Kaski chronią mózgi motocyklistów przed uszkodzeniami spowodowanymi podczas wypadku, ale mogą się również przyczyniać do utraty słuchu. Naukowcy postanowili zmapować przepływ strug powietrza i rozkład stref hałasu, aby się dowiedzieć, dlaczego tak się dzieje.

 

Charakterystyczny ryk silnika Harleya jest głośny, ale badania wykazały, że największym źródłem hałasu, jaki grozi motocyklistom, jest dźwięk strug powietrza owiewających ich kaski. Nawet podczas jazdy z dozwoloną prędkością natężenie dźwięku może przekroczyć bezpieczny poziom.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bath zidentyfikowali główne źródło szumu. Na głowach manekinów umieścili kaski motocyklowe, a następnie wstawili je do tunelu aerodynamicznego i włączyli wentylatory.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Dzięki mikrofonom rozmieszczonym na całej powierzchni kasków i w pobliżu uszu manekinów, naukowcy odkryli, że obszar pod kaskiem i w pobliżu osłony podbródka jest głównym źródłem hałasu, który dociera do wrażliwych bębenków w uszach motocyklistów. Naukowcy zbadali również wpływ prędkości wiatru i kąta ustawienia kasku na generowanie hałasu. Dalsze testy będą przeprowadzane na prawdziwych motocyklistach w warunkach drogowych.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz