Dzieci, które grają na skrzypcach lub biorą lekcje gry na pianinie, mogą zyskać coś więcej niż tylko umiejętności muzyczne. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Vermont dowodzą, że lekcje muzyki mogą również pomagać dzieciom w lepszym skupianiu uwagi na swoich zadaniach, w kontrolowaniu emocji, a nawet w zmniejszaniu stopnia zaniepokojenia.

 

Profesor nauk medycznych James Hudziak i jego współpracownicy przeprowadzili największe badanie dotyczące związku pomiędzy grą na instrumencie muzycznym i rozwojem mózgu. Naukowcy przeanalizowali 232 obrazy mózgu dzieci w wieku od 6 do 18 lat uzyskane podczas badań metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Gdy dzieci rosną, kora mózgowa – czyli zewnętrzna warstwa mózgu – zmienia swoją grubość. W poprzednich analizach skanów MRI zespół profesora Hudziaka wykrył, że zwiększanie się lub zmniejszanie grubości kory mózgowej w określonych rejonach mózgu znajduje odzwierciedlenie w występowaniu stanów niepokoju, agresji, depresji, problemów ze skupieniem uwagi i z panowaniem nad emocjami nawet u zdrowych dzieci (takich, u których nie zdiagnozowano zaburzeń ani chorób psychicznych). W swoim najnowszym badaniu profesor Hudziak chciał sprawdzić, czy pozytywne czynności, takie jak nauka gry na instrumentach muzycznych, wpływają na te uwarunkowania kory mózgowej.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Aby przeprowadzać swoje badania, profesor wykorzystuje stworzony przez siebie model „wsparcia rodzinnego”, który pozwala na uwzględnienie wszystkich czynników kształtujących psychikę dzieci i stanowiących środowisko młodego człowieka (rodzice, nauczyciele, koleżanki i koledzy, zwierzęta i zajęcia pozaszkolne). Zdaniem Jamesa Hudziaka, muzyka jest jednym z kluczowych elementów tego modelu.

Naukowcy znaleźli dowody na poparcie swojej tezy – gra na instrumencie muzycznym zmienia obszary mózgu odpowiedzialne za motorykę, ponieważ czynność ta wymaga kontroli i koordynacji ruchów. Dla profesora Hudziaka ważniejsze były jednak zmiany, które zaobserwowano w rejonach odpowiedzialnych za zachowanie. Na przykład ćwiczenia muzyczne wpływały na grubość warstwy kory mózgowej w regionach związanych z wykonywaniem funkcji poznawczych, takich jak funkcjonowanie pamięci, umiejętność skupienia uwagi, a także organizacja i planowanie działań.

Wyniki uzyskane przez amerykańskich naukowców są dowodem na prawdziwość tezy profesora Hudziaka, który twierdzi, że w zwalczaniu zaburzeń psychologicznych u dzieci skrzypce mogą być bardziej pomocne niż flakonik leków.

– Leczymy objawy, które są spowodowane negatywnymi doświadczeniami, ale nigdy nie próbujemy wykorzystywać pozytywnych doświadczeń jako środka leczniczego – mówi profesor.

Niestety, według danych Amerykańskiego Wydziału Edukacji, 75 proc. amerykańskich uczniów rzadko lub nigdy nie korzysta z pozalekcyjnych zajęć muzycznych czy plastycznych.

– W kontekście naszych badań dotyczących obrazów mózgu dzieci, te dane statystyczne uwypuklają, jak ważne jest odnalezienie nowych i innowacyjnych metod, dzięki którym zajęcia muzyczne będą w szerszym stopniu dostępne dla najmłodszych, począwszy od wczesnych lat życia – podsumowuje James Hudziak.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


ZOBACZ WIĘCEJ WYWIADÓW

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz