–6-latka, co dziesiątego 7-latka. W 1–2 procentach utrzymuje się do wieku dorosłego. Od pewnego czasu nie jest traktowane jako problem psychiczny, lecz fizjologiczny. Mianowicie mocz nie jest zagęszczany jak należy i śpiące dziecko pozbywa się go nieświadomie. Skandynawowie doszli do wniosku, że przyczyną tzw. pierwotnego izolowanego moczenia nocnego jest niedobór wazopresyny. To hormon, którego zadaniem jest m.in. pobudzanie nerek do wchłaniania wody z moczu pierwotnego, uwalniany jest z przysadki mózgowej w cyklu dobowym – najsilniej w nocy. Gdy ilość wazopresyny jest prawidłowa, moczu jest mniej i pęcherz spokojnie może go utrzymać do rana; w przeciwnym razie moczu jest za dużo i stąd katastrofa.

 

Dla dziecka nie ma znaczenia, czy ta dolegliwość wynika z przyczyn fizjologicznych, psychicznych, czy mieszanych. Czuje się gorsze od innych, izoluje się, ma coraz większe problemy z nawiązywaniem kontaktów. Aby temu zaradzić lekarze założyli w lutym 2004 r. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym „Dobra Nocka”. Głównym jego zadaniem jest „zwrócenie uwagi na przyczyny, skutki oraz sposoby leczenia moczenia nocnego.

Przyczyny determinują metody leczenia. U dzieci z moczeniem nocnym związanym ze zmniejszoną pojemnością pęcherza moczowego i współistniejącymi zaburzeniami czynności dolnych dróg moczowych uzyskuje się bardzo dobre efekty, stosując leki regulujące czynność pęcherza moczowego. Dziecko potrafi wydłużyć przerwy w chodzeniu do ubikacji w ciągu dnia i w ten sposób zwiększa mu się stopniowo pojemność pęcherza. Okres kuracji wynosi przeciętnie 3–4 miesiące. Efekt leczenia w postaci zmniejszenia nasilenia moczenia nocnego jest już widoczny po kilku dniach stosowania leku.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Z kolei u dzieci ze zwiększoną ilością moczu nocnego stosuje się przed snem leki powodujące zagęszczanie moczu w godzinach nocnych. Widoczny efekt uzyskuje się już po 2–3 dniach, całkowite wyleczenie można osiągnąć po 3 miesiącach. W trakcie leczenia farmakologicznego uzyskuje się ustąpienie moczenia u 70–90 proc. dzieci. Po zakończeniu podawania leku – u części dzieci może wystąpić nawrót moczenia. Nie należy tego jednak traktować jako brak efektu kuracji, lecz jako objaw utrzymywania się zaburzeń czynnościowych w obrębie układu moczowego. W takiej sytuacji powtarza się cykl leczenia i po 3–4 miesiącach podejmuje następną próbę odstawienia leków.

Natura ludzka jest dziwna. Rodzice moczącego się dziecka – zdarza się – odwlekają wizytę u lekarza, mimo że sami mieli podobne problemy w dzieciństwie. Tymczasem już wiadomo, że przypadłość przekazywana jest genetycznie. Jeżeli jedno z rodziców moczyło się w dzieciństwie, to prawdopodobieństwo wystąpienia tego samego problemu u dziecka wynosi 44 proc. W sytuacji, gdy obydwoje rodzice moczyli się w nocy możliwość przekazania dziecku tej dolegliwości wzrasta do 77 proc. Pocieszające jest w takich przypadkach tylko to, że dzieci z podobnych rodzin znacznie lepiej reagują na leczenie.

 

Balbina Kubicka


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Krzysztof
Naukowcy mają problemy z ustaleniem przyczyny, a może po prostu niech dziecko przestanie spać na brzuchu ...
Tomasz
Będąc małym chłopcem, koszmar moczenia nocnego przeżywałem do dwunastego roku życia. W międzyczasie odbyłem z mamą wiele wizyt u specjalistów. Były to lata 70-te. Żadne porady nie pomagały, i nadzieje na pozbycie się dolegliwości topniały. Czułem się zdecydowanie gorszy od innych dzieci. Pewnego dnia trafiłem do doktora, który zdecydowanym tonem oznajmił mojej mamie, że abym był zdrowy, to wystarczy mnie porządnie wybudzać ze snu w środku nocy, abym w pełni świadomy oddawał mocz do kibelka. Mój koszmar się skończył. Kuracja trwała może 2 tygodnie. Wcześniej pamiętam jak moja mama w swej matczynej miłości prowadzała mnie na wpółprzytom nego do łazienki, a ja wisząc na jej ramionach zaspany sikałem na komendę. W moim przypadku, to mózg a nie pęcherz okazał się odpowiedzialny za moczenie nocne.
Magda
zapomniałam dodać istotną rzecz - jestem z Warszawy
Magda
Mam 9 letniego syna, który moczy się w nocy. Potrzebuję wskazówki, do kogo się udać ak aby otrzymać fachową poradę lekarską (wstępne badania niczego nie wniosły) i aby osoba udzelająca owej porady potraktowała moje dziecko z należytą wrażliwością i profesjonalizme m
Asia
Można skorzystać też z tzw. alarmu wybudzeniowego. Ja zakupiłam RODGER i po krótkim czasie problem dziecka minął jak ręką odjął.
mi mi
Ja zażywałam Anafranil 25mg ( są jeszcze słabsze 10 mg i chyba bardzo mocnę 75mg)Przed spaniem około 4 godz, tan lek jest przepisywany głównie przy nerwicach ale przy moczeniu nocnym też ponieważ powoduje zagęszczenie moczu. Co prawda można powiedzieć że trochę truniej się sika (jakby z większym wysiłkiem) A i jeszcze jedno przez pierwsze dwa tygodnie zażywania było mi niedobrze, uczucie że zwymiotujesz ale po dalszej kuracji było ok. Mi te leki przepisał ugolog.
nika
co to za tabletki?jaki lekarz może pomóc, jak na razie nie mogę trafić na nikogo normalnego łódź
mi mi
Wiem co przechodzisz, ja z tym męczyłam się do 19 roku życia i wiem jak wpływa to na psychikę (ja do 19 roku życia nie nocowałam poza domem bo bałam się że zesikam komuś łóżko)Mój koszmar na szczęście się już skończył, byłam u lekarz domowego a ten skierował mnie do urologa (dostałam tabletki) Zbierz się na odwagę i poproś mamę lub tatę niech cię zabiorą do lekarza. Wiem jak cholernie to jest krępujące ale jak nie zrobisz tego teraz później będzie jeszcze gorzej, ta choroba naprawdę prawie zniszczyła mi życie.Dodam jeszcze żebyś nie bał się że ktoś się dowie o tym, lekarz nie zdradzi nikomu twojej przypadłości, ja mieszkam na wsi i nikt nie wie że sikałam do łóżka w nocy. Bądź odważny i życzę powodzenia
kaara
niewiem co robić mam już 12 lat