Wyobraźmy sobie okulary wyposażone w soczewki, które w przysłowiowym mgnieniu oka zmieniają się z przezroczystych na przyciemnione i to na życzenie noszącego. Naukowcy informują, że są już bardzo blisko osiągnięcia tego efektu.

 

Takie okulary byłyby bardzo przydatne między innymi dla pilotów, pracowników sił porządkowych i innych osób, które na co dzień potrzebują korzystać z takich możliwości.

Naukowcy z Instytutu Technologii Stanu Georgia doszli do wniosku, że zwykłe soczewki fotochromatyczne dostępne obecnie na rynku nie zawsze spełniają oczekiwania wszystkich klientów. Na przykład gdy osoba z nich korzystająca prowadzi samochód lub nosi czapkę z daszkiem, soczewki nie zmieniają koloru nawet w pełnym słońcu. Ponadto większość z nich nie blokuje najbardziej ostrego światła, takiego jak promienie słońca odbite od śniegu. Zmiana koloru soczewek najczęściej trwa kilka minut, co może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo użytkowników.

Reklama

 

Amerykańscy naukowcy postanowili zatem wyeliminować te wady okularów fotochromatycznych i stworzyli nowy rodzaj soczewek, które potrafią zmienić kolor w ciągu kilku sekund za sprawą impulsu elektrycznego o niskim napięciu, który może być kontrolowany przez osobę korzystającą z okularów. Ładunek elektryczny umożliwiłby również zmianę odcienia szkieł na inny, wybrany spośród pełnej skali odcieni stosowanych w niekorekcyjnych okularach słonecznych. Co więcej – naukowcy twierdzą, że w swoim projekcie zastosowali technologię, którą można łatwo dostosować do produkcji przemysłowej.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Reklama