Odbijanie, zwane także bekaniem, polega na usuwaniu powietrza z żołądka lub przełyku poprzez usta. Jest zwykłym odruchem fizjologicznym. Czasami jednak może być objawem chorób przewodu pokarmowego bądź schorzeń neurotycznych.

 

Mechanizm odbijania

jest następujący: zwieracz górny przełyku podczas połykania pokarmu bądź wdechu obniża swoje napięcie, umożliwiając dostanie się do środka powietrza, a właściwie zassanie go do dolnej części przełyku (ciśnienie klatki piersiowej wówczas także się obniża). Ilość powietrza, która dostaje się do środka jest zależna od rodzaju posiłku, jego wielkości oraz tempa spożywania. Im posiłek bardziej obfity, popijany gazowanymi napojami i im bardziej bogaty w składniki zwiększające ilość gazu w kontakcie z kwasem solnym – tym tego gazu więcej. Wyliczono, że z każdym kęsem połykamy około 1 do 4 ml powietrza (średniej wielkości posiłek wiąże się z połknięciem ponad 150 ml powietrza). Po jedzeniu dolny zwieracz przełyku ma obniżone napięcie, w przeciwieństwie do ścian żołądka. Pod wpływem odruchów fizjologicznych większość powietrza wypychana jest na zewnątrz.

Reklama

 

Szybkie jedzenie, żucie gumy

to jedne z przyczyn częstego odbijania, związanego z połykaniem nadmiernych ilości powietrza. Częste odbijanie może być objawem choroby przewodu pokarmowego. Najczęściej dotyczy to osób z upośledzoną motoryką jelit i tzw. leniwym żołądkiem. Wówczas treść pokarmowa długo w nim zalega, co skutkuje gromadzeniem się gazów o nieprzyjemnym, gnilnym zapachu. Podobnie skutki mogą wystąpić także u osób posiadających przetokę okrężniczo- żołądkową. Wówczas gazy gromadzące się w jelicie grubym podchodzą do góry. Jest to związane z niedrożnością przewodu pokarmowego.

Częste odbijanie jest charakterystyczne dla osób neurotycznych (często odczuwających niepokój), a także cierpiących na takie przypadłości jak: choroba refluksowa przełyku, nadkwaśność żołądka, choroba wrzodowa. W niektórych przypadkach odbijanie może być zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych, np. zawału serca. Wówczas odbijaniu towarzyszy silny ból w klatce piersiowej.

 

Jak sobie poradzić z uciążliwym odbijaniem?

Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Często wystarczy zmiana diety oraz skorygowanie nawyków żywieniowych. Dolegliwość można leczyć farmakologicznie stosując preparaty mające za zadanie usprawnienie trawienia. Uciążliwe odbijanie może być zwiastunem poważniejszych chorób, warto więc zasięgnąć porady lekarza.