Żylaki są przyczyną różnych dolegliwości – powodują dys komfort, uczucie „ciężkich”- nóg, skurcze nocne, obrzęki i pieczenie, a ponadto zwyczajnie szpecą. Problem jest poważny, gdyż dotyczy niemal połowy dorosłych Polaków, zwłaszcza po 40. roku życia. Jedną ze skutecznych metod leczenia, a także zapobiegania tworzeniu się żylaków kończyn dolnych, które występują najczęściej, jest tak zwana kompresoterapia, czyli terapia za pomocą ucisku.

 

Poszerzone i rozciągnięte żyły powierzchniowe (czyli właśnie żylaki) to jedna z najczęstszych chorób współczesnego świata. W Polsce z tego powodu cierpi niemal co druga kobieta (ściany naczyń żylnych pań są cieńsze i delikatniejsze na skutek wyższego poziomu hormonów żeńskich) i ponad 30 proc. mężczyzn. Najczęściej występują żylaki kończyn dolnych, choć inne miejsca organizmu człowieka także są na nie podatne (na przkład naczynia żylne przełyku).

Reklama

 

Komplikują życie i szpecą

Dolegliwości związane z żylakami kończyn dolnych są bardzo zróżnicowane . Mogą występować razem lub osobno. Początkowo są najczęściej związane z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej lub stojącej. Zwykle najpierw występuje uczucie ciężkości i zmęczenia oraz skurcze nocne. Później mogą wystąpić bóle, pieczenie i obrzęki kończyn. Z czasem dolegliwościom zaczynają towarzyszyć zmiany troficzne – przebarwienia, wypryski, przebudowa skóry i tkanki podskórnej, a w końcowym stadium – owrzodzenia żylne goleni.

 

Przyczyny

Na tworzenie się żylaków duży wpływ mają:

  • czynniki genetycznie

  • nadwaga i otyłość

  • siedzący lub stojący tryb życia

  • leczenie hormonalne (w tym również przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych)

  • palenie papierosów

  • nadużywanie sauny i solarium

  • noszenie zbyt obcisłej odzieży

  • przewlekłe zaparcia

  • brak aktywności fzycznej

  • ciąża i poród

  • zmniejszenie się napięcia ścian żył pod wpływem starzenia się organizmu

 

Kompresoterapia

to jedna z najstarszych metod leczenia układu żylnego. dzięki niej można przeciwdziałać przewlekłej niewydolności żył na każdym jej etapie. jest również zalecanym sposobem ochrony układu żylnego u pań w ciąży. w terapii tą metodą stosuje się wyroby o stopniowanym ucisku, takie jak uciskowe pończochy, rajstopy czy podkolanówki.

 

Leczenie i proflaktyka w jednym

Wprawdzie jest kilka metod usuwania żylaków (między innymi metoda operacyjna czy zamrażanie), jednak jedną z najskuteczniejszych obecnie terapii jest kompresoterapia, czyli
ucisk na kończyny za pomocą opasek, rajstop, podkolanówek czy skarpet przeciwżylakowych,
indywidualnie dobranych dla każdego pacjenta.

Badania kliniczne potwierdzają wysoką skuteczność tej nieinwazyjnej metody. Przyczynia się ona
do zmniejszenia dolegliwości związanych z żylakami kończyn dolnych oraz do spowolnienia rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Kompresoterapia nie tylko więc leczy, lecz także zapobiega tworzeniu się żylaków.

 

Aby kompresoterapia byla skuteczna, należy indywidualnie dopasować rozmiar oraz klasę ucisku

Rozmiar – żeby go odpowiednio dobrać, trzeba dokonać dokładnych pomiarów obwodu nogi w pozycji stojącej, a następnie zweryfkować otrzymane rezultaty w tabeli danego producenta bielizny uciskowej.

Klasa ucisku – powinien ją dobrać lekarz, zwłaszcza przy poważniejszych zmianach, uwzględniając stopień zaawansowania choroby. Wyroby uciskowe, na przykład specjalne rajstopy, najlepiej zakładać rano na nogi pozbawione obrzęku, jeszcze przed wstaniem z łóżka.