Profilaktyka to zapobieganie chorobom, a także wczesne ich wykrywanie i leczenie. Warto zacząć od przeprowadzenia ogólnego badania krwi. U zdrowego człowieka powinno się je wykonywać przynajmniej raz do roku. Po ukończeniu 40 lat należy dodatkowo kontrolować poziom cholesterolu i cukru we krwi. Co dokładnie oznaczają skróty nazw badań laboratoryjnych?

 

Ogólne osłabienie organizmu, bóle w kościach, szybka utrata wagi lub przybieranie na wadze, a także często pojawiające się siniaki to objawy, których nie należy bagatelizować. Aby lekarz mógł postawić trafną diagnozę, często wystarczy przeprowadzić ogólne badanie krwi oraz moczu. Morfologia krwi powinna wyjaśnić, co dokładnie dzieje się w naszym organizmie, lub dać podstawy do dalszych badań. Prawidłową interpretację wyników pozostawmy zawsze lekarzowi, jednak sami również powinniśmy umieć odczytać znajdujące się na nich nazwy.

Reklama

 

Jak się przygotować

Na badanie krwi przychodzimy zawsze rano (między godziną 7.00 a 9.00) na czczo. Staramy się również, aby w dzień wcześniej ostatni posiłek był spożyty przed godziną 18.00. Należy unikać nadmiernego wysiłku i przemęczenia w ciągu doby poprzedzającej badanie. Po przyjściu do laboratorium należy chwilę odpocząć. Wszystko to jest ważne, aby wyniki były jak najbardziej miarodajne.

 

Skróty nazw – objaśnienie

Morfologia krwi obwodowej to podstawowe badanie laboratoryjne krwi. Dzięki niemu można oznaczyć skład ilościowy krwi oraz cechy budowy elementów morfologicznych, takich jak krwinki czerwone, krwinki białe oraz płytki krwi.

  • OB – odczyn Biernackiego to szybkość, z jaką opadają krwinki czerwone w osoczu krwi w wyznaczonym czasie.
  • HGB (hemoglobina) – czerwony barwnik krwi, którego główną funkcją jest przenoszenie tlenu do organizmu
  • RBC (erytrocyty) – oznaczenie liczby czerwonych krwinek
  • WBC (leukocyty) – oznaczenie liczby białych krwinek
  • HCT (hematokryt) – stosunek objętości erytrocytów do całej objętości krwi
  • MCV – średnia objętość krwinki czerwonej
  • MCH – średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej
  • MCHC – średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej
  • PLT – płytki krwi, które biorą udział w procesach krzepnięcia krwi
  • RDW – zmienność rozkładu objętości erytrocytów
  • MPV – średnia objętość trombocytu

Na karcie z wynikami standardowo po lewej stronie znajduje się nazwa badania, następnie wynik (często wyrażony w postaci liczb lub symboli +/–) oraz jednostka, w jakiej jest wyrażony. To ważne, gdyż laboratoria mogą się posługiwać różnymi jednostkami dla jednego rodzaju badania. Dalej znajdują się wartości referencyjne, czyli minimalne i maksymalne wartości, w których zakresie powinien mieścić się wynik. Należy pamiętać, że powinno się go zawsze porównywać z normami, które podaje pracownia analityczna wykonująca badanie.