Kłopoty z nieprzyjemnym zapachem z ust to problem, który dotyka blisko 80 procent społeczeństwa – w równej mierze kobiet, jak i mężczyzn. Często stanowi przyczynę kompleksów i utrudnia relacje towarzyskie. Mimo to bywa bagatelizowany, a typowym złotym środkiem staje się guma do żucia. Niestety, to jedynie doraźne rozwiązanie. Ważne jest zatem, by odnaleźć przyczynę, a nie tylko leczyć skutki nieświeżego oddechu.

 

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Głównym powodem nieświeżego oddechu jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz brak systematyczności w myciu zębów. Resztki jedzenia stanowią idealną pożywkę dla grzybów oraz bakterii. Tworzy się kamień nazębny, a w konsekwencji rozwijają się choroby zębów (m.in. próchnica), dziąseł oraz śluzówki. Wszystkim tym dolegliwościom towarzyszy nieświeży oddech. Również na języku gromadzą się liczne bakterie i dlatego powinien on być regularnie czyszczony. Istotne jest także używanie nici dentystycznych, płynów do płukania ust oraz sprayów do pielęgnacji jamy ustnej.

Reklama

 

Schorzenia laryngologiczne

Drugim powodem nieświeżego oddechu mogą być problemy laryngologiczne. Osoby, które często chorują na zapalenie zatok i migdałków, anginę oraz nieżyt nosa częściej są narażone na kłopoty z nieprzyjemnym zapachem z ust. Dzieje się tak dlatego, że na migdałkach, w tak zwanych niszach, może się osadzać nieprzyjemna wydzielina, która spływa z chorych zatok lub nosa. Efekt ten może się nasilać przy złej pracy ślinianek.

 

Problemy gastryczne

Niektóre choroby, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, niedostateczna ilość wytwarzanych enzymów trawiennych oraz grzybica przewodu pokarmowego, również mogą być przyczyną problemów z nieświeżym oddechem. Należy jednak najpierw zbadać i wykluczyć dwa pierwsze powody pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust (czyli schorzenia stomatologiczne i laryngologiczne), zanim zdecydujemy się na poszukiwanie tych przyczyn w problemach gastrycznych.

 

Używki

Musimy pamiętać, że palenie papierosów, nadmierne picie kawy, herbaty oraz alkoholu może również powodować nieprzyjemny zapach z ust. Warto więc ograniczyć spożycie używek do minimum, a najlepiej zrezygnować z nich na stałe.

Jak uniknąć problemu nieświeżego oddechu?

Podstawą jest prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej oraz stała regularna kontrola stomatologiczna. Należy również zwracać szczególną uwagę na odpowiedni dobór preparatów i akcesoriów, takich jak szczoteczka o zębów o właściwie dobranej miękkości, pasta do zębów, która zawiera składniki zapobiegające tworzeniu się płytki nazębnej oraz dająca długotrwały efekt świeżości i czystości, a także płyn do płukania, nici dentystyczne oraz spray do pielęgnacji jamy ustnej.