Bolesne, nocne skurcze nóg występują niemal dwa razy częściej latem niż zimą – twierdzą kanadyjscy naukowcy.

 

Lekiem często przepisywanym na tę dolegliwość jest chinina, zatem badacze sprawdzili, ile nowych recept wystawiono pacjentom w Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie w okresie od 1 grudnia 2001 do 31 października 2007 roku. Dostało je 31 339 osób, przy czym 61 proc. tej liczby stanowiły kobiety. Następnie naukowcy przeanalizowali statystyki wyszukiwarki Google dla USA i Kanady dla słów „skurcze nóg”.

Reklama

 

Okazało się, że najwięcej recept na chininę wypisywano w Kanadzie w lipcu. Również w tym miesiącu najwięcej osób wyszukiwało wymienioną frazę w Internecie. Z kolei w Australii najwięcej wyszukiwań dotyczących skurczów nóg stwierdzono w styczniu, a więc w środku australijskiego lata. Podobnych trendów nie zaobserwowano w przypadku bólów pleców, kamieni nerkowych, migreny, trądziku ani napadów paniki.

– Chociaż znane są już nieliczne raporty informujące o nasilających się skurczach nóg u ciężarnych kobiet w miesiącach letnich, nasze badania dowodzą, że problem sezonowego występowania tej dolegliwości dotyczy ogółu populacji – dowodzi dr Scott Garrison z uniwersytetu stanu Alberta w Edmonton.

Wyniki badan kanadyjskich naukowców mogą mieć implikacje w praktyce lekarskiej.

– W krajach, w których chinina jest nadal powszechnie stosowana w profilaktyce nocnych skurczów nóg pomimo ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa jej przyjmowania (na przykład w Kanadzie i Wielkiej Brytanii), lekarze mogą sugerować swoim pacjentom czasowe odstawienie tego leku w sześciu chłodniejszych miesiącach roku.

Lekarze ostrzegają, że siarczan chininy stosowany w celu złagodzenia bolesnych skurczów nóg nie jest zalecany jako rutynowy środek ze względu na niebezpieczne skutki uboczne. Lekarze powinni zatem przepisywać czterotygodniową kurację chininą, aby sprawdzić, czy w ogóle będzie ona skuteczna, a następnie zachęcać pacjentów do stopniowego odstawiania leku.

 

Źródło: www.sciencedaily.com