Mózg i rdzeń kręgowy pokryte są cienką oponą miękką, ściśle z nimi związaną. Ponad oponą miękką znajduje się przestrzeń wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym. Przestrzeń tę zamyka opona pajęcza, która luźno przylega do opony twardej. Ta ostatnia w obrębie czaszki stanowi grubą łącznotkankową błonę ściśle zrośniętą z wewnętrzną powierzchnią kości.

W kanale kręgowym budowa opony twardej jest odmienna. Rozdziela się ona na dwie blaszki, z których zewnętrzna zrasta się z wewnętrzną powierzchnią kręgów, a wewnętrzna stanowi wiszący aż do kanału krzyżowego worek.

 

Pomiędzy workiem oponowym a ścianami kanału kręgowego znajduje się tkanka tłuszczowa będąca dodatkową ochroną dla rdzenia kręgowego. W wielu miejscach opony twardej przestrzeń podpajęczynówkowa wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym przenika przez nią, tworząc tak zwane ziarnistości pajęczynówki. W ziarnistościach pajęczynówki dochodzi do przenikania płynu mózgowo-rdzeniowego do układu krwionośnego. Według wielu badań i obserwacji ziarnistości pajęczynówki są miejscami, w których dochodzi do powstawania oponiaków.

 

Oponiaki to guzy powstające z opon czaszki i kanału kręgowego.

Zdecydowana większość oponiaków jest guzami o łagodnym charakterze (około 90%). Nie naciekają sąsiednich struktur anatomicznych, a jedynie odpychają je. Nie dają także przerzutów do innych narządów. W pewnych przypadkach mówi się o tak zwanej złośliwości miejscowej. Czyli oponiak ma nadal histologicznie łagodny charakter, ale poprzez rozrost w chirurgicznie skomplikowanych miejscach oraz poprzez ucisk mózgowia lub rdzenia zagraża zdrowiu i życiu pacjenta. Około 10% oponiaków ma charakter atypowy (przejawia pewne cechy nowotworów złośliwych) lub ma obraz w całości typowy dla rozrostu złośliwego. Nawet w przypadku oponiaków łagodnych tempo ich wzrostu jest bardzo różne. Z jednej strony znamy przypadki wieloletniej obserwacji chorych z guzami, których obraz nie zmienia się, z drugiej strony kontrola radiologiczna wykonana kilka miesięcy po wyjściowym badaniu może pokazać kilkukrotne powiększenie objętości guza. Większość pacjentów z oponiakami ośrodkowego układu nerwowego ma pojedynczy guz, ale spotykamy przypadki ich wieloogniskowego występowania. Obraz taki nie świadczy o przerzutach, lecz o jednoczasowym występowaniu patologii w kilku miejscach opon.

Mniej niż 10% oponiaków rozwija się w kanale kręgowym. Większość z nich lokalizuje się wewnątrz worka oponowego i na zewnątrz rdzenia kręgowego oraz korzeni nerwów rdzeniowych. Najczęstszym poziomem ich występowania w kanale kręgowym jest odcinek piersiowy kręgosłupa.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Kiedy może powstać?

Jedynym znanym czynnikiem zewnętrznym predysponującym do rozwoju oponiaka jest ekspozycja na promieniowanie jonizujące. Wiele lat temu jedną z metod leczenia grzybicy mózgu było naświetlanie ośrodkowego układu nerwowego. To skuteczne leczenie okazało się mieć późne powikłania w postaci właśnie wieloogniskowego powstawania oponiaków wewnątrzczaszkowych i wewnątrzkanałowych. Podobny mechanizm występuje po naświetlaniu mózgu i rdzenia u chorych leczonych z powodu innych (złośliwych) nowotworów, np. glejaka. Brutalnym faktem jest to, że ze względu na złe rokowanie tych chorych mniej myśli się o tym, że za wiele lat po radioterapii może rozwinąć się oponiak. Znając ten mechanizm, nowoczesna radioterapia polega na kumulowaniu dawki w wymaganym polu tak, aby przez sąsiednie tkanki przenikało jak najmniejsze promieniowanie. Zdarzają się przypadki rozwoju oponiaków w miejscu blizny po urazie czaszki. Niestety, mechanizm ten nie jest jasny i potrzeba dalszych badań oraz obserwacji klinicznych, aby taki związek udowodnić. Niektóre teorie sugerują role czynników wirusowych w rozwoju choroby, ale podstawy tych teorii nie doczekały się jak na razie potwierdzeń.

Na pewno istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Znany jest fakt występowania oponiaków na przykład u chorych na różne typy nerwiakowłókniakowatości.

 

Objawy

Objawy oponiaka zlokalizowanego w kanale kręgowym wiążą się zarówno z uciskiem rdzenia kręgowego, jak i korzeni nerwów rdzeniowych. Ucisk rdzenia kręgowego objawia się najczęściej niedowładem lub porażeniem dużych grup mięśni unerwionych przez tę część rdzenia, która znajduje się poniżej punktu uszkodzenia. Ucisk korzenia nerwowego powoduje zespół bólowy i niedowład obejmujący swym zasięgiem tylko tę grupę mięśni, która zaopatrywana jest przez dany nerw rdzeniowy. Ból wywołany jest także lokalnie przez ucisk zarówno rdzenia, jak i ścian kanału kręgowego.

 

Diagnostyka

Najistotniejszym i najnowocześniejszym narzędziem diagnostycznym potrzebnym do rozpoznania oponiaka kanału kręgowego jest rezonans magnetyczny. Oczywiście starsze metody, jak tomografia komputerowa lub mielografia (zdjęcia rentgenowskie wykonywane po podaniu kontrastu do przestrzeni podpajęczynówkowej kanału kręgowego) mogą dać rozpoznanie i być ogólnie pomocne, jednak w celu planowania odpowiedniego leczenia chirurgicznego konieczne jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego.

 

Leczenie

Ogólne zasady leczenia wszystkich oponiaków są identyczne bez względu na lokalizację wewnątrz czaszki lub kanału kręgowego. Najlepsze wyniki (najmniejszy odsetek odrostu guza) uzyskiwany jest po całkowitym usunięciu guza z wycięciem jego przyczepu w granicach zdrowej opony twardej. Ubytek opony twardej uzupełniamy syntetycznymi substytutami opony lub wszywamy w to miejsce fragmenty powięzi pobranych od chorego (na przykład powięź szeroka uda). Brak możliwości usunięcia przyczepu, jedynie z jego koagulacją, powoduje znaczący wzrost liczby odrostów nowotworu. Jeszcze gorsze wyniki daje pozostawienie przyczepu bez koagulacji, a najgorszą możliwością jest częściowe usunięcie guza. O ile w przypadku oponiaka sklepistości mózgu stosunkowo łatwo uzyskać najwyższy stopień radykalności usunięcia nowotworu, to zarówno podstawa czaszki, jak i kanał kręgowy zawsze stanowią prawdziwe wyzwanie dla neurochirurga.

Kanał kręgowy co kilka centymetrów opuszcza para korzeni nerwów rdzeniowych. Nerwy te mogą być obrośnięte przez guz, którego usuwanie jest w takich przypadkach niezwykle trudne. Nerwy i otwory w worku oponowym, przez które biegną, powodują, że trudno jest z szerokim marginesem zdrowej tkanki usunąć przyczep guza. Zdarza się, że przyczep jest stosunkowo mały i łatwo dostępny chirurgicznie, ale nierzadko oponiak szeroką podstawą zrośnięty jest z oponą twardą kanału kręgowego na kilku centymetrach kwadratowych wokół rdzenia. Miejsce i wielkość przyczepu decyduje także o rodzaju dostępu operacyjnego. Nie ma uniwersalnego sposobu dotarcia do guza. Podstawową zasadą jest to, żeby nie uciskać i nie odsuwać dodatkowo rdzenia kręgowego. Jeśli guz zlokalizowany jest na grzbietowej powierzchni rdzenia, możemy zastosować prostsze dostępy tylne (laminektomia, czyli usunięcie łuku kręgu). Jeśli guz znajduje się na brzusznej powierzchni rdzenia, dostęp tylny jest błędem. Guzy takie operujmy z dostępu przedniego, co w przypadku odcinka piersiowego wiąże się z koniecznością otwarcia klatki piersiowej (torakotomia). Dostęp przedni wymaga usunięcia jednego lub większej liczby trzonów kręgów, które zastąpić należy odpowiednimi implantami.

Boczne położenia guza wymagają indywidualnej analizy, na ile bezpieczny jest łatwiejszy dostęp tylny.

Rutynowym postępowaniem operacyjnym guzów kanału kręgowego jest podawanie choremu przed, w trakcie oraz w okresie pooperacyjnym wysokich dawek sterydów mających działanie osłonowe na dotykany i uciskany podczas operacji rdzeń kręgowy.

Rokowanie leczenia zależy głównie od położenia i wielkości przyczepu, którego usunięcie determinuje wieloletni wynik zabiegu. Istotny jest oczywiście stan neurologiczny chorego przed operacją. Utrwalone deficyty (niedowłady, porażenia, zaburzenia czucia) wycofują się rzadko, jeśli operacja nie była wykonana szybko po wystąpieniu objawów.

 

Dr n. med. Radosław Michalik

*  *  *

 

Oponiaki najczęściej spotykamy u pacjentów pomiędzy 40. a 70. rokiem życia.
Występują one 2 razy częściej u kobiet. W wieku średnim ten stosunek sięga nawet 3:1, a w przypadku oponiaków kanału kręgowego nawet 6:1. Oponiaki bardzo rzadko występują u dzieci (1,5% wszystkich przypadków).

 

Częstsze występowanie oponiaków u kobiet sugerowało wpływ hormonów płciowych na rozwój guza.
Podczas badań histopatologicznych i molekularnych odkryto na powierzchni komórek oponiaków wiele typów receptorów dla żeńskich hormonów płciowych, jednak ich rola nie jest jasna. Próby stworzenia terapii hormonalnej jak na razie nie przynoszą żadnych pozytywnych skutków.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Mona
Witaj,Jestem przed operacją oponiaka w kanale kręgowym. Czy możesz mi coś więcej napisać nt. przebiegu operacji i leczeniu po? Jak długo trwa dochodzenie do siebie ?
saanka@vp.pl
witam bardzo szuam pomocy proszę o telefon
Asia
Bardzo prosze o namiary gdzie miala pani operacje. Szukam pomocy dla mamy-ja mieszkam w Niemczech mama w Polsce . moze moglaby pani sie ze mna skontaktowac 0176 70 99 00 51. Prosze!
aklokos
niestety mamusia moja wczoraj zmarła :( niewydolność krążeniowo-oddechowa :(
filipek-19
Aniu jak teraz sie czujesz czy masz dolegliwosci bo ja tez jestem po usunieciu oponiaka 1 stopnia z kanału kregowego i czasem słabna nogi a badania sa dobre
aklokos
była operowana ?
aklokos
Moja mama 14.12.2016 przeszła operacje usunięcia oponiaka mózgu... obecnie przebywa nadal w szpitalu ponieważ po operacji była bardzo spuchnięta oraz przyczepiło się zapalenie płuc... lekarze sa zadowoleni z operacji mówią że neurologicznie jest wszystko w porządku... martwi mnie jednak fakt że bardzo dużo mama śpi oraz bardzo rozmawia przez sen często budząc się i ciagnąc temat tego co sie przysniło... czy to jest normalne ?
Ewa
Witam, jestem po operacji (24.10.2016) oponiaka kanału kręgowego C1-C2. Operacja z dostępu tylnego. Do dziś (07.12.2016) nie doszłam do siebie, przerwy między kolejną dawką leku p/bólowego (ketonal forte) nie zwiększają się, raczej maleją. Martwi mnie ten ból głowy. Czy u Pani proces zdrowienia trwał długo?Pozdrawiam serdecznie
gosia
witam mam oponiaka kregosłupa piersiowego na poziomnie 6/7 wewnątrzponowa zewnątrzrdzenio wa wielkości 5,7 x 8mm zmiana przylega szeroka podstawą do opony zwęża od tyłu kanał kręgowy do 6 mm uciska rdzeń kęgowy nie ukrywam bardzo się boje to moja 3 operacja a mam straszne duszenie w płucach i rece nogi twrz mi mrowieje myślę aby udać z tym na neurohirurgir do olsztyna proszę o podpowiedż czy namiary
zbyszek
mialem.oponiaka.na.kreg.th.7.operowano.w.warszawie.dokt.glowacki.polecam.wawa.ul.woloska.137.neuro\chyrurg.pozdrawiam.zbyszek.
Lucyna
Witam serdecznie. U mnie też stwierdzono oponiaka w kanale rdzenia kręgowego C3. 28.04.2016r. byłam operowana. Czuje się dobrze. Proszę się nie bać operacji...im wcześniej tym lepiej. Ja hodowałam swojego guza 7 lat urósł prawie 2 cm. Groził mi paraliż nóg i rąk. Pozdrawiam serdecznie.
EWA
Witam. Jaki jest koszt usunięcia oponiaka w kanale kręgosłupa.
ewa.slaba@op.pl
Witam Panią.Posiadam oponiaka w kanale kręgosłupa jest on mały 1cm, po konsultacji z profesorem neurochirurgiem mam powtórzyć rezonans za 2 miesiące jeśli będzie większy muszę się operować.Bardzo się boję tej operacji.Istnieje możliwość, że gdy się nie będzie powiększał to będziemy dalej obserwować. Proszę napisać co o tym Pani myśli.Pozdrawiam.
Iza
Prosze sie odezwac na emaila iza_bela93@wp.pl mam kilka pytan w rodzinie mam podobny przypadek chce sie poradzic, pozdrawiam serdecznie i duzo zdrówka zycze :)
HELENA
Helena jestem 2 miesiace po operacji oponiaka wlasnie wtej klinice u pana prefesora Bonieckiego jestem szczesliwa ze tam sie znalazlam zato dziekuje Bogu czuje sie dobrze wspaniali lekarze icaly personel abylo to pwarzny zabiek oponiak kosny srednica 9cet -4cet czeka mnie jeszcze radioterapia ale jestem spokojna ze bedzie wszystko dodrze a mam juz 76 lat spotkalam wspanialych ludzi zabiek przeprowadzil prf, Ozieblo niema co sie bac odwagi
irena
prosze o tel do niego moj tel 606326075
irena
Prosze o namiary do Niemiec tel 606326075
irena_chojnacka
Prosze o namiary dpo Niemiec pilne
edyta
oponiak zabrał mi mame w ciagu 3 tyg..
oponiasia
28.01..2013 idę do centrum onkologii na operację oponiaka. Jest mały bo ma 5mm na 8mm. Byłam u prof Bonickiego. Najpierw powiedział że co tu leczyć jak choroby nie ma kiedy powiedziałam ze tracę słuch i że do końca nie wiadomo czy to napewno oponiak...trzeba wyciąć. Sama chce się tego pozbyć bo mam jakies paralize twarzy pewnie od tego też. Wytną zbadają i przynajmniej jest czas na reakcje bo małe gówno jeszcze jest. No i szansa na całkowite wyleczenie. Też myślałam o Gamma Nife...guz wyschnie ale nadal nie będzie wiadomo co to było. A ja jednak chyba wolę wiedzieć co mi w głowie siedzi i co zczego mogę się spodziewać. Nie chce czekać aż ogluchne di końca czy mnie całkiem sparalizuje. Wyciąć, zapomnieć, żyć:-) Dla tych którzy czekają z decyzją...rak nie czeka tylko atakuje!!! Zaatakuj go pierwszy nie pozwól się zniszczyć!!!Dod am że 2 lata temu pozegnalam Mamę na raka piersi:sad: wiem jak wygląda ta droga przez mękę nowotworową...chcę sobie tego zaoszczędzić. Ją lekarz tak prowadził...mały guzek.trzeba obserwować...nie rośnie, biopsja nic nie wykazuje to po co ruszać...po 2 latach obserwacji! zaczął bardzo szybko rosnąć i był mega złośliwy i juz przerzuty zrobił.Wiec kochani tutaj piszący na co czekać...czas jest naszym sprzymierzeńcem . Pozdrawiam.Napisze po operacji czy wszystko poszło dobrze...wierzę że będzie ok. Mam przecież 2 letniego maluszka :-) dla którego muszę być sprawna, zdrowa na ile się da.
ania
Znowu mam bole w plecach i posladkach jakby ktos naciagal mi miesnie.
Inka
Najlepszy neurochirurg to Dr.Ramsbacher,oper uje w Schlossparkklin ik Berlin,postawil mnie na nogi mimo ze nie bylo juz najmniejszych szans!!! Polecam go kazdemu! ma tez swoj gabinet!
Szczęściara
Nie prawdą jest że prof.Bonicki jest nie czuły na ludzi.Byłam operowana na jego oddziale w styczniu 2009 roku.Miałam spory prawie pić centymetrów OPONIAK WEWNĄTRZKOMOROW Y.Profesor wytłumaczył mi co może mi grozić po operacji.Jestem szczęśliwa.że żyję.Zawdzięczam to lekarzom z Ursynowa ,a najbardziej neurochirurgowi OZIĘBŁO,który jest specem od OPONIAKÓW.Zostały skutki uboczne ,takie jak (padaczka,częśc iowa utrata wzroku),ale nie straciłam pamięci.Co do zarejestrowania się na pierwszą konsultację też stałam w kolejce,to chyba normalne w Centrum Onkologi ,gzie po ratunek przyjeżdzają osoby chore z całej POLSKI.;-)
ania
operowana bylam w Bundeswehrkrank enhaus BerlinScharnhor ststraße 13 10115 Berlin Deutschland
aniaw
Witam! Niedawno miałam usuniętego poprzez wycięcie oponiaka,który "zagnieździł" mi się w kręgosłupie w odcinku piersiowym,na zewnątrz rdzenia, ale wewnątrz opony.Miałam operacje około trzech tygodni temu w Szpitalu klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul.Przybyszewskieg o.Spotkałam tam cudowny, personel medyczny z profesjonalnym podejściem do pacjenta.Moją operację wykonał wspaniały człowiek prof.Jankowski wraz z zespołem neurochirurgów z tej kliniki, lekarzy bardzo troskliwych.Polecam:-) o szczegółach mogę napisać więcej, proszę o kontakt:-)aga-w1@wp.plPozdrawiam:-)Ps.Nie bójcie się operacji, zaraz po niej miałam przywrócone wszystkie funkcje w nogach, które na skutek wcześniejszego ucisku oponiaka nie pozwoliły mi normalnie funkcjonować.Ps.W Polsce mamy również, profesjonanych aniołów-lekarzy, w tym neurochorurgów.
Elzbieta
Idz koniecznie Radku do lekarza, moze to byc zupelna blahostka:-), lepiej jest jednak dokladnie wiedziec i nie zadreczac sie myslami. Powodzenia.
Elzbieta
Dzien dobry :-)Na przelomie roku lezalam w szpitalu na zapalenie opon mozgowych, po dwoch tygodniach brania dozylnego antybiotyku wypisano mnie ze szpitala w stanie zadawalajacym. Po powrocie mialam przez okres m-ca slne bole glowy, powtorzono badanie na zapalenie opon mozgowych z ktorych jasno wynikalo, ze to nie bylo podstawa bolu. Obecnie bol zlokalizowal sie w potylicznej czesci, jest pulsujacy i nieustajacy, dzien i w nocy, boli przy czesaniu, spaniu na lewym boku glowy, mimo brania srodkow przeciwbolowych jak Tylidin, bole nie ustepuja. Czy moze to byc oponiak??? Staram sie z moim bolem zaprzyjaznic :-) niewiele to pomaga - jak mam z tym dalej zyc??? Pulsujacy bol z lewej strony podstawy czaszki trwa od dwoch m-cyBylam u lekarza neurologa, twierdzi, ze bol moj ma podloze psycho-somatyczne, ze musze najpierw dusze wyleczyc po poprzedniej chorobie a bol zniknie. /Lekarz nie robil zadnych badan, ostatnie MRT bylo przed 7 m-cami w szpitalu robione/Dodam, ze w miejscu robienia trzykrotnej punckji - mam wrazenie /podczas zginania, pochylania/ jakby zwapnienia tego miejsca.Czy jestem nadwrazliwa???Elzbieta
Radek
Mam 17 lat. Od dość dawna mam taką wypukłość z tyłu głowy (ok 1cm) (potylica?), nie przywiązywałem do tego wagi. Jakieś 2 lata temu miałem przez ok. miesiąc bóle głowy z tyłu, były jakieś tam badania i nic nie wykryto, od tego czasu tylko zepsuł mi się wzrok. Niestety ostatnio podczas intensywnych ćwiczeń siłowych nagle dał o sobie znać silny pulsujący ból właśnie w tamtym miejscu, prawdopodobnie był to skutek podniesienia ciśnienia śródczaszko wego, no ale ten guzek to musi coś w takim razie być, kostniak, oponiak a może gorzej ?
ALICJA
Moja mama miała operację usunięcia oponiaka 5 tyg.temu.Miał średnicę ponad 5 cm,nie ma żadnych powikłań,mówi ,chodzi,sama zajada posiłki,nic ją nie boli i nie bolało.jest super.Dodam ,że ma 75 lat.OPEROWANA BYŁA W AKADEMI MEDYCZNEJ WE WROCŁAWIU PROF.ZUB.
jolka
ja rok temu miałam usunęty oponiak 3,9 czuję sie dobrze bez żadnych uytków neurologicznych , ale boję się ,dziś miałam pierwszy kontrolny RM po operacji ,boję sieże odrosnie, musieli zostawić mi przyczep.moja kleżnka po operacji oponiaka miała paraliż twarzy ale minęło jaj
Daga
Nie martw się córą, też tak mialam mój oponiak 2*4 cm, po operacji prawostronny niedowład ale po dwóch dniach wszystko mineło. Mózg ma zdolności regenracyjne. trzymaj się..
Anett
Podaje adres w ktörych sie przeprowadza bezbolesne usuwanie oponiaköw(sa jeszcze w Soest ,München ) Charite Cyberknif Center Campus Virchow-KlinikumAuguste nburger Platz 113353 Berlin E-Mail : cyberknife@char ite.de
wiesia
Moja córka miala 3 dni temu opoeracje na oponiaka.Niestety pojawily sie w pierwszej dobie komplikacje tzn odjelo jej mowe i nie moze ruszac prawa noga i reka.Kompletnie jestem zalamana tym .Czy ktos sie orientuje czy to jej minie czy tak juz pozostanie Zdaje sobie sprawe z tego ze czeka ja rehabilitacja.Guz mial ok.13 mm.Czy ktos juz byl w podobnej sytuacji.Bardzo prosze odpiszcie
kama
Witam jestem 3 tyg po usunięciu oponiaka,po 3 dobach wyszłam ze szpitala.Nic złego sie nie dzieje.Nie bójcie sie operacja nic strasznego.
karolina
miałam oponiaka kregosłupa piersiowego nie czułam palców wzrok kiepski, ciagnełam noge za soba, nawet popuszczałm mocz bo tak miałam uszkodzony układ nerwowy. Miałam go pare lat nawet o tym nie wiedzialam bo objawy sie nasiliły. operowali mnie w lublinie miałam wspaniałego lekarza dzieki niemu chodze
ewa151255
Aniu bardzo proszę o namiary na szpital w Niemczech - gdzie bylaś operowana-badzo pilne-jak możesz proszę o odpowiedz na e- maila-nasturcja112@wp.pl
ania
miałam oponiaka ,w kanale kregoslupa 11 cm , w polsce leczono mnie na skolioze , a w niemczech na drugi dzien juz byłam na stole . Miałam potworne bóle kregosłupa i nóg , nie dało sie chodzić , siedziec , a o spaniu nie wspomne .Mam syna miał wtedy 5 lat , swiat sie zawalił bo było juz troche pozno . Lekarze jak mnie odwiedzali na wizycie na 2 dobe to bili sami sobie brawo , ze mam czucie w nogach . poddajcie sie operacji to jedyne rozadne wyjscie, jestem juz 6 lat po i rok temu urodziłam drugiego syna , czuje sie swietnie , została mi tylko blizna ...
Bozik
Moja mama miała oponiaka w głowie Było żle objawy utraty przytomności i napady padaczkowe W 2008 r usunięto jej oponiaka Operacja odbyła się w Gdańsku u prof Kloca w Szpitalu Klejowym teraz Wojewódzkim Super neurochirurg i specjalista Tam jest najlepsza kadra fachowców polecam Po operacji d lugo dochodziła do zdrowia niestety padaczka pozosta la ale jest na lekach Depakine i jakoś dzięki Bogu żyje ma dopiero 64 lata Nie czekaj na objawy tylko wywal to świństwo , 90% to łagodne guzy życzę powodzenia i wiary Pozdrawiam
Ola
Nie martw się o skutki uboczne po Gamma Knife bo poprostu ich nie będziesz miała ,tak u nas nie ma informacji ,pacjenci są zdezoinformowan i.Metoda ta na swiecie jest stosowana od wielu lat(40)ludzie po takim Gamma Knife wracają na drugi dzień do pracy.
Maria
Otwarcie czaszki nie jest zbyt inwazyjne i niebezpieczne. Pozostawienie oponiaka natomiast rokuje bardzo źle. Czy wiesz, że czaszki otwierali Inkowie? Mało tego, uzupełniali ubytki kostne, np wynikajace z urazu, złotymi blaszkami, które wrastały w kościec, co jest dowodem na to, że operowany przeżył i żył długo! Głowa do góry. .
Maria
Napisalas Magdo abym poddala sie tradycyjnej operacji- caly czas mysle o najlepszym rozwiazaniu,roz wazam za i przeciw, wiem,ze otwarcie czaszki jest inwazyjne,nie moge podjac decyzji..wacham sie, mysle o Gamma Knife w Pradze i jednoczesnie obawiam sie skutkow po naswietleniu, po nim moze nastapic martwica i w krotkim okresie smierc a chcialabym jeszcze troche pobyc na tym swiecie... koszmar ten nie pozwala mi spokojnie zyc , co bedzie ze mna?
Magda
Oponiak zlokalizowany jest na oponach, więc nie nacieka tkanki mózgowej. Może ją jednak uszkodzić uciskając, więc zgódź się jak najszybciej na zabieg konwencjonalny
Maria
Od dnia gdy dostalam te wiadomosc od radiologa -nie moge spac spokojnie, obawiam sie ,ze ze mna niedlugo koniec.Oponiak od dnia 10 kwietnia 2011 r. jest codziennym tematem moich rozmyslan, kraj w ktorym mieszkam nie dba o czlowieka a sluzba zdrowia o pacjenta. Boje sie leczenia bo to co zobaczylam w Centrum Onkologii w Warszawie - zamurowalo mnie- jak jest traktowany pacjent nawet w momencie rejestrowania sie do odpowiedniego lekarza. Profesor rozmawial ze mna minut 3 doslownie.Nie mial mi nic do powiedzenia gdy nie zgodzilam sie na tradycyjna operacje-powiedzial mi -dowidzenia-wypraszajac mnie tym samym z gabinetu.Co mam robic.... nie wiem.... boje sie....
Maria
Niedawno wykryto u mnie oponiaka.W centr.Onkol.w W-wie prof.Bonicki chce operowac metoda tradycyjna .Ja nie zgadzam sie.Bylam u spec od radiologii -wysylaja do Gliwic na naswietlania- prosilam o wypisanie wniosku do Pragi na Gamma Knife -nie wypisala radiolog.Powiedzcie co mam robic Narazie oponiak nie daje powaznych sygnalow.Czy mam jechac do Czech na wlasna reke no i jak mam to zrobic?Mam namiary do Liszczaka . Jestem w rozpaczy i boje sie ,boje sie boje sie ,ze umre...........
Tadeo
Moja mama lat 85 zmarla na skutek komplikacji oponiaka w podstawie czaszki.Diagnoze postawiono pozno bo guz mial 3 cm...Potorne bole glowy i poczatki niedowladow konczyn dolnych oraz ucisk na naczynia krionosne lub nerw w glowie doprowadzil do zapasci oddechowo krazeniowej( 10 dni na intensywnej terapii)Lekarze polscy nie diagnozuja niczego, odmawiaja wysylania ludzi na Rezonas..ponadto nie informuja o metodach leczenia tlumaczac ze chirurgiczne otwarie czaszki to jedyny sposobNic bardziej mylnego..GAMMA KNIFE ( precyzyjne niszczenie DNA guza przez promienie) to ratunek dla tysiecy osob. W Polsce dostepny w W -wie za 30 tys PLN. W pradze czeskiej za 2,5 EURO. Szpital Homolka. Ludzie ratujcie sie oraz zycie swoich bliskich przed dezinformacja i ignorancja polskich "lekarzy". Na oponiaka wykrytego w poczatkowym stadium ( ponoc do 3 cm) jest sposob
Kasia
Moją starszą siostrę operowano w zeszłym roku z powodu oponiaka. Usuwano go z głowy. Wydaje mi się, że hipoteza z hormonami przynajmniej u Niej się sprawdza, gdyż objawy chorobowe nasilały się podczas miesiączek. Na szczęście trafiła na dobrych lekarzy, którzy w porę usunęli co trzeba. Mam nadzieję, że na tym koniec Jej kłopotów.