Porażenie lub osłabienie mięśni odpowiadających za zginanie grzbietowe stopy może skutkować porażeniem całej tej części ciała. Noga wydaje się „krótsza”, co pociąga za sobą problemy z podniesieniem palców podczas wykonywania kroku. Dolegliwość ta może być krótkotrwała i przejściowa, jednak czasami jest zwiastunem innych groźnych chorób.

 

Na początku zwykle pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi, widoczna jest też zmiana chodu. Z czasem kłopoty te stają się coraz bardziej zauważalne i uciążliwe. Osoby dotknięte tą dolegliwością mają problemy z podniesieniem do góry palców stóp podczas wykonywania kroku. To z kolei wymusza unoszenie nogi wyżej i silniejsze jej uginanie w stawie kolanowym. Zazwyczaj towarzyszy temu również ból i uczucie drętwienia kończyny.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Przyczyny

Tego typu przypadłość może wystąpić na przykład w związku z osłabieniem siły mięśni położonych na przedniej powierzchni podudzia (między innymi wskutek porażenia nerwu strzałkowego). Niekiedy jednak bywa to objaw niektórych groźnych schorzeń, takich jak:

  • guz nerwu
  • udar
  • uszkodzenie nerwu
  • uraz rdzenia kręgowego

 

Przebieg choroby

Gdy zaobserwujemy u siebie opisane objawy, zawsze należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zleci badania w celu znalezienia przyczyny tego rodzaju przypadłości (ważny jest tu czas, zwłaszcza w przypadku podejrzenia udaru). Od diagnozy będzie zależało dalsze postępowanie medyczne. Standardowe leczenie polega na zastosowaniu sztywnej plastikowej ortezy stawu skokowego, która obejmuje również podudzie. To pomoże podtrzymać palce, przez co usprawni poruszanie się. Ważna jest też odpowiednia rehabilitacja.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
MariaP
Witam. Ponad miesiąc szukam informacji o mojej dolegliwości .Najpierw byłam u rodzinnego (zapisał przeciwzapalne ). teraz mam skierowanie do ortopedy. A problem taki.Rano nie mogłam wstać ,straszny ból i zesztywnienie rwa kulszowa czy tzw korzonki. Przez 2 dni nawet nie było mowy żeby iść do lekarza ledwo do łazienki, 3-ci dzień poszłam. Rwa czy jak to by nazwać przeszła, ale stało mi się coś innego myśle, ze związanego z rwą czuje pod stopą jakby przykleił się tam kijek , zwinęła skarpetka czoś koło tego, bardzo przeszkadza. Oczywiście nic tam nie ma.Kiedy siedzę nie przeszkadza ale idąc kuleje. Poza tym ciągnie mi się od uda jakaś tasiemka która to trzyma (myśle że jakiś nerw). Jak to leczyć , może jakieś ćwiczenia . Do ortopedy jeszcze miesiąc wiec szukam pomocy w internecie ale do tej pory nie znalazłam