Chroni nas przed czynnikami atmosferycznymi, toksynami, bakteriami i utratą płynów, a także reaguje podrażnieniem, wypryskami, zaczerwienieniem lub obrzękami, gdy napotka niesprzyjające warunki. Naskórek, czyli zewnętrzna warstwa skóry – bo o nim mowa – to nasza tarcza ochronna. Dlatego naturalna jest potrzeba nakładania na skórę kremu. Ważne jest jednak, jakiego kremu do tego celu użyjemy.

 

Co znajduje się w kremie?

Głównymi składnikami kremów są: woda, substancje w niej rozpuszczone oraz związki tłuszczowe. Zawartość wody w kremach nawilżających jest na poziomie około 70-80 procent, a w kremach natłuszczających lub regenerujących około 50-60 procent. Również ilość lipidów umieszczonych w kremach jest niezwykle ważna. Im jest ich mniej, tym konsystencja kremu będzie lżejsza i tym szybciej będzie się on wchłaniał w skórę.

Reklama

 

Krem nawilżający

Błędne jest myślenie, iż krem nawilżający ma za zadanie dostarczyć skórze wodę, aby ją nawilżyć. Tak naprawdę rolą kremu nawilżającego jest ograniczenie parowania wody ze skóry, czyli zapobieganie jej utracie. Działanie kremu nawilżającego polega na poprawie kondycji cery przesuszonej, wzmocnieniu bariery ochronnej skóry, ograniczeniu parowania wody z głębszych warstw skóry, ochronie przed przesuszeniem, uszkodzeniem i podrażnieniem, a także na zmiękczeniu warstwy rogowej naskórka. Idealnie nadaje się na dzień, pod makijaż i polecane są szczególnie w okresie letnim i po lecie.

 

Krem regenerujący

Regeneracja skóry powinna nam towarzyszyć przez cały czas. Kremy regenerujące mają właściwości natłuszczające i gwarantują lepszą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak: mróz, wiatr, słońce, przenikanie alergenów i drobnoustrojów. Kremy te również spłycają zmarszczki, chronią przed wolnymi rodnikami, odżywiają, pobudzają proces odnowy komórek oraz zwiększają spoistość skóry. Ze względu na to, iż kremy regenerujące mają nieco tłustszą i cięższą konsystencję, zaleca się stosować je na noc i szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

 

Ważne!

Skóra wysyła nam sygnały, na które warto zwrócić baczną uwagę. Sama podpowie nam, co jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Nie każdy może pozwolić sobie na stosowanie kremu nawilżającego bądź regenerującego. Cera wrażliwa, alergiczna oraz skłonna do podrażnień i atopii wymaga szczególnego traktowania. Warto wtedy sięgnąć po kosmetyk przeznaczony właśnie do tego typu skóry. Krem do cery wrażliwej będzie działał kojąco i regenerująco, pozostawiając delikatny film, będący barierą ochronną dla czynników środowiskowych.

Żyj Długo