Kłopoty z nieprzyjemnym zapachem z ust to problem, który dotyka blisko 80 procent społeczeństwa – w równej mierze kobiet, jak i mężczyzn. Często stanowi przyczynę kompleksów i utrudnia relacje towarzyskie. Mimo to bywa bagatelizowany, a typowym złotym środkiem staje się guma do żucia. Niestety, to jedynie doraźne rozwiązanie. Ważne jest zatem, by odnaleźć przyczynę, a nie tylko leczyć skutki nieświeżego oddechu.

 

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Głównym powodem nieświeżego oddechu jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz brak systematyczności w myciu zębów. Resztki jedzenia stanowią idealną pożywkę dla grzybów oraz bakterii. Tworzy się kamień nazębny, a w konsekwencji rozwijają się choroby zębów (m.in. próchnica), dziąseł oraz śluzówki. Wszystkim tym dolegliwościom towarzyszy nieświeży oddech. Również na języku gromadzą się liczne bakterie i dlatego powinien on być regularnie czyszczony. Istotne jest także używanie nici dentystycznych, płynów do płukania ust oraz sprayów do pielęgnacji jamy ustnej.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Schorzenia laryngologiczne

Drugim powodem nieświeżego oddechu mogą być problemy laryngologiczne. Osoby, które często chorują na zapalenie zatok i migdałków, anginę oraz nieżyt nosa częściej są narażone na kłopoty z nieprzyjemnym zapachem z ust. Dzieje się tak dlatego, że na migdałkach, w tak zwanych niszach, może się osadzać nieprzyjemna wydzielina, która spływa z chorych zatok lub nosa. Efekt ten może się nasilać przy złej pracy ślinianek.

 

Problemy gastryczne

Niektóre choroby, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, niedostateczna ilość wytwarzanych enzymów trawiennych oraz grzybica przewodu pokarmowego, również mogą być przyczyną problemów z nieświeżym oddechem. Należy jednak najpierw zbadać i wykluczyć dwa pierwsze powody pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust (czyli schorzenia stomatologiczne i laryngologiczne), zanim zdecydujemy się na poszukiwanie tych przyczyn w problemach gastrycznych.

 

Używki

Musimy pamiętać, że palenie papierosów, nadmierne picie kawy, herbaty oraz alkoholu może również powodować nieprzyjemny zapach z ust. Warto więc ograniczyć spożycie używek do minimum, a najlepiej zrezygnować z nich na stałe.

Jak uniknąć problemu nieświeżego oddechu?

Podstawą jest prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej oraz stała regularna kontrola stomatologiczna. Należy również zwracać szczególną uwagę na odpowiedni dobór preparatów i akcesoriów, takich jak szczoteczka o zębów o właściwie dobranej miękkości, pasta do zębów, która zawiera składniki zapobiegające tworzeniu się płytki nazębnej oraz dająca długotrwały efekt świeżości i czystości, a także płyn do płukania, nici dentystyczne oraz spray do pielęgnacji jamy ustnej.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
DP
Cuchnąca wydzielina gromadząca się u niektórych w niszach na migdałkach i w ich okolicy nazywana jest detrytem. A bakterie bytujące w nieleczonych wrzodach żołądka i wydzielające cuchnące gazy to Helicobacter pylori, zarazić się nimi można np. poprzez kontakt z tą samą butelką z napojem, czy też pocałunek z osobą zarażoną HP.