Aż 86 proc. Polek i Polaków cierpi na powtarzające się bóle kręgosłupa. Wciągu ostatnich dwóch lat, odsetek ten zwiększył się aż o 13 proc.

 

– Przyczynami takiego stanu rzeczy są brak aktywności fizycznej i nadwaga – mówi Andrzej Kępczynski, fizjoterapeuta cytowany w raporcie. – Obciążenie nadprogramowymi kilogramami często prowadzi do nieprawidłowej postawy ciała. Z czasem nie tylko kręgosłup nie daje rady, ale i kolana, i inne stawy. Dolegliwości kostne są jak padające kostki domina. Jedna pociąga za sobą następną. Finalnie – nieraz już po kilku miesiącach – chory staje się cały układ kostny.

Ekspert uważa, że nie należy lekceważyć nawet bagatelnych dolegliwości pojawiających się w kręgosłupie, bo te z czasem narastają i przenoszą się na inne fragmenty układu kostnego. Za prawidłowe przeciwdziałanie uważa masaże oraz stosowanie taśm kinezjologicznych, które są łatwe w zakładaniu iw krótkim czasie mogą przynieść sporą ulgę. Usuwają ból i prostują przygarbioną sylwetkę, przez co zapobiegają przenoszeniu się deformacji poza ich pierwotne źródło.

Źródło: Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego