ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Lekarze mogliby zdecydowanie podnieść swoje kwalifikacje, gdyby wnikliwie czytali dzieła... Szekspira. Tak przynajmniej twierdzi Kenneth Heaton, brytyjski gastroenterolog i autor prac na temat dzieł znanego pisarza. Jego analiza blisko 40 sztuk Szekspira i 46 dzieł współczesnych mu dramaturgów ukazała się w piśmie „Medical Humanities”.

 

Heaton przyjrzał się sztukom, szukając w nich najrozmaitszych oznak zaburzeń psychosomatycznych ich bohaterów. Jego zdaniem, obecnie wielu lekarzom duży kłopot sprawia powiązanie problemów psychologicznych z objawami, a wystarczyłoby przyjrzeć się niektórym przypadkom opisanym przez Szekspira. U tego słynnego dramaturga pojawiają się takie symptomy, jak stępiona czy nadmierna wrażliwość na ból i dotyk, zawroty głowy, bóle głowy czy ogromne zmęczenie, a wszystko to w powiązaniu z silnymi emocjami („Romeo i Julia”, „Poskromienie złośnicy”, „Henryk IV”, „Cymbelin”, „Troilus i Kresyda”, „Hamlet” czy „Otello”).

Reklama

 

Gdyby lekarze zwracali uwagę na takie oznaki choroby, nie musieliby wysyłać pacjentów na kolejne męczące badania i mogliby o wiele szybciej postawić diagnozę.

 

Źródło: Eurekalert.org