Kiedy ktoś poci się zawsze, nawet wówczas, gdy nie podejmuje żadnego wysiłku fizycznego ani nie przebywa w bardzo ciepłym miejscu, mówimy o nadmiernym poceniu się. Najczęściej towarzyszy ono chorobom przewlekłym (nowotworom, gruźlicy czy AIDS), problemom z układem krążenia, zaburzeniom hormonalnym, a także nadwadze czy osłabieniu ogólnej kondycji. Czasem jednak można je skutecznie wyleczyć.

 

 

Pocenie się ułatwia organizmowi obniżać temperaturę ciała. W większości przypadków jest to działanie naturalne. Pot wydzielany jest przez 2–3 miliony gruczołów potowych, zlokalizowanych w obrębie całej naszej skóry, z czego większość znajduje się w skórze dłoni i stóp oraz pach i pachwin.

Człowiek wydziela od kilku mililitrów do kilku litrów potu dziennie. Czasem jednak jest go tyle, że staje się to kłopotliwe i uciążliwe. Mówimy wówczas o nadmiernej potliwości. Przypadłość ta może być zlokalizowana (jeśli dotyczy tylko niektórych partii ciała, np. pach, dłoni czy stóp) lub uogólniona (jeśli dotyczy całego ciała).

 

Co robić?

Nadmierna potliwość może prowadzić do ograniczenia kontaktów towarzyskich, a nawet do depresji. Nie warto więc zwlekać i ukrywać się na przykład pod wieloma warstwami odzieży. Warto pójść do lekarza i znaleźć przyczynę dolegliwości. To można wyleczyć!

 

Przyczyny nadmiernej potliwości:

 

Fizjologiczne:

 • gorący klimat, duża wilgotność powietrza,
 • wysiłek fizyczny,
 • stres,
 • otyłość,
 • spożywanie niektórych przypraw, mocnej kawy, herbaty, czekolady.

 

Objawowe:

 • zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, cukrzyca),
 • choroby neurologiczne (np. zespół uszno-skroniowy, neuropatie),
 • infekcje przebiegające z wysoką gorączką,
 • gruźlica,
 • menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn,
 • niektóre nowotwory (np. guz nadnerczy),
 • samoistne.

 

Leczenie

Nadmierne pocenie się można skutecznie wyleczyć. W terapii stosuje się zarówno różnego typu specyfiki i leki, jak i metody chirurgiczne.

 

Zalecenia ogólne:

 • dbałość o higienę,
 • stosowanie antyperspirantów,
 • noszenie luźnego ubioru z naturalnych tkanin,
 • kąpiele ziołowe dłoni i stóp (z dodatkiem np. kory dębu, mięty czy szałwi),
 • unikanie używek (kawy, alkoholu, ostrych przypraw).

 

Leczenie miejscowe

 • wstrzykiwanie śródskórne toksyny botulinowej (Botox, Dysport),
 • jontoforeza (zabieg rozrywania kanałów jonowych w gruczołach potowych z użyciem prądu).

 

Leczenie chirurgiczne

 • operacyjne usunięcie wszystkich gruczołów potowych pod pachami podczas liposukcji okolicy pach (zabiegu odsysania tkanki tłuszczowej). Skóra pozbawiona podłoża tłuszczowego zostaje przyszyta specjalnym szwem. Nawet jeśli nie usunięto z niej gruczołów potowych, to powstała blizna skutecznie uniemożliwia wydzielanie potu.


 

Dodaj komentarz
kurczaczek
Ja trochę inaczej się odniosę do artykułu. Botox to jad kiełbasiany, który zabija co się da w swoim otoczeniu. Dlatego łagodzi zmarszczki, czy uszkadza końcówki nerwowe. Prócz tego ma mnóstwo skutków ubocznych jak wiotczenie mięsni, porażenia miejscowe, niewydolnosć. Do jego zalet należy również cena zabiegu (500-700zł za zabieg), który wystarczy nie na pół roku, ale max. 3 miesiące. Życzę też powodzenia tym, którzy wierzą, że miejscowe znieczulenie usmierzy ból serii zastrzyków w dłonie, lub stopy.... Botox pomaga, ale nie jest jedyny. Pani Dalia też mi się podoba, jednak ja wolę terapię, zupełnie naturalną, bez leków i chemii. Terapię bardzo skuteczną, bezbolesną i bez żadnych skutków ubocznych. Polecam Electro Antiperspirant. Koszt może szokuje na początku, ale potem wszystko kosztuje tyle co doładowanie baterii AA. Jako że potliwosc to dziedziczna choroba, to w domu na pewno bardzo się przyda również dla innych.
Wiolk@
Jeśli środki do stosownia na skórę nie pomagają, to powinnaś chyba zgłosić się do lekarza. Możesz spróbować też pić szałwię, działa przeciwpotnie, ale takie kuracje dobrze jest konsultować z lekarzem.
MasterBlaster
A mnie nie pomaga ani Antidral ani Etiaxil,choć stusuję zgodnie z instrukcją. Czy ktoś używał może tabletek? Jeśli tak, to jakich ?
Zenon
Ja osobiście zakupiłem Antydiral i nawet jestem zadowolony. Chciałbym kiedyś spróbować Etiaxilu bo ponoć jest lepszy ale niestety jak na razie mnie nie stać :-( a to spory wydatek :-(
Bella
Na ulotce Etiaxilu jest dokladnie opisany sposob apilikacji i jej czestotliwosc. Z mojego doswiadczenia : na poczatku co drugi dzien na noc (pachy musza byc koniecznie suche, niepodraznione depilacja!!!), a potem jak sytuacja sie ustabilizuje to mniej wiecej raz na tydzien. Nie polecalabym antyperspiranto w na dzien, bo co za duzo to niezdrowo, poza tym nie ma zupelnie takiej potrzeby. Wystarczy delikatny dezodorant, a nie typowy antyperspirant.
Kinia
Mój mąż używa perspi-block. Miał ogromne problemy z poceniem się. Pot z niego dosłownie spływał a ten ziołowy specyfik działa na niego doskonale, ma suchutkie ubrania.
Henry
Wielkie dzięki za rady, mam zamiar kupić etiaxil. Mam nadzieję,ze mój koszmar się skończy.... a czy w trakcie dnia można stosować inne sklepowe antiperspiranty i jak często się używa etiaxil?
Kinia007
Miałam podobne problemy z poceniem sie pod pachami i zadne dezodoranty nie pomagały. O perspiblock jedynie słyszałam, ale moj problem rozwiazal sie kiedy zaczelam uzywac Etiaxil. Preparat genialnie hamuje pocenie sie, wszystko uspokaja sie, a efekty sa dlugo widoczne po zaknczeniu kuracji. Jedyna wada to cena, jest dośc drogi,
Henry
Mam kłopot z nadmiernym poceniem się pod pachami, który występuje zwłaszcza w sytuacjach stresowych, stosuję różne antyperspiranty w sztyftach, te sklepowe ale one mi nie pomagają, ostatnio słyszałem o preparacie perspiblock, który ma "usypiać" gruczoły potowe, zastanawiam się czy ktoś z was już słyszał coś o tym preparacie?
alfons
zgadzam się z przedmówcą, że wycinanie gruczołów to nie jest dobra metoda, po to one są aby usuwać szkodliwe związki z organizmu, najlepiej szukać przyczyn, które powodują nadmierne pocenie się, chociażby sprawdzić tarczyce czy wszystko z nią ok.
@
Jak można zalecać wycięcie gruczołów potowych?! Owszem, na nadmierne pocenie pomoże, ale zupełny brak pocenia się jest dla organizmu szkodliwy. Poza tym jest nieprawdą, że problem nadmiernego pocenia można zawsze wyleczyć. Wręcz przeciwnie, jest wiele chorób, których leczenie nawet długie lata niewiele wpłynie na nadmierne pocenie, a na pewno go nie zlikwiduje.