Niedowład kończyny górnej (ręki) jest najczęściej związany z uszkodzeniem mózgowia bądź zapaleniem nerwów. Można go ograniczyć lub pokonać, ale wymaga to czasu, a przede wszystkim odpowiednich ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych. Powinno się je rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu choroby.

 

Niedowład to zmniejszenie siły lub ograniczenie zakresu ruchu danej kończyny bądź kończyn. W zależności od miejsca uszkodzenia możemy mówić o rozmiarach niedowładu i jego zasięgu.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Rodzaj niedowładu

Szybkość narastania niedowładu wskazuje także na rodzaj uszkodzenia. Nagły niedowład, pojawiający się w ciągu kilku minut lub godzin, wywołany jest zwykle udarem mózgu (naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu). Niedowład narastający powoli może być wywołany guzem mózgu.

 

Przyczyny

Niedowład jednej kończyny górnej (monoplegia brachialis) rzadko jest spowodowany uszkodzeniem rdzenia, natomiast prawie zawsze jest wywołany albo uszkodzeniem mózgowia (na przykład w wyniku guza, urazu bądź udaru mózgu), albo zapaleniem nerwów unerwiających tę kończynę.

 

Leczenie i rehabilitacja

Leczenie powinno po pierwsze wyeliminować przyczynę niedowładu (usuniecie guza lub krwiaka, leczenie niedokrwienia centralnego układu nerwowego), a po drugie – musi uwzględniać zapobieganie jego skutkom (zanikom mięśni i zmianom troficznym). Skuteczna będzie metoda elektrostymulacji. Jest to pobudzanie wybranych grup mięśni do odpowiednio silnego skurczu, który je wzmocni i może nawet kilkukrotnie przyspieszyć regenerację nerwów. Zabiegi powinny odbywać się codzienne, aż do czasu odzyskania funkcji kończyny. Stymulowane mogą być mięśnie nawet u osób ciężko chorych, ponieważ nie angażuje to układu krwionośnego ani oddechowego.

 

Rokowania

Niedowłady kończyny górnej można ograniczyć lub pokonać, ale wymaga to czasu, ćwiczeń i zabiegów. Stymulację powinno się zastosować jak najszybciej, nie później niż miesiąc po urazie (udarze). Zapobiega to degradacji mięśni i znacznie skraca okres rehabilitacji. Często może wręcz zadecydować o stopniu odzyskanej sprawności.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Lekarz.
No i gitara.
Janusz
Witam. Mam 65 lat, ostatnim czasem zauważyłem u mnie dziwne objawy. Początkowo były to szybkie zmęczenia dłoni i rąk, potem zauważyłem, że lewa powieka opada mi bardziej niż prawa. Dodatkowo, do tego wszystkiego doszła zmiana barwy głosu, która stała się bardziej chrypowata i basowa. Szukałem informacji na ten temat w internecie i dotarłem do tego tekstu: [...] - co mam teraz zrobić? Czy to rzeczywiście może być niedowład kończyn? Czy to może skończyć się wózkiem? Dodam, że nigdy nie chorowałem na poważne zaburzenia, tylko grypa, przeziębienia, wyrostek robaczkowy - raz miałem złamane obie nogi, jak spadłem z rusztowania. Obecnie czekam na emeryturę, jeszcze rok pracy mi został. Pozdrawiam, Janusz.