Dobra wiadomość – optymizm i humor mogą pomóc opanować lęk przed dentystą. Szwedzcy naukowcy z Sahlgrenska Academy na Uniwersytecie w Göteborgu zbadali, jakie strategie stosują pacjenci gabinetów dentystycznych, którzy boją się czekających ich zabiegów. Okazało się, że najlepiej sprawdza się optymistyczne podejście pacjenta oraz humor w kontaktach z lekarzem.

 

 

Strach przed dentystą jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych. Często sprawia, że unikamy wizyty u stomatologa. Czasami zamienia się nawet w fobię. Aby zrozumieć, na czym polega istota lęku przed tego typu zabiegami, naukowcy z Göteborga przeprowadzili dwa różne badania.

Badanie 1. Jenny Bernson i jej koledzy poprosili pacjentów gabinetów stomatologicznych o wypełnienie kwestionariusza. Na podstawie zebranych odpowiedzi wyróżniono pięć różnych strategii. Są to:

  • Stawianie czoła swoim lękom („Poradzę sobie, chociaż się boję”);

  • Rozpraszanie uwagi (nucenie pod nosem, liczenie i wszystko to, co pozwala odwrócić uwagę od leczenia);

  • Zdystansowanie się (na przykład tłumaczenie, że ból daje podobne odczucia, co odrętwienie);

  • Modlitwa („Modlę się, żeby to szybko minęło”);

  • Optymizm.

Reklama

 

Okazało się, że właśnie optymistyczne podejście daje najlepsze efekty, a pacjenci je stosujący regularnie odwiedzają stomatologa.

Badanie 2. Drugie badanie polegało na rozmowach z pacjentami. Po ich przeprowadzeniu naukowcy doszli do wniosku, że humor w kontakcie z lekarzem to jeden z najważniejszych czynników zmniejszających lęk przed dentystą. Humor redukuje poziom stresu, obala psychologiczne bariery pomiędzy pacjentem a lekarzem i tworzy przyjemną atmosferę.

 

Źródło: medicalxpress.com