Publikacja ze strony www.fasebj.org może zmienić sposób leczenia urazów mięśni spowodowanych przez uprawianie sportu oraz monitorowanie pacjentów, którzy stosują silne leki przeciwzapalne. Dlaczego? Ponieważ naukowcy po raz pierwszy wykazali, że stan zapalny pomaga uszkodzonym tkankom mięśniowym wrócić do zdrowia – ta teoria niszczy obowiązujące dotychczas przeświadczenie, że przeszkadza on w gojeniu się urazów. Kto wie, czy rewelacje amerykańskich naukowców nie doprowadzą do powstania nowych sposobów leczenia uszkodzeń mięśni spowodowanych przez urazy, chemikalia, infekcje, odmrożenia czy będących efektem ubocznym stosowania leków. Co więcej, może się okazać, że konieczne będzie dokładne przebadanie środków przeciwzapalnych, aby upewnić się, czy nie eliminują one dobroczynnych efektów stanu zapalnego.

 

 

„Mamy nadzieję, że nasze odkrycia zainspirują kolejne badania, które pozwolą na dokładne poznanie roli, jaką pełni stan zapalny w warunkach klinicznych, dzięki czemu możliwe będzie wykorzystanie jego pozytywnych skutków i eliminacja negatywnych” – powiedział dr Lan Zhou, który prowadzi badania w ramach działalności kliniki stanowej Cleveland w Ohio.

Reklama

 

Zespół dra Zhou odkrył, że obecność komórek zapalnych (makrofagów) w ostrych urazach mięśni powoduje zwiększenie poziomu czynnika wzrostu (insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1), który znacznie zwiększa stopień regeneracji mięśni. Naukowcy wykazali, że komórki zapalne mięśni produkują największe ilości IGF-1 pozytywnie wpływającego na zdolności regeneracyjne mięśni. Do tych wniosków doszli dzięki analizie dwóch grup myszy. Myszy z pierwszej grupy zostały zmodyfikowane genetycznie w taki sposób, aby nie występował u nich stan zapalny towarzyszący ostremu urazowi mięśni. Myszy z drugiej grupy nie były modyfikowane. Uszkodzenia mięśni w obu grupach zostały wywołane poprzez wstrzyknięcie chlorku baru. Organizmy myszy z pierwszej grupy nie potrafiły naprawić uszkodzonych mięśni, natomiast z drugiej dość szybko wyleczyły urazy. Dalsze badania wykazały, że to IGF-1 znacznie podwyższa zdolności regeneracyjne.

„Aby leczyć urazy potrzebny nam jest kontrolowany stan zapalny – mów dr Weissmann, redaktor naczelny magazynu FASEB Journal. – Dawno zauważono, że intensywne stosowanie leków przeciwzapalnych zwalnia proces leczenia. Dzięki naszym badaniom, wiemy. dlaczego się tak dzieje – IGF-1 oraz inne substancje wydzielane przez komórki w stanie zapalnym pomagają w leczeniu urazów”.


Źródło: www.eurekalert.org