Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie kosmetyków zawierających komórki macierzyste i w jaki sposób są one pozyskiwane?

 

Od pewnego czasu na rynku kosmetycznym dostępne są produkty do pielęgnacji skóry z komórkami macierzystymi. Stanowią one obecnie jedną z najnowszych rewolucji anti-aging w kosmetologii. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do zwiększania ekspresji genów odpowiedzialnych za wygląd skóry.

Reklama

 

W medycynie

Komórki macierzyste ze względu na pochodzenie dzielimy na dwa rodzaje: embrionalne oraz somatyczne. Embrionalne komórki macierzyste pozyskiwane są z embrionów, a somatyczne pochodzą z niezróżnicowanych komórek. W medycynie próbuje się je wykorzystywać w terapii niektórych chorób, takich jak cukrzyca, choroba Alzheimera, ślepota, choroby serca, wątroby i nerek, mukowiscydoza, osteoporoza czy choroba Parkinsona, a także w chirurgii plastycznej. Niestety, nauka nie zgłębiła wystarczająco tej dziedziny i potrzeba jeszcze wielu badań laboratoryjnych, aby móc dokładnie poznać mechanizmy działania komórek macierzystych i w pełni wykorzystać je w medycynie.

 

W kosmetologii

Regulacje unijne zabraniają stosowania w kosmetykach pielęgnacyjnych składników pochodzenia zwierzęcego lub ludzkiego, dlatego do ich wytwarzania używa się jedynie linii komórek pochodzących z roślin, takich jak jabłka, pomarańcze, szarotki oraz palmy daktylowe. Zamyka się je w liposomach – nośnikach, które pomagają im się przedostać do głębszych warstw skóry. Kosmetyki z komórkami macierzystymi mają za zadanie stymulować produkcję kolagenu oraz przedłużać życie fibroblastrów, czyli komórek wytwarzających włókna kolagenowe. Chronią także przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu skóra na dłużej pozostaje jędrna i gładka w dotyku.

Wprawdzie komórki macierzyste występują naturalnie w naszej skórze, ale wraz z wiekiem ich działanie słabnie, a skóra staje się wiotka i pozbawiona elastyczności. Dlatego warto zadbać o jej kondycję już wcześniej i skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam dzisiejsza nauka i możliwości firm kosmetycznych.

Żyj Długo