Ołów jest jednym z lepiej poznanych metali ciężkich stanowiących duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jest to pierwiastek mało ruchliwy, którego czas trwania w klimacie umiarkowanym jest oceniany na tysiące lat. Największe zagrożenie dla ekosystemów stanowi zanieczyszczenie ołowiem gleb kwaśnych. Zwiększenie stężenia ołowiu wiąże się przede wszystkim z działalnością człowieka.

 

Ołów był jednym z metali znanych i wykorzystywanych przez różne cywilizacje już w starożytności (egipska czy rzymska), zarówno do „celów leczniczych” jak i do dawnych „kosmetyków”. Tworzone też z niego rury do akweduktów czy naczynia do picia i jedzenia. Ołów znajdował się również w farbach wykorzystywanych przez malarzy.

Dziś spekuluje się, że Van Gogh zatruł się ołowiem z farb, którymi malował swoje słynne dzieła. Tym również tłumaczono jego zachowania i stan zdrowia.

Niestety ołów jest wykorzystywany przez współczesną cywilizację w bardzo rozmaity sposób, pomimo że dziś już wiemy znacznie więcej o jego negatywnym działaniu na środowisko i organizm człowieka. Np. u nas wciąż jest pospolitym dodatkiem do paliw pojazdów zmechanizowanych. Rury ołowiane i dziś gdzieniegdzie są używane, nic więc dziwnego, że ołów często występuje w wodzie pitnej w naszych domach. Zdarza się to zwłaszcza w domach budowanych w latach 1940–1960. Także w glebach wykrywa się ołów tym częściej, im bliżej są one szlaków komunikacyjnych.

Ołów jest jednym z lepiej poznanych metali ciężkich stanowiących poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Może uszkadzać komórki nerwowe, powodować niedokrwistość, zanik mięśni, letarg i upośledzenie umysłowe (ołowicę).

Dzieci są znacznie bardziej wrażliwe na działanie ołowiu niż dorośli, ze względu na rozmiar i wagę ciała. W dodatku istnieje tendencja do znacznie większej retencji ołowiu w ich organizmach z uwagi na wzrost i swoisty metabolizm. Dzięki większej ruchliwości dzieci bawiąc się mogą też zainhalować więcej tego pierwiastka.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

W Polsce do zagrożenia ołowiem zdecydowanie przyczynia się używanie benzyny ołowiowej. Do narządów najbardziej zagrożonych na zatrucia ołowiem należą: wątroba, nerki, szpik kostny i mózg.

W emisjach metali ciężkich z transportu dominuje ołów, przewyższając znacznie emisję innych metali. W latach od 1981 do 1986 obserwowano stały wzrost emisji tego metalu. Dopiero w 1987 roku nastąpił jej spadek o 20%. Wynikało to praktycznie z faktu ograniczenia zawartości ołowiu w benzynach.

W 1992 roku zanotowano spadek emisji ołowiu o 50% przy jednoczesnym wzroście zużycia benzyn. Również emisja metali ciężkich do powietrza z hutnictwa wykazuje tendencje spadkową. Największy spadek (17-krotny) dotyczył kadmu, 10-krotny miedzi, a 7-krotny ołowiu.

Tendencję spadkową wykazuje także emisja metali z produkcji materiałów budowlanych, choć nie przekracza ona 50%. Największą emisję zanotowano w przypadku rtęci, cynku oraz ołowiu. W hutnictwie żelaza i stali 4-krotny spadek dotyczy arsenu, chromu i miedzi, trzykrotny cynku i dwukrotny ołowiu i rtęci.

Przy spalaniu węgla kamiennego największą emisję zanotowano dla cynku, ołowiu i miedzi, a najniższą dla rtęci. Największy udział miały przy tym indywidualne paleniska domowe, a następnie kotłownie przemysłowe, kotłownie komunalne, elektrownie i elektrociepłownie, a najmniejszy ciepłownie rejonowe. Jest to w pewnym stopniu w proporcji do zużycia węgla. Warto przy tym zauważyć, że skuteczność urządzeń odpylających była zupełnie odwrotna.

Znacznie mniejsza emisja metali ciężkich do atmosfery miała miejsce w przypadku węgla brunatnego i innych paliw.

Wczesne objawy zatrucia ołowiem to zmęczenie, zawroty głowy (vertigo), bóle głowy, bóle stawów, zaburzenia koncentracji. Do chronicznych objawów należą między innymi: anoreksja, osłabienie mięśni, zaburzenia pamięci, trudności z uczeniem się, dysfunkcje psychomotoryczne, niestabilność emocjonalna. Do charakterystycznych objawów zatrucia ołowiem należy między innymi niebieskoczarna obwódka na dziąsłach. Ołowiowi przypisuje się też syndrom nagłej śmiertelności u dzieci (SIDS) Sudden Infant Death Syndrom. Zwiększony poziom ołowiu we krwi znajduje się często u dzieci z autyzmem. Jest on też szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, gdyż może mieć bardzo negatywny wpływ na płód.

Nie wykazano dotychczas, czy ołów jest konieczny do normalnego rozwoju roślin, pomimo że istnieje obszerna literatura na temat zawartości ołowiu w różnych roślinach oraz jego szkodliwości.

Wapnowanie oraz intensywne nawożenie fosforowe z dodatkiem siarki może ograniczyć pobieranie ołowiu z gleby przez rośliny.

Ten skrajnie toksyczny minerał jest zbędnym składnikiem organizmów zwierzęcych. Ciało ludzkie przyswaja go z trudem, ale jego alarmująca wszechobecność w powietrzu, glebie czy wodzie wzmaga ten proces.

Ołów dostaje się do organizmu różnymi drogami – przez żywność świeżą i z konserw, z wody, farb, z roślin, które wyrosły na glebie zanieczyszczonej ołowiem, naczyń pokrytych warstwą ołowiu, przez zanieczyszczone powietrze, poprzez pory skóry, układ oddechowy i przewód pokarmowy. Stąd przechodzi do krwi, kości i miękkich tkanek ciała, a zwłaszcza do wątroby. Ołów ogranicza funkcje mózgu, głównie u dzieci.

Zagrożeniem jest też mieszkanie w centrum miasta, gdzie ma miejsce duży ruch i silne skażenie spalinami samochodowymi zwłaszcza w krajach, gdzie powszechnie używa się jeszcze benzyny z dodatkiem czteroetylku ołowiu.

Z organizmu ołów jest wydalany poprzez pot, włosy i paznokcie oraz z odchodami. Może przyczyniać się do niszczenia chrząstki i powodować artretyzm. Ze względu na podobieństwo zębów do kości może przyczynić się także do szybszego powstawania ubytków w zębach. Bardzo prostym sposobem wykrywania zatruć ołowiem jest analiza włosów.

 

Interakcje:

zatruciu ołowiem przeciwdziała właściwe spożycie wapnia, żelaza, cynku i miedzi, witaminy C, E oraz aminokwasy: I-lysina, I-cysteina, I-cystina. Ołów zastępuje wapń i najczęściej jest zlokalizowany w kościach. Dlatego to przy braku wapnia występuje często zwiększony poziom ołowiu. Jeśli proporcja żelaza do ołowiu równa się 4,4 do 1 to jest to potencjalne zagrożenie zdrowia.

 

Stanisław K. Wiąckowski


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Grażyna
Mój niepełnosprawny syn przez kilka lat wykonywał lutowanie obrzeży witraży cyną.2 lata temu bardzo schudł(ponad 20kg),zupełnie stracił apetyt,był bardzo słabv,posypiał coraz częściej,bardzo słabo reaguje na "polecenia",ma bardzo słabe wyniki krwi,silną anemię na .granicy białaczki i charakterystycz ne objawy ołowicy t.j. tzw.kolkę jelitowa.Zdarza Mu się raz na tydzień,raz na 2 tygodnie-wtedy wyje z bólu i łzy lecą Mu po policzkach.W związku z chudnięciem był badany (kolonoskopia,g astroskopia i badania krwi,które poza anemią nie wykazały żadnej choroby) O objawach ołowicy poczytałam kilka dni temu,w środę zasugeruję lekarzowi zlecenie specjalistyczny ch badań pod kątem ołowicy.