LECZENIE GŁODEM.
Głodówka znana była w medycynie już w czasach starożytnych zarówno jako metoda zapobiegawcza, jak i lecznicza. „Lepiej pościć przez dzień, niż brać lekarstwa” mawiał ojciec medycyny – Hipokrates, a w starożytnej medycynie chińskiej istniało mądre, acz nieco przewrotne powiedzenie, że „trzy czwarte żołądka karmią człowieka, a pozostała ćwierć – jego lekarza”.

 

Terapia głodem powraca dziś w wielu krajach do łask, na co złożyły się zarówno jej korzystne efekty w leczeniu wielu chorób jak i lepsze poznanie mechanizmów regulacyjnych organizmu. Głodówki umiejętnie zastosowane okazują się pomocne w leczeniu przewlekłych schorzeń na tle miażdżycowym, w nadciśnieniu tętniczym, w nieżytach i stanach zapalnych żołądka, pęcherzyka żółciowego, trzustki, a także w gośćcu stawowym i schorzeniach alergicznych.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Nauka nie ma wątpliwości, że jednym z głównych powodów zapadania na wiele chorób cywilizacyjnych jest obciążenie ustroju na skutek długotrwałego przekarmiania. Wskazania do okresowych głodówek istnieją prawie u wszystkich z nas, bowiem jemy za dużo, za tłusto i za słodko, w rezultacie czego w tkankach gromadzone są trujące produkty przemiany materii. Z czasem coraz bardziej zaburzają one funkcjonowanie narządów, przyśpieszając starzenie się organizmu.

 

Oczyszczanie

Zmiana utartych przyzwyczajeń żywieniowych, która może nas uchronić przed chorobami i pozwolić cieszyć się zdrowiem aż do późnej starości, nie przychodzi jednak łatwo. Jednym ze sposobów zdyscyplinowania swojej diety jest praktykowanie okresowych głodówek. Głodówki, oczyszczając organizm, zapobiegają chorobom i zbyt szybkiemu starzeniu się, przywracają też znieczuloną przez używki wrażliwość organizmu – smakową, umysłową i duchową.

We współczesnej cywilizacji, zaspokajając ponad miarę instynkt jedzenia, działamy przeciw własnemu organizmowi, dostarczając mu nie tylko zbyt wiele surowców energetycznych, ale zatruwając go i utrudniając mu działanie. Głodówka lecznicza ma uruchamiać proces odwrotny – organizm przestawia się na odżywianie wewnętrzne, zaczyna się proces samoniszczenia i wydalania resztek metabolicznych – składników chorych tkanek i toksyn.

 

Dla kogo?

Okresowe głodówki mogą być pomocne niemal każdemu, jednak do ich przeprowadzania są medyczne przeciwwskazania:

nie powinno się ich stosować przy nieustabilizowanej cukrzycy, gruźlicy, nadczynności tarczycy, w chorobie nowotworowej, przy marskości wątroby, a także w okresie ciąży i karmienia.

 

Jak się przygotować do głodowania?

Najdalej na kilka dni przed rozpoczęciem postu należy odstawić szkodliwe pokarmy i używki, gdyż organizm może przeżyć prawdziwy wstrząs, gdy przestanie być podtruwany i jednocześnie poddany głodówce.

Leczenie głodem należy zawsze zaczynać od głodówki jednodniowej. W przeddzień dobrze jest ograniczyć kolację do kubeczka kefiru. Głodówka trzydniowa wymaga już spełnienia dalszych warunków: powinna być poprzedzona 2–3-dniową lekkostrawną dietą z przewagą owoców, surowych warzyw i soków, w przeddzień wieczorem dobrze jest wykonać lewatywę z ciepłej wody dla oczyszczenia całego jelita grubego. Podstawowym warunkiem powodzenia kuracji jest atmosfera spokoju, zminimalizowanie, a jeszcze lepiej wykluczenie napięć i stresów – głodówki nie uda się więc połączyć z intensywną pracą zawodową.

 

Tylko woda

W czasie głodówki dozwolone jest właściwie tylko picie niegazowanej wody, ew. z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny. Na czas głodówki, po porozumieniu się z lekarzem, można odstawić niektóre przyjmowane leki. Głodując, w ciągu pierwszych 2 dni możemy silnie reagować na wszelkie bodźce kojarzące się z jedzeniem. Można wówczas próbować odwrócić uwagę w innym kierunku, a żołądek oszukać paroma łykami wody. Z czasem uczucie głodu będzie zanikać, mogą jednak pojawiać się krótkotrwałe, poranne bóle głowy, a także nudności i osłabienie oraz gorszy sen. Intensywność tych objawów zależy od tego, jak wiele używek czy lekarstw stosowaliśmy w przeszłości. Jeśli takie dolegliwości nie nasilają się, nie ma powodu, aby głodówkę przerywać.

 

Nic na siłę

Jeśli gwałtownie spadła lub wzrosła temperatura ciała, wystąpiła arytmia w pracy serca lub mocno spadło ciśnienie krwi. głodówkę należy przerwać. Ci, którzy mają problem z przebrnięciem przez pierwszy dzień postu mogą pić np. niesłodzone soki, albo rozpocząć post dopiero po śniadaniu czy wczesnym obiedzie, aby godziny gdy łaknienie jest największe przypadły na czas snu. W czasie całego postu najlepiej pić tylko wodę z sokiem wyciśniętym z cytryny. Pomoże to zniwelować negatywne symptomy, jakie towarzyszą oczyszczaniu organizmu i przyśpieszy ten proces. Procesowi oczyszczania towarzyszy nieco częstsze oddawanie moczu, niezbyt przyjemny oddech oraz obłożony język – tym bardziej im większe było zatrucie organizmu.

 

Najtrudniejszy pierwszy krok

Najtrudniejsze są pierwsze 2–3 dni postu, kiedy organizm usuwa najwięcej toksyn.

W porach przeznaczonych zwykle na posiłek można zająć się ćwiczeniami wymagającym aktywności całego ciała, na przykład szybkim spacerem, biegiem, jazdą na rowerze czy niezbyt ciężką, ale absorbującą pracą. Regularne ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie i poprawiają wygląd, ale także samopoczucie.

Post dłuższy niż trzydniowy wymaga stosowania lewatywy, by wypłukiwać z organizmu toksyny, gromadzące się w jelitach. To konieczny zabieg, bowiem zapobiega ponownemu wchłonięciu przez krew.

 

Coraz łatwiej

Po trzech dniach postu pojawia się uczucie lekkości, poprawia się samopoczucie. Zanika uczucie głodu. Zaczyna znikać niepotrzebny tłuszcz, a także obrzęki i zmiany skórne. Organizm „karmi się” chorą tkanką. Daje to efekt odmładzający, gdyż chora tkanka zostaje zastąpiona nową. Taki mechanizm jest przyczyną wielu uzdrowień w rezultacie dłuższego postu, ale czas trwania głodówki jest zawsze sprawą bardzo indywidualną. Czasem np. z powodu niespodziewanego stresu kuracja może się nie udać; warto jednak podjąć ją znowu w innym terminie. Najlepiej zaczynać od głodówek krótkich (częściej przeprowadzanych), stopniowo wydłużając czas ich trwania (np. głodówki 10-dniowe można przeprowadzać co 2-3 miesiące).

 

Mądrze znaczy bezpiecznie

Wielkie znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa głodówki ma nie tylko jej przebieg, ale i zakończenie. Natychmiastowy powrót do spożywania dań ciężkostrawnych, zwłaszcza mięsnych może być ryzykowny. Dlatego pierwszego dnia po głodówce należy pić tylko soki o temperaturze pokojowej, rozcieńczone wodą. Po dłuższych głodówkach dietę sokową stosuje się przez 2–4 lub więcej dni. Następnie można przejść do małych porcji warzyw i owoców (utartych lub po obróbce termicznej), stopniowo rozszerzając dietę...

 

Rodzaje postów

  • post ścisły, tylko na wodzie
  • post na świeżych sokach owocowych i warzywnych
  • post „Daniela”, owocowo–warzywny
  • post częściowy (rezygnacja z mięsa, słodyczy, ulubionych potraw, jedzenie tylko jednego posiłku dziennie, czyli rezygnacja z rzeczy, które lubimy szczególnie i które sprawiają nam przyjemność).

 

A może półpost?

Najbardziej bezpieczne jest stosowanie półpostów, np. warzywno-owocowego, zwanego postem Daniela, w którym dzięki spożywaniu warzyw organizm otrzymuje wiele witamin, minerałów i innych substancji bioaktywnych, a rolę pochłaniacza toksyn pełni roślinny błonnik. W tej formie postu można jeść do woli i nie czuje się głodu. Dzięki uruchomieniu mechanizmów odżywiania wszystkie szkodliwe złogi zostają wydalone, w efekcie czego wzrasta poprawa odporność, bowiem energia zwykle zużywana na trawienie pokarmu, może być użyta na wzmocnienie systemu obronnego.

Jacek Godek


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
rraania
wspanialy wpis!!!! powodzenia!
Wiktoria
Lepiej takich sztuczek nie próbować twój organizm dojrzewa , potrzebuje dużo witamin
Ina
Dziękuję, że podzieliłeś się swoim doświadczeniem. Mama chorowała na raka gruczołu piersiowego - dopiero kilka lat po jej amputacji piersi znalazłam informacje dotycząca terapii Gersona. Gdybym znała tą metodę wcześniej może mogłabym jej pomóc... Teraz mówię o niej wśród znajomych a nawet i nieznajomych.
Ina
Również uważam, że waga jest odpowiednia. Jeśli nie jesteś zadowolona z figury to może zacznij systematycznie ćwiczyć, by ujędrnić ciało :) Pozdrawiam
pap
w sam raz.
rychu
wyslalem Ci krociotki mailik- moze sie skontaktujemy ?Rycho
Zofkoch@hotmail.com
Rok temu umarla moja siostra na raka pecherza, teraz u mnie w moczu jest bardzo duzo krwi, nie jest to infekcja, antykiotyk nie pomogl ,czekam na dalsze badania. Miron,jesli mozesz mi pomoc prosze o kontakt, mam zamiar przeprowadzic glodowke i oczyszczania organizmu ale nie wiem jak sie za to zabrac.Moj adres Zofkoch@hotmail .com:-*
Katherine
Zaczynam od jutra glodowke, bo musze sie wreszcie wziasc za siebie, Moj organizm jest dosc zanieczyszczony , wiec trzeba sie jakos za to zabrac. Zawsze nazbiera sie duzo toksyn, nawet jak sie jest veganinem...
Ajga
Dziś, po 5 dniach głodówki przechodzę pomału do fazy wyjścia i mogę już co nie co na ten temat powiedzieć. Nie mogę tak jak co po niektórzy piać jak to cudownie się czułam, bo bym skłamała...uczucie głodu wcale mnie nie opuściło, nawet do tej chwili pomimo przyswojenia jabłkowej paciaji ssie mnie i burczy mi w brzuchu, fali oczyszczenia też wyjątkowo nie odczułam, ale to akurat może wynikać z faktu, że moja kuchnia przeszła rewolucję już dobrych kilka lat temu i od tamtej pory są w niej jedynie wartościowe produkty, słoiki przetworów z "domowej fabryki" i bukiet warzyw i owoców. Mimo młodego wieku,mam 26 lat, mam już spore doświadczenie w odżywianiu. Bardzo mnie to interesuje, ponieważ uważam że nasze ciało jest naszą świątynią, a to co jemy ma wpływ na to jak myślimy:-) Dlatego też postanowiłam spróbować i głodowania. Chciałabym takie okresy nie jedzenia powtarzać i przedłużać...mam nadzieję, że to mi się uda. Spróbuję zawalczyć ponownie przed gwiazdką:-)Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki, za tych którzy zaczynają!
Bea
Witam,kochani może przyda się moje doświadczenie, byłam na dwóch postach owocowo warzywnych w ośrodkach nadmorskich, pierwszy raz wielka kata, podjadalam słodycze popijając ławka miedzy posiłkami, rok pózniej super udało się 10dni bez wielkiego wysiłku,tajemni ca:Przez prawie tydzień przed wyjazdem nastawialam się psychicznie i nawet rozmawiałam z moim ciałem,co by wytrzymalo te zmianę dla jego dobra, wkrótce będę próbować 21 dni dla oczyszczenia, wyzwanie nie z tej planety bo tym razem w domu i do tego musze karmić moja dziatwe! W tej całej przygodzie pomocne są ksiazki dr Dąbrowskiej, motywujace i przygotowujące technicznie. Powodzenia!Bea
Krysia
Dzisiaj jest 4 dzień mojej głodówki, najtrudniejsze dla mnie były pierwsze 2 dni najtrudniejsze w sensie głodu odczuwałam głod potem juz było dobrze. Straciłam 3,5 kg w 4 dniu czyli to co chcialam, dzisiaj wracam wieczorem do normalenego żywienia tzn najpierw soki rozcienczone, potem owowce i tak stopniowo będę wprowadzać jedzenie.
Ewa007
Przeprowadziłam już kilka głodówek w ciągu 20 ostatnich lat życia. Zaczęłam od 3 dni, teraz robię 10 dniowe oczyszczanie. Mój mąż głodował już 21 dni :-) Mam 45 lat , a niektórzy zwracają się do mnie per "TY" :D, co przysparza mi nie tylko jako kobiecie wielkiej radości, ale jako praktykującej dietetyczce :-)Cieszę się ,że jest dużo osób zainteresowanyc h takim sposobem oczyszczania organizmu, ponieważ jestem przekonana,że jest to NAJLEPSZY i NAJSKUTECZNIEJS ZY sposób... Kiedyś przeczytałam celujące określenie głodówki, a mianowicie:"operacja bez skalpela"Pozdrawiam wszystkich głodówkarzy ;-) i życzę powodzenia
Hexe_eb
hej mialam okazje osobiscie poznac pozytywne dzialanie glodowki jednak odkad latek przybylo przybylo tez kilogramow, problemow z cera i zauwazylam ze coraz trudniej je stracic. Mam 31 lat, 170 i 67 kg. Kiedys wazylam max 60 i bylam dla mnie idealna. Teraz nadal mam kupe fajnych ciuszkow z ta roznica ze "tylek" nie pasuje! ;-) dlatego postanowilam kolejny raz sprobowac! Mam w planie 14 dni wytrzymac. Bedzie ciezko bo w domu jemy duzo mieska :cry: Ale z wasza pomoca dam rade!!! Pozdro z Wiednia i kciuki za wszystkich
marta
szukam osoby ;ktora zacznie ze mną post warzywno-owocowy od dzisiaj:-)
majka
ja mam 175 i ważę 85kg często choruję i biorę antybiotyk, czytałam że post daniela pomaga właśnie na oczysczenie krwi z drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie wiem jak dam radę 6 tygodni na samych warzywkach niskoskrobiowyc h i niesłodkich. Ale chcę zmienić swoje życie, trzymajcie za mnie kciuki jutro zaczynam ;-)
xxx
Ja zaczynam teraz:-) tylko woda do niedzieli:-)
::::@
hej wam tez zaczelam taka glodowke dopiero 1 dzien pije wode z cytryna i nic nie jem :-)mam nadzieje ze wytrzymam kilka dni:-)
Anecia
hej!Dzisiaj głoduję 2 dobę i jest super. Wierzę w,ze będę czuć się lepiej i lżej. Planuje 11 dni. Mam 173 i 79kg.Wierzę,ze odtruje swój organizm i stracę kilka kg. Trzymajcie za mnie kciuki i dołączcie się.
Głodówkowicz
...że inaczej będzie przebiegać proces oczyszczania u osób z nadwagą, a inaczej u szczupłych. Zanim organizm zabierze się do czyszczenia i spalania toksyn u osoby z nadwagą musi najpierw zużyć rezerwy tłuszczu zgromadzone pod skórą. Dlatego czas głodowania u osoby otyłej będzie znacznie dłuższy niż u chudzielca.Ważny jest też sposób , wychodzenia z głodówki dłuższej niż trzy dni z czyszczonym jelitem. Można sobie narobić dużo szkody w organiźmie przez nieumiejętne spożywanie niewłaściwych pokarmów w nadmiernej ilości. Pozdrawiam Mirona :-)
Monia
Znalazłam ta stronę przez przypadek, dużo ostatnio czytam o głodówkach, ponieważ mam zamiar zacząć, ale jak wszystko trzeba robić z głową. Mam wzrost 180 i ważę 103 kg, wiem masakra! Chociaż nie powiem, to że jestem bardzo wysoka jakoś to wyrównuje, ale moje samopoczucie jest coraz gorsze. kiedyś ważyłam 70 kg i też wiecznie wydawalo mi sie że jestem za gruba. A teraz.... no cóż... więc zaczynam od lekkiej diety i do dzieła, będę komentować moje poczynania.
Miron
Kochani,Zachoro wałem na raka pęcherza, histopatologia mówiła o bardzo wysokim stopniu złośliwości. Zanim doszło do zapowiadanej operacji intuicyjnie wprowadziłem do swojego życia kilka terapii: Gerson, amigdalina, Budwig, srebro i praca z energią. Co pomogło? Może wszystko. O głodówce nic nie wiedziałem, ale terapia Gersona jest poniekąd głodówką.Czyszczenie organizmu i lewatywy. Po 2 miesiącach obyło się bez resekcji pęcherza, a po pobraniu 10 wycinków żaden nie był złośliwy. Odkryłem w sobie wiele możliwości i obecnie w miarę możliwości pomagam innym.Nawet pracownicy oddziału na którym leżałem polecają pacjentom by przedzwonili do mnie w celach informacyjnych. Pomagam z wielką radością. Po czasie wiem, że praca z energią w celu samouzdrowienia to jeden z najważniejszych elementów terapii. Stosuję pobieranie leczniczej energii z rodziną i znajomymi. Efekty są. Powróciłem do zrównoważon ej diety, a obecnie jestem w trzecim dniu głodówki. Czuję się znakomicie, dołączyłem lewatywę by toksyny nie powracały do krwioobiegu. Jeszcze jeden dzień i powrót do zrównoważon ej. Życzę wszystkim wytrwałości w dążeniu do zdrowego życia. PoZdrawiam.PS dajcie znać jeśli chcecie więcej informacji.
k.
No co ty, musisz być bardzo szczuplutka... Nie odchudzaj się, jesteś wysoka i bardzo mało ważysz (dla porównania ja mam 1.60m i 60kg wagi a wyglądam ok:D).
Paulina
Czy przy wzroscie 175 waga 60 kg to bardzo duzo ???
k.
Co do picia zielonej herbaty - odradzam. Niektóre osoby (z delikatniejszym żołądkiem) w ogóle nie powinny pić zielonej herbaty na czczo a co dopiero podczas głodówki. Zielona herbata wywołuje lekkie skurcze żołądka - w moim przypadku wypita na głodnego sprawia, że wymiotuję, także... ostrożnie.Paulina - głodówki nie powinno się podejmować w okresie dorastania. Dziewczynki mdleją, bo nie zjedzą śniadania a co dopiero jeśli nie będą jadły przez kilka dni? Jeśli chcesz schudnąć poproś lekarza rodzinnego o skierowanie do dietetyka i odchudzaj się pod jego opieką, absolutnie nie głodź się.
Paulina
Mam 13 lat i chciałabym się oczyścić a przy okazji schudnąć czy to nie jest coś złego??
Basia24
Ja własnie dziś zrobilam sobie dzień głodówki. Od wczoraj od godz 16 nic nie jadłam. Mineło już 30 godzin jak nic nie jem. Pije przygotowaną wodę z cytryną. I będąc u koleżanki wypiłam zieloną herbate nie słodzoną. Myślę ze nie zaszkodziła mojemu organizmowi. Uważam że możesz spokojnie pić swój ulubiony napój.
Sylwia
co z moim ulubionym napojem zaraz po wódzie czyli , czy można pić zieloną herbatę podczas głodówki oczyszczającej?pozdrawiam
Koleś
"Jest super.Dodany przez Michał, 15.09.2010 "W moim przypadku, również przyczyną odstawienia jedzenia był silny stres, który nie pozwalał mi nic przełknąć, dzięki temu te pierwsze 3 dni przeszły bez objawowo, żadnych ciągot do jedzenia.Wykorzystałem ta sytuację bo przy wzroście 174cm, ważyłem 105kg, z tym , ze nie byłem "gruby" bo mam dosyć masywna budowę, no , ale "bebzun" był.Piję specjalne płyny mineralno-witaminowe i nie jem już 14 dzień, nie odczuwam dyskomfortu, nie mam ochoty na jedzenie, chociaż sytuacja stresowa minęła.Na dzień dzisiejszy ważę 94kb, nie mam "bebzuna" i mam wrażenie, ze rzeczywiście to było szczęście w nieszczęściu, dobrze, ze umiałem to wykorzystać.Teraz tylko przeglądam fora internetowe, jak bezpiecznie wrócić do normalnych posiłków.Podziękuje kilku pozycjom w menu, zmienię chleb na ciemny, Trochę kasz sobie przypomnę, które i tak lubiłem.Skoro lubiłem mięso, to również mogę zjeść kurczaka gotowanego, zamiast ociekającego tłuszczem.Czy wytrwam, w tej zmianie??Na pewno, zawsze miałem postanowienie, tak odstawiłem cukier kilka lat temu (w napojach ciężko się ustrzec)Tak pozbyłem się kawy 2 lata temu i tak pozbyłem się papierosów 8 lat temu.Będę płakał, wył ale nie wezmę.I tak będzie z jedzeniem, nie jestem ascetą, nie będę jadł kiełki, ale mogę jeść Tuńczyka, gotowanego kurczaka, łososia, przegryzać orzechy, czasami udusić wątróbkę, kasza gryczana, używać oliwy z oliwek, ciemnego pieczywa, owoce morza (nawet nie drogie) itp.Dosyć robienia ze swojego ciała śmietnika !!
Maciej
Na stronie www.rstanislawski.pl można przeczytać ciekawe artykuły Pana Romualda Stanisławskiego .Szczególnie ciekawy wg mnie jest artykuł "Geneza postów religijnych" http://www.rstanislawski.sklepna5.pl/informacje/3/artykul-geneza-postow-religijnych.html. Gdzie jasno jest pokazane, że głodówki są stałym elementem naszego życia od zarania dziejów. Zawsze towarzyszyły człowiekowi dlatego też dziwi mnie fakt, że medycyna tak się przed nimi wzbrania! Przykład pana R. Stanisławskiego jest świetnym sposobem na pokazanie, że to działa. Metodą głodówki leczniczej wyleczył się z wielu chorób.
Michał
Mi niestety głodówka przyszła razem z innym stresem. Przed głodówką warzyłem 108 kilko:O jestem teraz w 5 dniu i jak narazie to nie mogę powiedzieć żeby było coś nie tak. organizm nie domaga się jedzenia. No może trochę, ale dużo pije wody niestety gazowanej ale ważne żeby pić. Pozdro i zachęcam:-)