Istnieje ogólne przekonanie, że jednym z kluczowych elementów dbania o swój wygląd jest regularny sen. Teraz tę tezę popierają eksperymentalne badania przeprowadzone w szwedzkim Karolinska Institutet. Ich wyniki opublikował „British Medical Journal”.

Naukowcy pod kierownictwem Johna Axelssona sprawdzili, czy istnieje związek pomiędzy snem a postrzeganiem kogoś jako osoby atrakcyjnej i zdrowej. W społeczeństwie aktywnym 24 godziny na dobę, gdzie odpoczynek często jest spychany na koniec listy codziennych priorytetów, a coraz więcej osób cierpi na zaburzenia snu, temat wydawał się dość istotny.

W badaniu wzięło udział 23 ochotników w wieku od 18 do 31 lat. Sfotografowano ich pomiędzy czternastą a piętnastą dwukrotnie – raz po dobrze przespanej nocy, a następnie po nocy bez snu. Z badania wykluczono palaczy, a dwa dni przez rozpoczęciem eksperymentu jego uczestnicy nie mogli spożywać alkoholu. Zdjęcia wykonano w dobrze oświetlonym pokoju, przy zachowaniu tej samej odległości między twarzą a obiektywem aparatu. Fotografowane osoby nie były umalowane, myły się i ewentualnie goliły w ten sam sposób, a przy tym poproszono je o przybranie neutralnego wyrazu twarzy.

65 oceniających – nie wiedząc z jakiej sesji pochodzi dane zdjęcie – miało stwierdzić, którzy sportretowani wyglądają na zdrowych, wypoczętych i atrakcyjnych. Okazało się, że osoby mające za sobą nieprzespaną noc, uznane zostały za mniej atrakcyjne, bardziej zmęczone i niezdrowe.


Źródło: www.sciencedaily.com